بیمه بدنه خودرو چیست؟ معرفی مزیت ها، پوشش های این بیمه نامه


با رشد عجیب و غریب قیمت خودرو در سالیان اخیر، هزینه تعمیر و نگهداری ماشین‌ها به شدت افزایش یافته است. با توجه به این نکته پیشنهاد می‌شود همه صاحبان وسایل نقلیه نسبت به خرید بیمه بدنه ماشین اقدام کنند. چرایی این پیشنهاد را به طور مفصل در ادامه توضیح خواهیم داد.

امروزه که قیمت خودرو و لوازم یدکی آن افزایش چشمگیری داشته است؛ همه رانندگان و صاحبان وسایل نقلیه در تلاش هستند خسارت‌های مالی احتمالی وارده به خودرو را به حداقل رسانند. بسیاری از حوادث با رعایت نکات ایمنی و رانندگی ایمن قابل پیشگیری است اما وقوع برخی از حوادث خارج از کنترل ما است. برای کاهش خسارت‌های مالی این دسته، بیمه‌های خودرو بهترین راه حل هستند.

بیمه بدنه چیست ؟

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو دو نوع از مطرح‌ترین بیمه‌های مرتبط به وسایل نقلیه هستند که تهیه آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. بیمه شخص ثالث از نوع بیمه اجباری است و تمامی صاحبان وسایل نقلیه موظف به تهیه آن هستند اما بیمه ی بدنه ماشین از نوع بیمه های اختیاری است اما مزایای متعددی دارد که شما را مجاب می‌کند در خرید آن هیچ تردیدی نداشته باشید.

انواع بیمه بدنه :

 1. عادی
 2. بیمه بدنه کیلومتری
 3. روزانه یا کوتاه مدت

بیمه ‌بدنه قراردادی است که به واسطه آن بیمه گزار مبلغ مشخصی را به عنوان حق بیمه به شرکت بیمه پرداخت می‌کند. در مقابل شرکت بیمه، خودرو مورد نظر را در برابر خطراتی همچون تصادفات رانندگی، آتش سوزی و سرقت بیمه می‌کند.

بیمه بدنه خود انواعی دارد و شرکت‌های بیمه متنوعی آن را ارائه می‌دهند. به یاد داشته باشید که مهم ترین هدف از تهیه بیمه ی بدنه ی ماشین، کاهش هزینه تعمیرات است. بنابراین نیاز دارید بهترین نوع بیمه بدنه را متناسب با بودجه و نیاز خود خریداری کنید. اگر قصد خرید بیمه بدنه دارید و در انتخاب گزینه‌های مختلف دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از مشاوره مجموعه مرکز بیمه استفاده کنید. پس از دریافت مشاوره می‌توانید از طریق وب سایت مرکز بیمه به سادگی بیمه ی بدنه ماشین مدنظر خود را تهیه کنید.

شرایط بیمه بدنه خودرو

قوانین بیمه نامه بدنه ی خودرو به گونه‌ای است که سعی شده است اکثر خسارات وارد شده به خودرو بیمه گزار پرداخت شود. خواه مقصر شناخته شود یا مقصر نباشد. حتی اگر تصادفی صورت گیرد و راننده مقصر از صحنه متواری شده باشد به گونه‌ای که دیگر دسترسی به او امکان پذیر نباشد، شرکت بیمه خسارات‌ وارده را پرداخت خواهد کرد. البته برخی از حوادث نیز هستند که تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی‌گیرند. گستردگی حوادث تحت پوشش و میزان دقیق خسارتی که شرکت بیمه به شما پرداخت خواهد کرد، با توجه به طرح بیمه بدنه و موسسه بیمه ارائه کننده آن متفاوت خواهد بود.

مزایای بیمه بدنه ماشین

مهم‌ترین مزیت بیمه بدنه، کاهش هزینه تعمیر ناشی از حوادثی است که ممکن است برای خودرو شما اتفاق بیفتد. همان طور که گفته شد خسارت های تحت پوشش بدنه بسته به طرح بیمه بدنه و شرکت بیمه مدنظر متفاوت است اما به طور کلی می‌توان خسارت های تحت پوشش بیمه بدنه ماشین را به دو دسته پوشش های اصلی و پوشش های فرعی تقسیم کرد.

fdli fnki

پوشش های اصلی بیمه بدنه

بیشترین خساراتی که برای ماشین‌ها اتفاق می‌افتد معمولا به گونه‌ای ناشی از سه عامل فراگیر حادثه و تصادف، آتش سوزی و سرقت است. به همین دلیل این سه عامل در دسته پوشش های اصلی بیمه بدنه قرار می‌گیرند.

