همه چیز درباره خرید و استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی


 

با توجه به جمعیت قابل توجه بیمه شدگانی که تحت پوشش بیمه ی سازمان تامین اجتماعی هستند، اطلاع از سوابق بیمه تامین اجتماعی و نحوه استعلام آن دغدغه افراد بسیار زیادی است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در این متن به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

 

مقدمه

امروزه در کشور ما بسیاری از کارکنان و کارمندان شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی و خصوصی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و برای استفاده از خدمات این بیمه، ماهانه حق بیمه مشخصی را به سازمان پرداخت می‌کنند. در موارد متعددی، خصوصا کارمندان شرکت های خصوصی پرداخت حق بیمه بدین صورت است که بخشی را خود شخص پرداخت می‌کند و بخش دیگر به عهده کارفرما است. بنابراین سهمی از هزینه حق بیمه کارکنان و کارمندان را بایستی کارفرمایان پرداخت کنند. بدیهی است که عدم پرداخت حق بیمه توسط کارکنان یا کارفرمایان سبب بروز مشکلاتی در زمان بازنشستگی کارمندان خواهد شد.

 

سوابق بیمه

 

با توجه به این موضوع نیاز است کارکنان و کارمندان شرکت های مختلف مطمئن شوند کارفرمایشان به درستی و به صورت منظم حق بیمه آنان را پرداخت می‌کند. با استعلام سابقه بیمه تامین اجتماعی می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که در این باره نیاز دارید، به دست آورید.

 

سابقه بیمه چیست؟

زمانی که تحت پوشش انواع بیمه تامین اجتماعی یا هر نوع بیمه دیگری قرار می گیرید، برای استفاده از خدمات بیمه بایستی به صورت منظم حق بیمه پرداخت کنید. با گذشت زمان، مجموع پرداختی های شما به موسسه بیمه به عنوان سابقه بیمه شما شناخته می‌شود. سابقه بیمه تامین اجتماعی نیز در واقع مجموع پرداختی‌های شما به سازمان تامین اجتماعی است. این سوابق علاوه بر نقش داشتن در پوشش های درمانی افراد، در حقوق دوران بازنشستگی نیز نقش مهمی دارد.

 

زمانی که به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه می کنید و حق بیمه می پردازید برای شما سابقه بیمه رد می‌شود. بر اساس سوابق بیمه است که حقوق دوران بازنشستگی مشخص می‌شود. همچنین گردآوری سوابق بیمه ی تامین اجتماعی یکی از موارد مهم در زمان تغییر شغل (تغییر کارفرما) است که باید به آن توجه کنید.

 

آموزش راه های استعلام سابقه بیمه تامین اجتماعی به زبان ساده

در صورتی که کارمند هستید و می خواهید مطمئن شوید در پرداخت حق بیمه شما از سوی کارفرما کوتاهی صورت نمی گیرد، می توانید به صورت دوره ای حتی به صورت ماهانه سوابق بیمه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که آیا حق بیمه شما پرداخت شده است یا خیر.

 

آموزش گرفتن سوابق بیمه تامین اجتماعی

 

روش های استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت کلی به دو دسته حضوری و غیر حضوری تبدیل می‌شوند. در روش مراجعه حضوری شما می‌توانید به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی در نزدیکی محل سکونت خود مراجعه کنید و با ارائه مشخصات مورد نیاز، از سابقه بیمه استعلام بگیرید.

 

اما برای دریافت سوابق بیمه، روش ساده تر و راحت تری نیز پیش روی شما قرار دارد. روش ساده تر استفاده از وب سایت رسمی سازمان تامین اجتماعی است. این سازمان سامانه ای را طراحی کرده است تا بیمه گزاران به راحتی بتوانند با صرف کمترین زمان، استعلام سابقه بیمه تامین اجتماعی خود را به دست آورند.

 

روش های غیر حضوری اطلاع از سوابق بیمه ی تامین اجتماعی عبارت است از:

  1. استفاده از وب سایت رسمی بیمه تامین اجتماعی
  2. استفاده از اپلیکیشن تامین اجتماعی من
  3. استفاده از کد دستوری USSD (بدون نیاز به اینترنت)

در ادامه هر یک از این روش ها را شرح خواهیم داد.

 

روش اول : مراجعه به وب سایت رسمی بیمه تامین اجتماعی

یکی از روش های مشاهده سوابق بیمه، استفاده از وب سایت رسمی بیمه تامین اجتماعی به آدرس  eservices.tamin.ir است. در این وب سایت امکانات جامعی در اختیار بیمه شدگان و کارفرمایان قرار می‌گیرد.

 

سایت تامین اجتماعی

 

برای استفاده از خدمات وب سایت بیمه تامین اجتماعی از جمله گرفتن استعلام نیاز است قبل از هر چیزی کاربر این سایت شوید و در این وب سایت ثبت نام کنید. با مراجعه به سایت به راحتی می‌توانید گزینه ثبت نام را مشاهده کنید.

 

با کلیک بر روی این گزینه، مراحل ثبت نام برای شما به نمایش درخواهند آمد. همان طور که طبق تصویر نیز مشخص است 5 مرحله برای ثبت نام وجود دارد و شما باید هر 5 مرحله را طی کنید تا بتوانید به کاربر این سایت تبدیل شوید. نکته حائز اهمیت این است که شماره تلفن درخواستی در مرحله یک حتما بایستی به نام خودتان باشد.

