بیمه ورزشی چیست؟ صفر تا 100 بیمه حوادث انفرادی ورزشکاران


فعالیت های ورزشی می تواند با خطرات و حوادث پیش بینی نشده ای همراه باشند. از آنجایی که امروزه افراد آگاهی بیشتری نسبت به سلامتی خود دارند و با ورزش کردن در پی حفظ سلامتی خود هستند، این موضوع اهمیت زیادی پیدا کرده است. بیمه ورزشی یکی از مواردی است که می تواند خطرات و خسارت جانی و مالی که ورزشکار هنگام ورزش متحمل می شود را جبران کند.

در واقع این بیمه یکی از انواع بیمه حوادث افرادی بوده و مانند سوپاپ اطمینان برای ورزشکاران عمل کند. اما سوال اصلی اینجاست که بیمه حوادث ورزشی چیست؟ چه شرایطی دارد؟ پوشش های این بیمه کدام اند؟ قیمت آن چقدر است و چگونه می توان کارت بیمه حوادث ورزشی را دریافت کرد. با پاسخ این سوالات همراه ما باشید.

بیمه ورزشی چیست

بیمه حوادث ورزشی چیست؟

فدراسیون پزشکی و ورزشی قرادادی با ورزشکار می بندد که با عنوان بیمه حوادث انفرادی ورزشکاران شناخته می شود. در این قرارداد، ورزشکار حق بیمه را به فدراسیون پزشکی و ورزشی پرداخت می کند و فدراسیون پزشکی ورزشی نیز هزینه‌های مالی آسیب بدنی، نقص عضو و فوت احتمالی را که ممکن است برای ورزشکار در هنگام تمرین پیش بیاید، به مدت یک سال متقبل می شود.

بیمه ورزشی در واقع زیر مجموعه بیمه حوادث محسوب می شود که به‌ صورت ویژه برای امور ورزشی دایر شده است. با توجه به این موضوع افراد برای انجام هرگونه فعالیت باشگاهی آماتور، حرفه ‌ای و فعالیت‌ های کوهنوردی بیمه می شوند.

البته ورزشکاران حرفه ای و آماتور می دانند که بیمه حوادث ورزشی یک بیمه اجباری است و ورزشکار باید با این بیمه وارد باشگاه شود. ورزشگاه‌ها و باشگاه های قانونی هم پیش از فعالیت ورزشی هر ورزشکار، او را بیمه می‌کنند و حق بیمه او را به فدراسیون پرداخت می‌ نمایند.

کارت بیمه حوادث ورزشی چیست؟

حال که با بیمه حوادث ورزشی آشنا شدید، باید بدانید کارتی به نام کارت بیمه حوادث ورزشی نیز وجود دارد که پس از پرداخت حق بیمه توسط ورزشکار، از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی برای هر ورزشکار آماتور یا حرفه ‌ای صادر می‌ شود. این کارت نشان می دهد که ورزشکار بیمه شده است.

اهمیت دریافت کارت بیمه ورزشی در هنگام شرکت در مسابقه ها، ثبت نام در باشگاه ها و دریافت خسارت از بیمه نمایان می شود. موضوعی که اهمیت دارد این است که در گذشته برای دریافت این کارت باید به فدراسیون مراجعه می کردید، اما امروزه صادر شدن این کارت به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است.

بیمه حوادث ورزشکاران

پوشش های بیمه حوادث ورزشی

همانند هر بیمه دیگری، بیمه حوادث ورزشی نیز پوشش هایی را در بر می گیرد. این پوشش ها زمانی اجرا می شوند که ورزشکار در حین تمرین ورزشی آسیب ببیند. توجه داشته باشید که 72 ساعت بعد از صدور کارت بیمه، می توان از پوشش های بیمه حوادث ورزشی بهره مند شد. در ادامه به بیان این پوشش ها می پردازیم.

 1. فدراسیون پزشکی ورزشی، هزینه های درمان خسارتی که هنگام فعالیت ورزشی برای ورزشکار پیش آمده را پرداخت می کند.
 2. فدراسیون پزشکی ورزشی، هزینه غرامت نقص عضوی که ورزشکار در هنگام تمرین ورزشی در باشگاه دچار آن شده است را پرداخت می کند.
 3. فدراسیون پزشکی ورزشی، هزینه غرامت فوت ناشی از فعالیت ورزشی ورزشکار را به وارث او پرداخت می کند.
 4. حتی اگر ورزشکاری که بیمه شده هنگام طبیعت‌گردی و کوهنوردی آسیب ببیند، با داشتن کارت بیمه می تواند تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی ورزشکاران درآید.

موارد خارج از پوشش بیمه حوادث ورزشی

فدراسیون پزشکی ورزشی برخی از حوادث را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. از جمله این حوادث می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هرگونه آسیب به دلایل غیر ورزشی حتی اگر در محیط ورزشی رخ داده باشد
 • بیماری هایی چون بیماری ‌های داخلی مانند بیماری و مشکلات قلبی، ریوی، گوارشی، کلیوی، خونی و ... حتی اگر ناشی از عملیات ورزشی باشند.
 • بیمار‌ی ‌های جراحی غیر مرتبط با آسیب‌ های ورزشی مانند آپاندیسیت، انواع فیستول، آبسه ‌ها، واریکوسل، انواع کیست، فتق کشاله ران غیر مستقیم، تومور ها، مشکلات دستگاه اسکلتی عضلانی که علت آن ها ورزش نیست.
 • حوادث رانندگی
 • تمام دارو های غیر مرتبط با آسیب ورزشی
 • انواع پروتز ها، بریس ‌ها، کرست ‌ها، اندام مصنوعی، عصا، عینک و …
 • تمام دارو های تولید خارج از کشور به شرط اینکه مشابه داخلی داشته باشد
 • اقدامات تشخیصی غیر مرتبط با آسیب ورزشی مانند تست های آسیب شناسی و سیتولوژی
 • هزینه آمبولانس و آژانس برای حمل بیمار
 • روش‌های درمانی غیر طب کلاسیک مانند طب سوزنی، حجامت، هومیوپات
 • مواردی از صورت حساب بیمارستانی شامل هزینه همراه، غذا، خدمات، ساک بهداشتی، شرح حال و..

