صفر تا 100 بیمه شخص ثالث خودرو


بارها شنیده ایم که حادثه هیچ گاه خبر نمی دهد. در زندگی روزمره، حوادث و خطرات  همیشه در کمین جان و مال انسان ها هستند. برای جبران خسارات  و هزینه های احتمالی همواره شرکت های بیمه گر پشتیبان ما هستند. خودروها و به صورت کلی وسایل نقلیه زمینی موتوری، مانند انسان ها برای جبران خسارات و بقای عمر خود  به بیمه نیاز دارند. هر خودرو برای تردد می بایست دارای دو  بیمه نامه باشد که به صورت اختیاری و اجباری باید توسط مالک خودرو خریداری شوند. خرید بیمه بدنه به صورت اختیاری می باشد و بیمه شخص ثالث که در کشور ایران خرید آن برای تمامی خودروها به صورت اجباریست و نداشتن این بیمه نامه ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی مالی و جانی برای خودرو و مالک آن بشود.

بیمه شخص ثالث چیست

بیمه شخص ثالث به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

همانطور که از اسم بیمه نامه پیداست این بیمه مربوط به شخص ثالث می باشد . یعنی فرد بیمه گزار که خودرو خود را بیمه کرده است شخص اول بیمه نامه ، شرکت بیمه گر شخص دوم بیمه نامه و فردی که در اثر تصادف با خودرو آسیب دیده است شخص سوم یا همان شخص ثالث نامیده می شود.

بیمه شخص ثالث دارای دو نوع پوشش است :

  1. تعهدات جانی بیمه شخص ثالث
  2. تعهدات مالی بیمه شخص ثالث

سقف خسارات بیمه شخص ثالث در پوشش های جانی و بدنی چقدر است؟

این پوشش در هنگام وقوع تصادف، خسارات جانی و بدنی فرد آسیب دیده را از بیمه شخص ثالث راننده مقصر، پرداخت می کند. این خسارات ممکن است هزینه ی بستری و بیمارستان یا نقص عضو و یا حتی دیه کامل فرد باشد. مبلغ دیه هر سال توسط رییس قوه قضاییه و با توجه به نرخ تورم و شاخص اعلام شده از بانک مرکزی تعیین می گردد. حداکثر خسارت پوشش های بیمه شخص ثالث هم برابر دیه کامل انسان در ماه های حرام است.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث ماشین به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد، سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در پوشش تعهدات جانی، توسط قوه قضاییه اعلام می شود. اما هنگام وقوع تصادفات ممکن است خودروهای دیگر نیز آسیب ببینند. باز هم بیمه شخص ثالث راننده ی مقصر، باید هزینه ی تعمیر و بازسازی ماشین های آسیب دیده را پرداخت کند.

سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در پوشش های مالی توسط رانندگان و مالکان خودرو ها قابل تعیین است و می توان با مقایسه شرکت های بیمه گر و میزان تعهدات آنها ، بهترین و مناسب ترین بیمه شخص ثالث را خریداری نمود.

لازم به ذکر است اگر شما خودرو خود را با حداقل سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث، بیمه کنید و خسارات وارد شده بیشتر از این مبلغ باشد، شرکت بیمه بیشتر از حداقل سقف انتخابی را پوشش نمی دهد و مابه التفاوت مبلغ خسارت را پرداخت نمی کند.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث:

تخفیف بیمه ی شخص ثالث برای بیمه گزارانی است که از مزایای بیمه استفاده نکرده اند و تصادفی نداشته اند. طبق جدول زیر، هر چه تعداد سال هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نشده باشد، بیشتر باشد تخفیف بیشتری برای تمدید بیمه نامه اعمال می شود.

جدول تخفیف عدم خسارت بیمه
سال های بدون خسارتدرصد تخفیف حق بیمه
سال اول5 درصد
سال دوم10 درصد
سال سوم15 درصد
سال چهارم20 درصد
سال پنجم25 درصد
سال ششم30 درصد
سال هفتم35 درصد
سال هشتم40 درصد
سال نهم45 درصد
سال دهم50 درصد
سال یازدهم55 درصد
سال دوازدهم60 درصد
سال سیزدهم65 درصد
سال چهاردهم70 درصد

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چقدر است و چگونه محاسبه می شود

از آن رو که در کشور ما بیمه شخص ثالث برای تمامی خودروها به صورت اجباری باید تهیه شود پس نداشتن آن هم خلاف قانون می باشد. اگر در خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث دیرکرد یا وقفه ای ایجاد شود، مبلغی به عنوان جریمه به صورت روزشمار محاسبه می شود

بیمه ثالث

همچنین بخوانید:

سقف خسارت بیمه شخص ثالث برای خودروهای خارجی چقدر است؟

خودروهای خارجی و لوکس در دسته ی خودروهای نامتعارف یا خودروهای گران قیمت قرار می گیرند. شاید برایتان سوال شود که سقف خسارات بیمه شخص ثالث برای این دسته از خودرو ها چه تفاوتی دارد؟ یا اگر خودرویی متعارف با خودرویی نامتعارف تصادف کند این خسارت چگونه محاسبه می شود؟؟ و یا سقف پرداخت خسارت ماشین های نامتعارف چقدر است؟

فرمول محاسبه خسارت تصادف با خودرو نامتعارف بدین صورت است:

میزان خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه تصادف با خودروی متعارف: خسارت مالی وارده * قیمت روز گران‌ترین خودروی متعارف ( ۴۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱) / قیمت خودروی نامتعارف زیان دیده

به بیان ساده تر سقف خسارت بیمه شخص ثالث برای خودرو های خارجی (درسال 1401) 400 میلیون تومان است و بیمه شخص ثالث راننده ی مقصر بیشتر از آن پرداخت نمی کند. اما اگر خسارت وارد شده به خودروی نامتعارف بیشتر از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث بود چه باید کرد؟ در این شرایط هم جای نگرانی نیست زیرا بقیه خسارت از بیمه بدنه خودرو متعارف جبران می شود.

آیا سقف خسارات بیمه شخص ثالث قابل افزایش است؟

همه شرکت های بیمه گر امکان افزایش سقف تعهدات خود را برای افراد بیمه گزار فراهم کرده اند اما میزان این افزایش در شرکت های بیمه گر متناسب با توان مالی آنها متفاوت می باشد. هرچه شرکت بیمه گر توان مالی بالاتری داشته باشد سقف بالاتری را پوشش می دهد. برای مثال بیمه‌های کوثر، البرز، ایران سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خودرو را ارائه می‌کنند.

خرید بیمه شخص ثالث

کلام آخر:

نحوه محاسبه حق بیمه برای ماشین ها با کاربری های مختلف متناسب با ریسک حوادث به صورت متفاوت محاسبه می شود. مثلا خودروهایی با کاربری تاکسی به دلیل تردد بیشتر حق بیمه بیشتری باید پرداخت کنند یا خودروهای تعلیم رانندگی برای خرید بیمه شخص ثالث 15درصد بیشتر حق بیمه پرداخت می کنند. در این مقال از مرکز بیمه سعی کردیم اطلاعاتی کامل و جامع درباره بیمه شخص ثالث خودرو ارائه دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی باشد.

مطالب مرتبط

سوال و جواب