 

فهمیدن سوابق تامین اجتماعی

 

در مرحله بعد نیاز به ورود اطلاعات هویتی شما است. با طی کردن این مراحل تا انتها می‌توانید ثبت نام خود را تکمیل کنید. پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب رمز عبور وسواس به خرج دهید و رمز ایمنی را برای خود انتخاب کنید. چنانچه در طی کردن مراحل به مشکلی برخوردید می‌توانید با شماره پشتیبانی 1420 تماس بگیرید یا به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کنید.

 

پس از اتمام مراحل و تایید شدن حساب کاربری، با در دست داشتن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید از طریق گزینه ورود به سامانه، به سامانه سازمان تامین اجتماعی وارد شوید و به راحتی استعلام سابقه بیمه تامین اجتماعی را به دست آورید.

 

فهمیدن تعداد سال سابقه بیمه

 

روش دوم : استفاده از اپلیکیشن بیمه اجتماعی من

از دیگر روش های استعلام سابقه بیمه سازمان تامین اجتماعی، استفاده از اپلیکیشن بیمه تامین اجتماعی من است. این سازمان برای دسترسی راحت تر بیمه گزاران خود، اپلیکیشن بیمه اجتماعی من را طراحی کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن قادر خواهید بود در مدت زمان بسیار کوتاهی سوابق بیمه خود را بررسی کنید. البته لازم به ذکر است که برای استفاده از امکانات این نرم افزار ابتدا بایستی در وب سایت رسمی سازمان تامین اجتماعی ثبت نام کرده باشید و یکی از کاربران آن باشید. برای دانلود آخرین نسخه از اپلیکیشن بیمه اجتماعی من می‌توانید به وب سایت رسمی این سازمان مراجعه کنید.

 

اپلیکیشن تامین من

 

روش سوم : استعلام بیمه تامین اجتماعی با گوشی بدون نیاز به اینترنت

شما می‌توانید بدون نیاز به اینترنت هم از سوابق بیمه تامین اجتماعی خود مطلع شوید. سازمان تامین اجتماعی راهکار استعلام سابقه بیمه از طریق کد دستوری USSD را نیز برای کاربران خود مهیا کرده است. البته که از این طریق نمی‌توانید اطلاعات جامع و دقیقی به دست آورید اما به سادگی می‌توانید از آخرین پرداختی حق بیمه خود مطلع شوید. مشترکین کلیه اپراتورها می‌توانند با شماره گیری کد دستوری  *4*1420# از این قابلیت بهره گیرند.

 

همچون دیگر روش های غیر حضوری، برای استفاده از کد دستوری USSD طراحی شده توسط سازمان تامین اجتماعی، نیاز است در وب سایت رسمی این سازمان ثبت نام کرده باشید. همچنین شماره تلفنی که از آن استفاده می‌کنید باید با شماره ثبت نامی شما در سامانه یکی باشد.

 

خرید سوابق تامین اجتماعی

مزایا و امکانات متعددی که سازمان بیمه تامین اجتماعی به کاربران خود در زمینه پوشش های درمان و دوران بازنشستگی ارائه می دهد، سبب شده است افراد زیادی مایل به خرید این نوع بیمه باشند. بهره مندی از مزایا و حقوق بازنشستگی این سازمان نیازمند داشتن سابقه بیمه تامین اجتماعی مشخصی است. افرادی که سوابق آن ها دچار کسری است می توانند با خرید سابقه بیمه، کسری خود را جبران کنند. اما خرید سابقه کسری تنها تحت شرایط خاصی امکان پذیر است.

 

خرید سوابق بیمه

 

مواردی که شما می‌توانید سابقه بیمه تامین اجتماعی را خریداری کنید عبارت اند از:

  1. تبدیل بیمه دوران سربازی به سابقه کار. برای خرید بیمه دوران سربازی و تبدیل آن به سابقه کار نیاز است فرد متقاضی، کارت پایان خدمت داشته باشد و بتواند هزینه مشخص شده را نقدی یا به صورت اقساط یک ساله به موسسه بیمه بپردازد.
  2. در صورتی که متقاضی کمتر از ده سال حق بیمه پرداخته است و قصد دارد با حقوق ده روز در ماه بازنشسته شود، می‌تواند کسری سابقه بیمه خود را خریداری کند. برای خرید کسری سابقه بیمه ده ساله بایستی سن متقاضی در صورت مرد بودن به 60 و در صورت زن بودن به 55 سال رسیده باشد. همچنین متقاضی بایستی حداقل یک سال حق بیمه پرداخت کرده باشد.
  3. خرید سابقه بیمه برای تکمیل سوابقی که به صورت پاره وقت لحاظ شده است.

 

برای خرید سابقه ی بیمه تامین اجتماعی به صورت غیرحضوری می‌توانید از سامانه این سازمان به نشانی eservices.tamin.ir استفاده کنید.

مقالات بیشتر:

کلام آخر

در این مقاله سعی شد روش های فهمیدن سابقه بیمه مخصوص افراد بیمه شده در سازمان تامین اجتماعی به زبان ساده توضیح داده شود. با سایت مرکز بیمه همراه باشید و علاوه بر افزایش اطلاعات بیمه ای خود در سریع ترین زمان ممکن اقدام به مقایسه و خرید انواع بیمه نامه کنید.

 

 

مطالب مرتبط

سوال و جواب