آموزش استعلام بیمه موتور سیکلت + مراحل تصویری


سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با فعالیت‌های خود در طول سال‌ها توانسته است خدمات مرتبط با بیمه را به‌صورت الکترونیکی برای کاربران خود فراهم کند. یکی از خدماتی که این سازمان ارائه می‌دهد، دریافت استعلام سوابق بیمه وسایل نقلیه موتوری، از جمله بیمه شخص ثالث موتور است.

دارندگان موتورسیکلت می‌توانند برای دریافت سوابق بیمه موتور خود از طریق ورود به سایت centinsur.ir اقدام کنند. پس از طی‌کردن مراحل دریافت استعلام، این سایت به دارندگان موتورسیکلت این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به حضور حضوری در شعب شرکت‌های بیمه‌گر، به‌صورت غیرحضوری این خدمت را دریافت کنند. با توجه به اهمیت این موضوع برای دارندگان این گروه از وسایل نقلیه، در ادامه با ارائه راهنمای استعلام سوابق بیمه موتورسیکلت و همچنین پیگیری آن را توضیح خواهیم داد.

بیمه موتور چیست؟

قبل از پرداختن به مبحث اصلی مقاله، یعنی روش های استعلام بیمه موتور، بد نیست بررسی کوتاهی از بیمه موتور و کاربرد آن داشته باشیم. در این خصوص باید گفت بیمه موتور به صورت خلاصه یک نوع بیمه است که برای حفاظت از موتور سیکلت شما اخذ می‌شود. با خرید این بیمه نامه، در صورت وقوع هرگونه حادثه، خسارات جانی یا مالی در پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

بیمه موتور سیکت

قرارداد بیمه شخص ثالث موتوسیکلت شامل پوشش‌های مختلفی می‌باشد، از جمله:

  • بیمه مسئولیت شخص ثالث : برای پوشش خسارات جانی و مالی شخص ثالث در صورت وقوع حادثه
  • بیمه بدنه : برای پوشش خسارات جانی و مالی وسیله نقلیه شما در صورت وقوع حادثه، از جمله آتش‌سوزی ، سرقت و حوادث طبیعی مانند زلزله و سیلاب
  • بیمه حوادث شخصی : برای پوشش هزینه‌های درمانی، افتادگی و بیکاری در صورت بروز حادثه

قیمت آن نیز با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی از جمله مدل موتور، سابقه رانندگی، منطقه تحت پوشش، سن و جنسیت راننده و غیره تعیین می‌شود. با توجه به اینکه خرید بیمه موتور الزامی است، انتخاب طرح مناسب برای حفاظت از وسیله نقلیه موتوری شما و راننده و سرنشین آن بسیار مهم است.

آموزش استعلام بیمه شخص ثالث موتور

همان‌طور که اشاره کردیم، این قرارداد که تحت عنوان بیمه شخص ثالث شناخته می‌شود، در صورت وقوع حادثه و واردشدن خسارات جانی یا مالی به شخص زیان‌دیده یا وسیله نقلیه او توسط راننده مقصر، تعهدات بیمه را بر عهده می‌گیرد. در این بیمه، خسارات جانی شامل هزینه‌های درمانی، نقص‌عضو و در صورت لزوم فوت راننده نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.

اما استعلام بیمه شخص ثالث موتور چگونه انجام می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت تمام دارندگان موتورسیکلت باید دارای بیمه‌نامه شخص ثالث موتور باشند. این به این معناست که پوشش های آن در صورت وقوع حادثه، می‌تواند هزینه‌های وارد شده را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد. به همین دلیل، داشتن بیمه برای دارندگان این وسیله نقلیه علاوه بر ضرورت قانونی اهمیت بالایی دارد.

با استفاده از این سامانه‌ها، بیمه‌شدگان می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری، به‌صورت آنلاین، از خدمات ارائه شده توسط سازمان بیمه مرکزی استفاده کنند. یکی از سامانه‌هایی که توسط سازمان بیمه مرکزی ارائه شده است، سایت استعلام سوابق بیمه ای می‌باشد. با استفاده از این سامانه، دارندگان این وسیله نقلیه می‌توانند بدون نیاز به حضور حضوری، به‌صورت آنلاین، سوابق بیمه خود را استعلام و دریافت کنند.