1. حادثه و تصادف

زمانی که ماشین شما تصادف می‌کند و شما دچار حادثه‌ای می‌شوید، شرکت بیمه متعهد است خسارت های مالی ناشی از این حادثه را به شما پرداخت کند. خواه شما در این حادثه مقصر شناخته شوید یا نه. همچنین اگر خودرو شما با جسم ساکن تصادف کند، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت های وارده است. از دیگر پوشش های بیمه بدنه ماشین در این بخش می‌توان به واژگونی ماشین، سقوط، برخورد اجسام به ماشین در حال حرکت یا در حال سکون اشاره کرد.

2. آتش سوزی و حریق

حریق و آتش سوزی از دیگر عواملی است که منجر به وارد شدن خسارات قابل توجه به خودرو می‌شود. اگر خودرو بر اثر حادثه‌ای دچار انفجار یا آتش سوزی شود، در صورت بیمه بدنه داشتن خسارات وارده به شما جبران خواهند شد.

3. سرقت و دزدی کلی ماشین

اگر ماشین شما به سرقت رود و شما بیمه بدنه نداشته باشید، خسارت جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. اما اگر از بیمه بدنه استفاده کنید، در صورت سرقت خودرو، شرکت بیمه هزینه خسارت را متقبل خواهد شد. البته توجه داشته باشید که منظور ما از پوشش سرقت بیمه بدنه، سرقت کلی ماشین است و اگر تنها بخشی از لوازم جانبی دزدیده شود در این دسته بندی قرار نمی‌گیرد. اگر تمایل دارید می‌توانید لوازم جانبی خودرو خود را نیز تا سقف معینی بیمه کنید. در واقع بیمه سرقت خودرو یکی از پوشش‌های فرعی بیمه بدنه به شمار می رود.

پوشش های بیمه بدنه (سرقت)

پوشش های فرعی بیمه بدنه

دسته دیگری از خطرات احتمالی هستند که در بیمه نامه بدنه اجباری نیستند اما صاحبان خودرو می‌توانند در صورت تمایل آن‌ها را نیز فعال کنند و به پوشش بیمه بدنه خودرو خود اضافه کنند. برای فعال سازی پوشش های فرعی بیمه بدنه نیاز است به صورت جداگانه هزینه‌ای پرداخت شود. از جمله مهم‌ترین حوادث فرعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. پوشش سرقت لوازم جانبی خودرو

متقاضیان خرید بیمه ی بدنه ماشین می‌توانند در صورت تمایل وسایل جانبی خودرو مانند سیستم‌های صوتی، لاستیک و رینگ خودرو خود را تا میزان مشخصی بیمه کنند. در این صورت اگر لوازم جانبی خودرو شما به سرقت رود، شرکت بیمه متعهد است بخشی از خسارت وارد شده را جبران نماید.

2. پوشش خسارت ناشی از بلایای طبیعی

با فعال سازی این گزینه در بیمه نامه بدنه ماشین خود می‌توانید خسارات ناشی از حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله را از شرکت بیمه دریافت کنید. البته باید گفت که خسارت ناشی از صاعقه در پوشش‌های اصلی و در بخش آتش سوزی لحاظ شده است و برای دریافت خسارت ناشی از این حادثه طبیعی نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید.

3. خسارت ناشی از پاشش اسید و دیگر مایعات مضر شیمیایی

پرداخت حق بیمه برای جبران خسارات ناشی از پاشش اسید و دیگر مایعات مضر شیمیایی یکی از گزینه‌های محبوب در میان متقاضیان خرید بیمه بدنه خودرو است. با فعال سازی این پوشش می‌توانید به عنوان مثال خسارت وارد شده به رنگ بدنه خودرو ناشی از پاشش روغن ترمز را جبران کنید.

