آموزش روش ها و نحوه استعلام بیمه خودرو + مراحل تصویری


اهمیت بسیار زیاد بیمه های وسایل نقلیه سبب شده است که افراد در مواقع مختلفی نیاز به استعلام بیمه ی خودرو خود داشته باشند. دانستن روش های استعلام بیمه خودرو به شما کمک می‌کند خیلی راحت تر بتوانید از بیمه خودروتان استعلام بگیرید.

موارد زیر کاربردهای استعلام بیمه خودرو را به خوبی مشخص می‌کنند:

 1. اگر بیمه نامه تان را گم کرده باشید یا به هر دلیل دیگری زمان اتمام بیمه ماشین خود را به یاد نداشته باشید، می توانید به سادگی از بیمه ماشین خود استعلام بگیرید و به این اطلاعات دست یابید. بدیهی است که در صورت عدم توجه به تاریخ اتمام بیمه خودرو و پیش آمد حادثه‌ای در زمانی که تاریخ بیمه نامه به پایان رسیده باشد، ضرر و زیان قابل توجهی به شما تحمیل خواهد شد.
 2. در صورتی که بیمه نامه ماشین خود را از جایی تهیه کرده اید و نسبت به اصل بودن آن تردید دارید، به سادگی می توانید با استفاده از استعلام اصالت بیمه نامه خودرو، تردید خود را برطرف کنید. البته پیشنهاد می‌شود بیمه خودرو خود را از همان ابتدا از جای معتبری مانند مجموعه مرکز بیمه تهیه کنید. همچنین پیش از خرید بیمه خودرو می‌توانید از مشاوران مجموعه مرکز بیمه کمک بگیرید.

در ادامه با ما همراه باشید تا آموزش استعلام بیمه بدنه خودرو و شخص ثالث را به سادگی فرا گیرید.

آموزش استعلام بیمه ماشین

برای استعلام گرفتن از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین ها، معتبرترین گزینه استفاده از وب سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران (سنهاب) به آدرس www.centinsur.ir است. از طریق این وب سایت می‌توانید از نتیجه استعلامتان مطمئن باشید. در وب سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شیوه های متفاوتی وجود دارد که بسته به نوع اطلاعاتی که از مشخصات بیمه نامه، خودرو و بیمه گذار در دست دارید می‌توانید از بیمه خودرو مدنظر استعلام بگیرید.

استعلام اعتبار بیمه خودرو

لازم به ذکر است که روش های استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو یکی است و شما می‌توانید با استفاده از راهنمای استعلام بیمه خودرو که در اینجا فرا می گیرید، استعلام هر دو نوع بیمه را به دست آورید اما در هر بار فقط می‌توانید اطلاعات یک نوع بیمه ماشین را به دست آورید و برای به دست آوردن استعلام نوع دیگر بیمه خودرو، بایستی بار دیگری اقدام کنید.

روش های استعلام بیمه خودرو در وب سایت سنهاب عبارت اند از:

 1. استعلام بیمه خودرو با استفاده از کد یکتا
 2. استعلام بیمه خودرو با استفاده از شماره بیمه نامه
 3. استعلام بیمه خودرو با استفاده از کد VIN
 4. استعلام بیمه خودرو با استفاده از سامانه پیامکی

در ادامه آموزش قدم به قدم بررسی وضعیت بیمه خودرو با استفاده از این روش ها را به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش استعلام بیمه ماشین با استفاده از کد یکتا

کد یکتا بیمه نامه همان طور که از اسمش نیز مشخص است، کد منحصر به فردی است که برای هر بیمه نامه صادر می‌شود. با استفاده از این کد چندرقمی به سادگی می‌توانید از اصالت، مدت زمان اعتبار و دیگر اطلاعات بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه ماشین مورد نظر خود مطمئن شوید. پس از حذف شدن صدور نسخه کاغذی بیمه نامه ها، کد یکتا بیمه نامه از طریق پیامک برای کاربران ارسال می‌شود. کلیه بیمه های خودرو پس از صدور در وب سایت سنهاب ثبت می‌شوند و کد یکتا به بیمه گذار تعلق می‌گیرد.

اموزش استعلام بیمه خودرو با استفاده از کد یکتا

همان‌طور که از تصویر نیز مشخص است برای استعلام اصالت بیمه نامه خودرو  از طریق این شیوه کافی است کد یکتای بیمه نامه، کد ملی یا شناسه ملی بیمه گذار، کد ملی یا شناسه ملی استعلام کننده و کد امنیتی را وارد کنید.

استعلام بیمه خودرو با استفاده از شماره بیمه نامه

هر بیمه نامه ای که صادر می‌شود، شماره بیمه نامه ای دارد. شماره بیمه نامه متفاوت از کد یکتا است. در این شیوه می توانید با مشخص کردن شرکت بیمه و وارد کردن اطلاعات شماره بیمه نامه، کد ملی یا شناسه ملی بیمه گذار، کد ملی یا شناسه ملی استعلام کننده و کد امنیتی به استعلام بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه خودرو دست یابید.