متقاضیان بایستی اطلاعات هویتی خود را در دسترس داشته باشند. سپس، با رعایت مراحلی که در ادامه توضیح داده شده است، می‌توانند به‌راحتی و به‌صورت آنلاین، برای ورود به سایت دریافت سابقه بیمه موتورسیکلت، پیش بروند و سابقه بیمه‌نامه موتورسیکلت خود را دریافت کنند.

مرحله اول

برای ورود به سایت دریافت سابقه بیمه موتورسیکلت، ابتدا باید از طریق یکی از مرورگرهای اینترنتی وارد سایت بیمه مرکزی شوید. پس از ورود به این سایت، باید گزینه «استعلام سوابق بیمه» را جهت ورود به بخش مربوطه انتخاب کنید.

مرحله اول استعلام بیمه موتور سیکلت

مرحله دوم

پس از ورود به سایت دریافت سابقه بیمه موتورسیکلت، باید گزینه «ثبت استعلام جدید» را انتخاب کرده و با رعایت مراحلی که در سایت آمده است، به‌صورت آنلاین اقدام به دریافت سابقه بیمه‌نامه موتورسیکلت خود کنید.

مرحله دوم

مرحله سوم

در این بخش، بادقت مطالبی که در قسمت بیانیه حریم خصوصی آمده است را مطالعه کنید. پس از مطالعه، در صورت موافقت با شرایط و مواردی که در بیانیه حریم خصوصی ذکر شده‌اند، کادر کنار گزینه تأیید را تیک‌دار کرده و سپس دکمه مرحله بعدی را کلیک نمایید.

مرحله سوم

مرحله چهارم

در این صفحه، باید اطلاعات استعلام کننده را وارد کرده و پس از واردکردن کد کپچا، دکمه تأیید را انتخاب کنید. پس از انجام مراحلی که در سایت آمده است، به راحتی می‌توانید سابقه بیمه موتور سیکلت خود را به‌راحتی دریافت کنید.

مرحله چهارم

نحوه پیگیری استعلام

تا اینجای مقاله، با نحوه استعلام بیمه موتور آشنا شدیم. اما باید توجه داشت که پس از ثبت درخواست خود، برای پیگیری وضعیت استعلام سابقه بیمه موتورسیکلت، می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام نمایید. لازم به ذکر است که برای پیگیری استعلام سابقه بیمه موتورسیکلت، باید کد پیگیری یا کد استعلام خود را که پس از ثبت درخواست برای دریافت استعلام سابقه بیمه موتورسیکلت دریافت خواهید کرد، در دسترس داشته باشید.

 درصورتی‌که قصد پیگیری وضعیت استعلام سابقه بیمه موتورسیکلت را دارید، می‌توانید مجدداً از طریق ورود به سایت دریافت سابقه بیمه موتورسیکلت، به‌صورت آنلاین اقدام کنید. برای این کار، مطابق با تصاویر بالا، در مرحله اول، بر روی گزینه پیگیری استعلام کلیک کرده و سپس در مرحله بعدی، اطلاعات خواسته شده را به طور کامل وارد کرده و بر روی گزینه پیگیری کلیک کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث موتورسیکلت با کد ملی

اکنون که با بیمه موتور و نحوه استعلام آن آشنا شده‌اید، بی شک برایتان سؤال است که آیا می‌توان از روش‌های دیگری برای استعلام استفاده کرد؟ در پاسخ این سؤال باید گفت برای استعلام گرفتن مقدار تخفیف بیمه موتور، می‌توانید از شماره پلاک موتور و کد ملی خودتان استفاده کرده و در روز 5 بار استعلام بگیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا بررسی کاملی از روش های استعلام بیمه موتور داشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، بیمه موتور نوعی بیمه است که برای محافظت از موتور اخذ می‌شود. امروزه باتوجه‌به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و دسترسی آسان به اینترنت، خرید بیمه نامه های مختلف از طریق سایت به‌راحتی ممکن است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت مرکز بیمه این بیمه‌نامه را به‌سادگی خریداری کنید. فرایند خرید این بیمه‌نامه بسیار ساده طراحی شده است تا برای مشتریان گرامی راحتی بیشتری فراهم شود.


مقالات بیشتر جهت مطالعه:

مطالب مرتبط