خرید بیمه موبایل ، تبلت و لوازم الکترونیک

1

وارد کردن اطلاعات

2

مقایسه و انتخاب

3

تکمیل مشخصات

4

تایید و پرداخت نهایی

توضیحات خرید آنلاین بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیک


اگر هر بار که گوشی هوشمندتان روی زمین می‌افتد دچار تپش قلب می‌شوید شما تنها نیستید. با قیمت فعلی لوازم الکترونیک بسیاری از افراد حسی مشابه شما دارند. فرقی ندارد تبلت، گوشی و لپ‌تاپ باشد یا کالای دیجیتال دیگر مانند قلم نوری و ساعت هوشمند؛ تمامی این لوازم گران‌قیمت و در عین حال بسیار حساس هستند. با خرید بیمه موبایل و لوازم الکترونیکی، به ازای پرداخت مبلغ ناچیزی می‌توانید از خدمات بیمه برای جبران خسارت‌های خرابی و تعمیر لوازم الکترونیک خود بهره‌مند شوید. اما شاید برای شما جای سوال باشد که بیمه تجهیزات الکترونیک چه تفاوتی با گارانتی دارد و در چه شرایطی می‌توان از آن استفاده کرد. برای آشنایی با نکات و قوانین مربوط به بیمه موبایل و لوازم الکترونیک با ما همراه باشید.

بیمه موبایل

بیمه موبایل چیست و چه مزیتی دارد؟

همان طور که در مقدمه اشاره شد، هزینه تعمیر گوشی و جایگزینی قطعات غیرگارانتی می‌تواند بسیار سنگین باشد. بیمه تبلت  و گوشی همراه یکی از خدمات کاربردی شرکت‌های بیمه برای حل این مشکل است. با داشتن این بیمه، در صورت بروز حوادث تحت پوشش بیمه جبران بخش قابل توجهی از هزینه‌ها به عهده شرکت بیمه خواهد بود. بنابراین شما با صرف مبلغی در حد ۶ تا ۷ درصد قیمت وسیله خود برای خرید بیمه موبایل، می‌توانید از خسارت‌های مالی هنگفتی در آینده پیشگیری کنید.

البته این بیمه و بیمه لپ تاپ در اصل بیمه تجهیزات الکترونیک نام دارند و شاخه هایی از بیمه مهندسی محسوب می‌شود. به عبارتی شما می‌توانید علاوه بر گوشی، سایر لوازم اکترونیک خود را نیز بر حسب نیاز بیمه کنید. لپ‌تاپ، تبلت، کنسول بازی، ساعت هوشمند، ماشین‌های اداری و رایانه‌های رومیزی All in one از رایج‌ترین محصولاتی هستند که می‌توانید بیمه کالای دیجیتال برای آنها تهیه کنید.

بیمه تجهیزات الکترونیکی چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

بیمه لوازم الکترونیک مانند گوشی موبایل از محبوب‌ترین بیمه‌نامه‌های مهندسی است که خسارت‌های متعددی را پوشش می‌دهد. رایج‌ترین پوشش های بیمه گوشی های موبایل و تبلت شامل موارد زیر است.

 1. آب‌دیدگی، رطوبت،‌ ریخته شدن مایعات
 2. سقوط، ضربه خوردگی و شکستگی
 3. صاعقه، آتش‌سوزی و انفجار
 4. خراب شدن دستگاه به دلیل نوسانات برق و القاء الکتریکی
 5. سرقت گوشی، لپ‌تاپ، تبلت یا سایر لوازم دیجیتال با شکست حرز فقط از منزل، محل کار و خودرو

خرید بیمه گوشی

خسارت‌های ناشی از سایر حوادث خارج از پوشش بیمه خواهند بود مگر مواردی که به صورت توافقی در بیمه‌نامه ذکر شده باشد. در ادامه به بعضی از حوادث و آسیب‌های خاص که تنها در بعضی از طرح‌ها و شرکت‌های بیمه پوشش داده می‌شوند اشاره می‌کنیم.

 1. سیل و طوفان، آب گرفتگی، امواج دریا
 2. رانش و لغزش زمین، ریزش کوه، نشست زمین
 3. دود، گرد و خاک، ذرات غبار معلق در هوا
 4. خسارت دیدن در حین تعمیر یا تمیز کردن دستگاه
 5. خسارت در هنگام باز و بسته کردن دستگاه
 6. فرسودگی، زنگ‌زدگی و خوردگی لوازم دیجیتال

پوشش سرقت در بیمه تجهیزات الکترونیک چه شرایطی دارد؟

به سرقت رفتن لوازم دیجیتال تنها در صورتی مشمول خدمات بیمه گوشی خواهد شد که با شکست حرز اتفاق افتاده باشد. منظور از شکست حرز این است که موانعی مانند درب، قفل یا پنجره محل نگهداری وسیله توسط سارقان شکسته شده باشند. به عنوان مثال اگر گوشی شما در مکان‌های عمومی گم شده و به سرقت رود مشمول شرط شکست حرز نخواهد شد. سرقت لوازم از منزل و محل کار از جمله نمونه‌های سرقت با شکست حرز است. برای اثبات شکست حرز و دریافت خسارت لازم است تأییدیه‌های لازم از مراجع قضایی را دریافت و در اختیار شرکت بیمه قرار دهید.