4. شکستگی شیشه خودرو

صاحبان خودرو می‌توانند با پرداخت حق بیمه بیشتر، شیشه خودرو خود را نیز بیمه کنند. البته پرداخت خسارت تحت این پوشش تنها زمانی خواهد بود که شیشه به تنهایی و بدون ضربه توسط اجسام خارجی شکسته شود. به عنوان مثال زمانی که به علت گرمی و سردی هوا شیشه ماشین شکسته شود، شرکت بیمه خسارت مالی وارد شده را پرداخت خواهد کرد.

پوشش شکستگی شیشه خودرو

5. پوشش نوسانات قیمت

در هنگام پرداخت هزینه خسارت، موسسه بیمه مطابق با ارزش خودرو که در بیمه نامه ذکر شده است هزینه را پرداخت خواهد کرد. اما با توجه به شرایط اقتصادی قیمت ها افزایش قابل توجهی دارند. بنابراین در زمان وقوع حادثه هزینه روز خسارت به شما پرداخت نمی‌شود. می‌توانید با فعال کردن این پوشش فرعی، نوسانات قیمت خودرو را در نظر بگیرید. همچنین می توانید به جای فعال سازی این پوشش فرعی، خودتان در هنگام افزایش قیمت خودرو، الحاقیه ای برای بیمه نامه در نظر بگیرید.

6. خسارت ناشی از برخورد اشیاء تیز

در صورت خرید این پوشش فرعی، خسارت ناشی از برخورد هر گونه اشیاء تیز اعم از چاقو، میخ و ... توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد.

7. ترانزیت ماشین

بیمه ی بدنه تنها هزینه خساراتی را می پردازد که در داخل مرزهای کشور اتفاق افتد. اگر جز افرادی هستید که با ماشین خود به کشورهای همسایه مسافرت می کنید، تهیه این پوشش فرعی انتخاب مناسبی است.

8. حذف استهلاک

 با گذشت زمان ارزش خودرو کاهش خواهد یافت. با تهیه این گزینه افت قیمت خودرو در هنگام پرداخت خسارت، پوشش داده می‌شود.

9. پرداخت هزینه ایاب ذهاب

اگر به دلیل وقوع حادثه‌ای خودرو شما نیاز به تعمیرات داشته باشد و نتوانید از خودرو خود استفاده کنید، با خرید این پوشش می توانید هزینه ایاب ذهاب خود را از شرکت بیمه دریافت کنید.

10. پوشش حذف فرانشیز

با خرید این پوشش فرعی، فرانشیز خسارات حذف خواهند شد. فرانشیز درصدی از هزینه خسارت است که خودتان بایستی آن را متقبل شوید.

بیمه بدنه ماشین شامل چه چیزهایی نمی شود؟ (استثنائات)

بیمه بدنه خسارت‌های ناشی از عوامل زیر را متقبل نخواهد شد:

 • خسارت‌هایی که به صورت عمدی توسط صاحب خودرو یا راننده به ماشین وارد شود.
 • در صورتی که راننده خودرو گواهینامه نداشته باشد یا گواهینامه او باطل شده باشد، شرکت بیمه خسارتی پرداخت نخواهد کرد.
 • اگر مطابق با گزارش مقامات مسئول، راننده در حین وقوع حادثه از مشروبات الکلی یا مواد مخدر استفاده کرده باشد، موسسه بیمه هیچ گونه خسارتی را به عهده نخواهد گرفت.
 • خسارت های ناشی از حمل بار توسط خودرو بیش از میزان مجاز به عهده موسسه بیمه نیست.
 • اگر وسیله نقلیه‌ای که مجاز به بکسل کردن نیست خودرو شما را بکسل کند و در این بین خساراتی متوجه خودروی شما شود، ضرر و زیان خسارت به عهده خودتان است.
 • خسارت وارد شده ناشی از شورش، جنگ و اعتصاب.
 • خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از انفجارهای هسته‌ای.

پوشش های الحاقی بیمه بدنه اتومبیل

الحاقیه به سندی گفته می‌شود که تغییرات ایجاد شده در بیمه نامه را مشخص می‌کند. به عنوان مثال در صورت تغییر در شرایط بیمه، قیمت و غیره بیمه گزار بایستی به موسسه بیمه مراجعه کند و حق بیمه اضافی را بپردازد تا الحاقیه بیمه بدنه صادر شود.

