آموزش قدم به قدم استعلام بیمه با پلاک خودرو یا کد ملی + مراحل تصویری


 

خرید بیمه بدنه برای خودروها اجباری نیست. اما با این وجود توصیه می‌شود از این بیمه نیز استفاده کنید. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید خودرو نسبت به استعلام بیمه بدنه با پلاک با کد ملی اقدام نمایید. بر خلاف این مساله، خرید بیمه شخص ثالث برای همه خودروها با هر برند و مدلی اجباری است. نداشتن این بیمه نه تنها باعث جریمه‌های سنگین و توقیف ماشین می‌شود. بلکه در صورت بروز حادثه برای خودرو و سرنشینان، صاحب خودرو مقصر شناخته خواهد شد. به همین دلیل باید همواره حواستان به این بیمه باشد.

 

در حالت کلی بیمه بدنه به دو بخش پوشش‌های اصلی و الحاقی تقسیم می‌شود. نوع اول آن شامل تصادف، آتش‌سوزی و سرقت است. در نوع دوم نیز با پرداخت هزینه اضافی، پوشش‌های تکمیلی را دریافت خواهید کرد. دقت داشته باشید برای استعلام این بیمه‌نامه نیازی به مراجعه حضوری به هیچ کجا ندارید و به راحتی و به صورت آنلاین می‌توانید اینکار را انجام دهید. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با مراحل استعلام بیمه بدنه با شماره پلاک آشنا کنیم.

 

سوابق بیمه بدنه با پلاک

 

در استعلام بیمه بدنه چه مواردی را بررسی کنیم؟

چیزی که در بیمه بدنه اهمیت دارد، تقسیم‌بندی خطرات است. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، بیمه بدنه به دو بخش اصلی و الحاقی تقسیم می‌شود. خطرات اصلی جزء جدانشدنی استعلام بیمه بدنه با کد ملی هستند. اما بخش تکمیلی ضروری نبوده و صاحب خودرو می‌تواند از آن استفاده نکند. هزینه بیمه بدنه نیز با توجه به ارزش مالی و سال تولید خودرو مشخص می‌شود. در ادامه بیشتر با خطرات اصلی و تکمیلی این بیمه‌نامه آشنا خواهیم شد.

 

آشنایی با خطرات اصلی

در هنگام استعلام بیمه بدنه با پلاک امکان دارد این سوال برایتان پیش بیاید که خطرات اصلی شامل چه مواردی می‌شوند. این خطرات عبارتند از:

 

  1. حادثه: تصادف، واژگونی یا سقوط خودرو و برخورد اجسام خارجی به خودرو در حین حرکت یا توقف.
  2. سرقت کلی: در صورتی که خودرو از مکانی که توقف کرده توسط سارق به محل نامعلومی منتقل شود، بیمه بدنه خسارات را جبران می‌کند.
  3. آتش‌سوزی: شرکت بیمه‌گزار متعهد است تا خسارات ناشی از آتش‌سوزی خودرو مثل انفجار یا برخورد صاعقه را جبران کند.

 

آشنایی با پوشش‌های تکمیلی

در صورتی که بیمه‌گزار از پوشش‌های تکمیلی و الحاقی استفاده کند، سایر خسارات احتمالی به خودرو از جمله شکسته شدن شیشه، سرقت لوازم جانبی و قطعات، پاشیدن مواد شیمیایی و... توسط بیمه بدنه جبران خواهد شد. دقت داشته باشید که به ازای هر یک از این موارد باید هزینه اضافی پرداخت کنید. البته این مبلغ در مقابل میزان خسارات احتمالی، بسیار ناچیز و کم است.

 

بنابراین در استعلام بیمه بدنه با کد ملی باید این موارد را با دقت بررسی کنید. همچنین در استعلام و خرید بیمه بدنه می‌توانید تخفیف شرکت بیمه، تخفیف ویژه اعیاد، عدم خسارت و... را بررسی کنید. چرا که این تخفیفات نقش موثری در کاهش قیمت بیمه، گاهی تا 70 درصد دارد.

 

آموزش استعلام آنلاین بیمه بدنه با پلاک ماشین

در گذشته تنها راه استعلام بیمه‌نامه، مراجعه به یکی از نمایندگی‌های بیمه بود. اما در حال حاضر افراد می‌توانند به صورت آنلاین نسبت به استعلام بیمه بدنه با پلاک ماشین اقدام کنند. در این روش هیچ محدودیت مکانی و زمانی ندارید و به صورت شبانه‌روزی به آن دسترسی خواهید داشت.

 

برای استعلام بیمه بدنه با پلاک خودرو ابتدا باید به سایت درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی دولت (لینک) مراجعه نمایید. در این درگاه می‌توانید با وارد کردن اطلاعات کامل خودرو و صاحب ماشین از جمله شماره موتور، شماره شاسی، VIN، شماره بیمه‌نامه، شماره پلاک، کد ملی و انتخاب شرکت بیمه، از نوع بیمه‌نامه خود اطلاع پیدا کنید.

 

همانطور که اطلاع دارید هر خودرو، شماره شاسی و شماره موتور مخصوص به خود را دارد که در کارت ماشین و در قسمتی از بدنه خودرو ثبت شده است. کد VIN نیز به صورت کاملا منحصر به فرد بوده و حکم کد ملی را برای خودرو دارد. این کد 17 رقمی شامل اعداد و حروف انگلیسی است. VIN نیز مانند شماره موتور و شاسی بر روی کارت خودرو ثبت می‌شود.

 

با وارد کردن این اطلاعات و زدن دکمه ارسال، اطلاعات کامل بیمه‌نامه نشان داده می‌شود:

 

استعلام بیمه بدنه با پلاک

 

روش‌های استعلام اعتبار بیمه بدنه با کد ملی

یکی از روش های استعلام بیمه خودرو استعلام با کد ملی می باشد. این روش نیز مراحل مشابهی دارد. یعنی کافی است به وب‌سایت درگاه ملی خدمات دولت مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات درخواستی نسبت به استعلام بیمه بدنه با کد ملی اقدام نمایید.

 

علاوه بر این سامانه، امکان استعلام بیمه بدنه با کد ملی از طریق سامانه بیمه مرکزی (لینک) نیز وجود دارد. با مراجعه به این سامانه و انتخاب گزینه سوابق بیمه خودرو، امکان ثبت استعلام جدید و پیگیری اصالت بیمه وجود دارد. برای ثبت استعلام جدید به اطلاعاتی از قبیل نوع بیمه، کد ملی، سال تولد، تلفن ثابت، موبایل و... نیاز دارید. این مشخصات در سیستم ثبت شده و می‌توانید در صورت تمایل نسبت به استعلام آن اقدام کنید.

 

استعلام بیمه بدنه با کد ملی

مقالات بیشتر:

جمع‌بندی

در آموزش قدم به قدم استعلام بیمه بدنه آنلاین با کد ملی و پلاک سعی کردیم نکات مربوطه را به طور کامل ذکر کنیم. شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مرکز بیمه، شرکت‌های بیمه مختلف را با یکدیگر بررسی کرده و بیمه مورد نظر را از میان آن‌ها انتخاب کنید. در مرکز بیمه می‌توانید از انواع بیمه‌نامه‌های شخص ثالث، بدنه، مسئولیت، حوادث انفرادی، بیمه مسافرتی، تجهیزات الکترونیک، درمان تکمیلی، آتش‌سوزی، جامعه پزشکان، بیمه عمر و... بهرمند شوید.

مطالب مرتبط

سوال و جواب