سقف پوشش های بیمه ورزشکاران

پرداخت هزینه درمان توسط فدراسیون پزشکی ورزشی به افرادی که مشمول حداقل پوشش می‌شوند حداکثر تا 2 برابر تعرفه دولتی و به افرادی که مشمول حداکثر پوشش هستند حداکثر تا 5 برابر تعرفه دولتی خواهد بود.

اگر مصدومی از بیمه ورزشی به عنوان بیمه اصلی استفاده کند، می‌ تواند گواهی مبنی بر پرداخت هزینه‌ها توسط بیمه اولیه را ارایه دهد. در این صورت بیمه حوادث ورزشی به عنوان بیمه مکمل محسوب شده و مبلغ مازادی که در پوشش بیمه اولیه نباشد تا سقف پوشش فدراسیون پزشکی ورزشی پرداخت می شود.

در ادامه جدولی را که سقف هزینه پوشش این فدراسیون در قبال ورزشکاران عضو کمیته خدمات درمانی که سه سال عضویت پیوسته داشته اند، آورده ایم.

جدول پوشش ها و سقف تعهدات
خدمات تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی ورزشکارانمبلغ تعهدات تا سقف
تعهدات کلی بیمه نامه35 میلیون تومان
غرامت فوت60 میلیون تومان
هزینه تجهیزات و وسایل مصرفی جراحی و اتاق عمل20 میلیون تومان
هزینه توان‌بخشی و فیزیوتراپی6 میلیون تومان

مقالات بیشتر برای مطالعه در مجله مرکز بیمه :

 1. مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک 
 2. بیمه عمر چیست؟ 
 3. بهترین شرکت های بیمه ایران کدامند؟ 

قیمت بیمه حوادث ورزشی

بیمه ورزشی از جمله بیمه هایی است که گاهی به صورت اجباری و گاهی به صورت اختیاری خریداری می شود. ورزشکاران حرفه ای اجباراً باید این بیمه را خریداری کنند و حق بیمه خود را به صورت ماهانه پرداخت کنند. اما خرید این بیمه برای ورزشکاران غیر حرفه ای اختیاری است. قیمت بیمه ورزشی 1402 از نیمه دوم سال، 70 هزار تومان است، همچنین مدت اعتبار این کارت یک سال است.

قیمت کارت بیمه ورزشی

شرایط بیمه مخصوص ورزشکاران و استفاده از آن چیست؟

ورزشکاران برای استفاده از بیمه باید برخی شرایط را دارا باشند. در ادامه شرایط بیمه ورزشکاران را بیان می کنیم.

 • عضویت فقط باید از طریق سامانه کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی انجام شود.
 • 72 ساعت بعد از صدور کارت بیمه، پوشش های این بیمه شامل ورزشکار می شود. یعنی اگر در این 72 ساعت اتفاقی برای ورزشکار بیفتد، فدراسیون پزشکی ورزشی مسئولیتی را قبول نخواهد کرد. برای مسابقات رسمی که در فاصله کمتر از 72 ساعت از تاریخ عضویت دارند، اگر برای ورزشکاری حادثه‌ای پیش آید، ارائه گواهی معتبر شرکت در مسابقه ضروری است.
 • اگر ورزشکاران به صورت انفرادی ثبت نام کنند، می‌توانند از طریق ارسال کد ملی خود به سرشماره 50004303 از عضویت خود در بیمه حوادث انفرادی ورزشکاران مطمئن شوند. پس از عضویت باید پیامک تائید ارسال شود.
 • اگر حادثه ای پیش آید و در طول درمان متوجه شوند که آسیب ورزشی نیست، فدراسیون هزینه‌ای را برای درمان قبول نخواهد کرد. اگر هم ثابت شود حادثه قبل از عضویت و ثبت نام ورزشکار برای بیمه اتفاق افتاده است، فدراسیون هزینه ای پرداخت نمی کند.
 • تنها ورزشکارانی که دارای حکم رسمی مأموریت یا معرفی ‌نامه رسمی هستند، می توانند از پوشش بیمه در غرامت فوت بهره مند شوند. توجه داشته باشید که در سفر های درون شهری، فدراسیون هزینه ای برای غرامت فوت پرداخت نمی کند. غرامت فوت به وراث قانونی فرد پرداخت خواهد شد. همچنین غرامت نقض عضو دائم باید به تأییدیه پزشکی قانونی برسد.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت مرکز بیمه به معرفی و شرح جزئیات این بیمه نامه پرداختیم. طبق آمار به دست آمده، بروز حوادث در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها اصلاً پایین نیست. به همین دلیل ورزشکاران، هنگام حضور در تمرین‌ ها‌، مسابقه ها و اماکن ورزشی باید کارت بیمه به همراه داشته باشند. برای داشتن کارت بیمه هم باید حق بیمه ورزشی را پرداخت کنند. در صورتی که بیمه حوادث انفرادی ورزشکاران داشته باشید، هر گونه خسارت مالی و هزینه درمان حوادث ورزشی توسط فدراسیون پزشکی ورزشی پرداخت می شود. پس اگر ورزشکار هستید، حتما برای دریافت این بیمه اقدام کنید.

مطالب مرتبط

سوال و جواب