این موضوع مزایای فوق العاده برای بیمه گزار دارد. مطابق با ماده 10 قانون بیمه، شرکت بیمه بایستی به نسبت قیمت واقعی خودرو و حق بیمه خسارت‌ها را جبران کند. بنابراین در صورتی که شما ماشین خود را بیمه کرده باشید و در زمان بروز حادثه قیمت خودرو شما افزایش زیادی داشته باشد؛ شرکت بیمه به نسبت قیمت روز خودرو خسارت را پرداخت نخواهد کرد. برای رفع این مشکل می‌توانید برای دریافت الحاقیه اقدام کنید تا در زمان دریافت خسارت، هزینه روز خودروی شما محاسبه گردد.

قوانین بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو

اگر کمی در وب سایت مرکز بیمه جستجو کنید و قیمت‌های بیمه بدنه ماشین را بررسی کنید، حتما متوجه خواهید شد که قیمت‌های متفاوتی برای بیمه بدنه وجود دارد. این امر یک اتفاق طبیعی است چرا که محاسبه قیمت بیمه بدنه به عوامل متعددی بستگی دارد. به همین دلیل بازرسی کارشناسان بیمه برای محاسبه و تعیین حق بیمه برای اولین سال الزامی است. از جمله عوامل تعیین کننده حق بیمه بدنه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوع و مدل خودرو و سالی که تولید شده است.
 2. ارزش روز خودرو
 3. تعداد پوشش های فرعی درخواستی شما
 4. تخفیفات عدم خسارت

قیمت پایه بیمه بدنه خودرو نیز برای موسسات بیمه مختلف، متفاوت است اما اصولا این قیمت بر اساس ارزش روز خودرو محاسبه می‌شود. میزان تخفیفات اعمالی بر روی هزینه پایه بیمه ی بدنه ماشین نیز به شرکت بیمه مدنظر شما بستگی دارد و عدد مشخصی ندارد. کمترین هزینه بیمه بدنه مربوط به ماشین پراید است.

تخفیف بیمه بدنه ماشین

تخفیف بیمه بدنه که توسط موسسات و شرکت های ارائه کننده خدمات بیمه به بیمه گزاران تعلق می‌گیرد به دو دسته تقسیم می‌شود. «تخفیف های اصلی» و «تخفیف های فرعی» :

تخفیف های اصلی بیمه بدنه به صورت کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. تخفیف بیمه بدنه برای ماشین‌های صفر کیلومتر: میزان این تخفیف در حدود 20 تا 30 درصد می‌باشد.
 2. تخفیف پرداخت حق بیمه به صورت نقد: به بیمه گزارانی که به صورت نقد حق بیمه را پرداخت کنند، 10 درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.
 3. تخفیف عدم خسارت : متناسب با سال‌هایی که از بیمه ی بدنه ماشین استفاده نشده است، میزانی تخفیف به بیمه گزار تعلق می‌گیرد. البته برخی شرکت‌ها تخفیف خود را نهایتا برای 4 سال عدم استفاده از بیمه بدنه لحاظ می‌کنند. جدول تخفیفات عدم خسارت به شرح زیر است

سال خرید بیمه نامه

درصد تخفیف

سال اول25 درصد
سال دوم35 درصد
سال سوم45 درصد
سال چهارم60 درصد

 

تخفیف‌های فرعی هزینه حق بیمه نیز شامل مواردی همچون تخفیف ارزش خودرو، تخفیفات گروهی، تخفیف مختص بعضی از مشاغل خاص، تخفیف برای خودروهای وارداتی، اعیاد و مناسبت‌ها است.

کلام آخر:

با توجه به توضیحات ارائه شده در مقاله ی بیمه بدنه چیست میتوان گفت این بیمه نامه یکی از مهمترین بیمه نامه هایی است که میتواند با هزینه ای مناسب آسودگی خیال شما را در قبال خطرات و تعدیداتی که متوجه خودروی شما و ارزش مالی آن می باشد، تضمین کند. در مرکز بیمه می توانید با مقایسه طرح های بهترین شرکت های بیمه ای ایران نسبت به دریافت این بیمه نامه اقدام کنید.

 

مطالب مرتبط

سوال و جواب