آموزش استعلام بیمه ماشین با استفاده از کد VIN

کد VIN که با نام های شماره شاسی یا اثر انگشت ماشین نیز شناخته می‌شود یکی از روش های استعلام بیمه خودرو است. VIN کوتاه شده عبارت Vehicle Identification Number  به معنای شماره شناسایی ماشین است. این کد جمعا از 17 رقم و حرف تشکیل شده است و برای شناسایی ماشین ها به کار گرفته می‌شود. از جمله اطلاعاتی که با کد VIN قابل دستیابی است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکانات و مشخصات خودرو
 2. اطلاعات شرکت سازنده و محل تولید خودرو
 3. سال ساخت خودرو
 4. مدل خودرو
 5. اطلاعات موتور خودرو

برای گرفتن استعلام بیمه خودرو با استفاده از کد VIN کافی است به وب سایت سنهاب مراجعه کنید و کد VIN، شماره تلفن همراه و کد امنیتی را وارد کنید.

استعلام بیمه خودرو از طریق پیامک

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از سه روش می‌توانید با استفاده از پیام کوتاه یا SMS از وضعیت بیمه نامه خودرو مطلع شوید. در هر سه روش، سامانه استعلام پیامکی 30002621 است.

قالب پیام کوتاه به شیوه شماره بیمه نامه * کد ملی بیمه گزار * 1 باشد. به عنوان مثال اگر کد ملی بیمه گزاری عدد 1234567890 باشد و شماره بیمه نامه او نیز 000189/002/01/99 باشد، محتوای پیام ارسالی به سامانه 30002621 بایستی به صورت زیر باشد.

1 * 1234567890 * 99/01/002/000189

قالب پیام کوتاه به شیوه کد یکتای بیمه * کد ملی بیمه گزار * 2 باشد. به عنوان مثال اگر کد ملی بیمه گزاری عدد 1234567890 باشد و کد یکتای بیمه نامه او نیز 1111111111 باشد، محتوای پیام ارسالی به سامانه 30002621 بایستی به صورت زیر باشد.

 * 1234567890 * 11111111112

قالب پیام کوتاه به شیوه کد VIN خودرو * کد ملی بیمه گزار * 3 باشد. لازم به ذکر است که سیم کارت تلفن همراه بایستی متعلق به بیمه گزار باشد. به عنوان مثال اگر کد VIN عبارت IRFC8521707044190 باشد و کد ملی بیمه گزار نیز 1234567890 باشد، محتوای پیام ارسالی به سامانه 30002621 بایستی به صورت زیر باشد.

3 * 1234567890 * IRFC8521707044190

با استفاده از مطالب این بخش در رابطه با آموزش استعلام بیمه ماشین، به سادگی می‌توانید به سوال  " چگونه بیمه خودرو را استعلام کنیم؟ " پاسخ دهید و به راحتی هر چه بیشتری استعلام مورد نیاز خود را به دست آورید

راه های استعلام سوابق بیمه خودرو

اطلاع از سابقه خساراتی که به خودرو وارد شده است، درصد تخفیف بیمه ای که شامل خودرو می‌شود و برخی دیگر از اطلاعات مهم دیگر بدون دانستن سوابق بیمه خودرو امکان پذیر نیست. سوابق بیمه خودرو یکی از موضوعات با اهمیتی است که لازم است هر مالک وسیله نقلیه از آن با خبر باشد.

برای استعلام سوابق بیمه خودرو همچون روش های استعلام بیمه خودرو، مطمئن ترین راه استفاده از وب سایت بیمه مرکز جمهوری اسلامی ایران (سنهاب) است. مراحل استعلام سوابق بیمه نامه ماشین از طریق وب سایت سنهاب به شرح زیر است.

 1. مراجعه به وب سایت سنهاب به آدرس www.centinsur.ir.
 2. انتخاب بخش استعلام سوابق بیمه.

استعلام سوابق بیمه نامه خودرو

 • در این بخش شما با دو قسمت ثبت استعلام جدید و پیگیری استعلام روبرو می‌شوید. ابتدا بایستی از قسمت ثبت استعلام جدید برای دریافت کد رهگیری اقدام کنید.
 • بیانیه حریم خصوصی را مطالعه کنید و سپس آن را تایید کنید. در ادامه نیاز به انتخاب رشته بیمه خود دارید. می خواهید از کدام نوع بیمه خودرو خود سوابق تهیه کنید. با انتخاب این گزینه در مرحله بعد نیاز به وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد، شماره تلفن و شماره موبایل دارید. پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و کد کپچا، سامانه سنهاب کد تاییدیه استعلام سوابق بیمه خودرو را به شماره همراه ارسال خواهد کرد. پس از ورود کد تاییدیه و کلیک روی گزینه مرحله بعد، متن نهایی با محتوای " استعلام شما با کد پیگیری ..... با موفقیت ثبت شده است " برای شما به نمایش درخواهد آمد.
 • پس از دریافت کد رهگیری می‌توانید از بخش پیگیری استعلام سامانه سنهاب به سوابق بیمه ماشین دست یابید.

در گزارشی که دریافت می‌کنید اطلاعات مفید و جامعی همچون مشخصات بیمه گزار، شماره بیمه نامه، زمان شروع و پایان اعتبار بیمه نامه، نام شرکت بیمه، میزان دریافت خسارت و ... را مطالعه کنید.


مقالات بیشتر:

مطالب مرتبط