چه شرکت‌هایی بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیک ارائه می‌کنند؟

در حال حاضر بیمه‌های پارسیان، پاسارگاد، رازی، سامان و معلم از جمله شرکت‌هایی هستند بیمه کالای دیجیتال (شامل موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و سایر تجهیزات الکترونیکی) را ارائه می‌کنند. تفاوت بیمه این شرکت‌ها در نرخ حق بیمه تبلت و موبایل، خسارت‌های تحت پوشش و سطح خدمات است.

بیمه لوازم الکترونیک پارسیان :

بیمه پارسیان طرح‌های بیمه خود برای لوازم الکترونیک را در سه سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی ارائه می‌کند. تفاوت این سه سطح بیمه در پوشش‌های بیمه‌ای، سطح خدمات و مدت زمان تعمیر است.

 • مدت تعمیر در طرح برنزی ۱۰ روز است و خسارت سرقت با شکست حرز و خدمات تحویل دستگاه در محل پوشش داده نمی‌شود.
 • در طرح نقره‌ای مدت تعمیر به ۷۲ ساعت کاهش پیدا کرده و خدمات تحویل دستگاه در محل نیز پوشش داده می‌شود.
 • طرح بیمه طلایی تنها طرحی است که سرقت با شکست حرز را پوشش می‌دهد. مدت تعمیر در این طرح ۱ روز بوده و دستگاه در محل تحویل داده می‌شود.

خرید آنلاین بیمه تبلت و گوشی

بیمه تجهیزات الکترونیک سامان

بیمه موبایل سامان حامی یکی از معروف‌ترین طرح‌های بیمه این شرکت است که اغلب اشخاص در هنگام خریداری گوشی خود آن را تهیه می‌کنند. این بیمه همچنین طرح‌های محبوب دیگری همچون حامی پلاس و الماس نیز ارائه می‌کند که خسارت‌های بیشتری همچون سرقت با شکست حرز را پوشش می‌دهند.

جدول پوشش های بیمه موبایل و لپ‌تاپ

در جدول زیر مقایسه‌ای از خسارت‌های تحت پوشش طرح‌های مختلف بیمه پارسیان و سامان به عنوان نمونه ارائه شده است که می‌تواند برای انتخاب بهترین بیمه موبایل و تبلت به شما کمک کند.

جدول پوشش های بیمه تبلت و موبایل
شرکت بیمهبیمه پارسیانبیمه سامان
امکانات و پوشش‌هاطرح برنزطرح نقره ایطرح طلاییطرح حامیطرح الماس
ضربه و شکستگیبلهبلهبلهبلهبله
سرقت با شکست حرزخیرخیربلهخیربله
تحویل دستگاه در محلخیربلهبلهخیربله
نفوذ مایعات و آب خوردگیبلهبلهبلهبلهبله
آتش سوزیبلهبلهبلهبلهبله
سیل و طوفان و زلزلهخیرخیربلهخیربله
نوسانات برقبلهبلهبلهبلهبله
مدت زمان انجام تعمیرات۱۰ روز۷۲ ساعت۱ روز۱۰ روز۷ روز

قیمت بیمه موبایل چگونه تعیین می‌شود؟

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای محاسبه و استعلام قیمت بیمه موبایل و تبلت، استفاده از فرم خرید و استعلام در سایت مرکز بیمه است. شما می‌توانید به سادگی و بدون نیاز به عضویت در سایت، مشخصات و قیمت وسیله الکترونیکی خود را وارد کرده و نرخ حق بیمه در شرکت‌های مختلف را مشاهده و مقایسه کنید. به طور کلی میزان حق بیمه موبایل به مسائل زیر بستگی خواهد داشت:

 1. نوع وسیله اکترونیکی (تبلت، گوشی، لپ‌تاپ و ...)
 2. مدل دستگاه و برند تولید کننده
 3. سال ساخت
 4. رنگ
 5. قیمت دستگاه در زمان خرید بیمه

برای دریافت خسارت از بیمه به چه نکاتی توجه کنیم؟

اکثر شرکت‌ها برای پوشش خسارت‌های موبایل یک دوره انتظار ۱۰ روزه دارند. به این معنی که تا ۱۰ روز پس از خرید بیمه گوشی موبایل و تبلت خسارتی پرداخت نخواهد شد. در صورت آسیب دیدن یا به سرقت رفتن گوشی، معمولا ۴۸ ساعت برای مطلع کردن شرکت بیمه فرصت خواهید داشت. برای استفاده از خدمات بیمه موبایل باید وسیله مورد نظر را به همراه مدارک لازم به مراکز مورد تأیید بیمه تحویل دهید. در صورت باز شدن و تعمیر گوشی توسط مراکز غیرمجاز، امکان استفاده از بیمه‌نامه وجود نخواهد داشت.

 • مدارک لازم برای بهره‌مندی از بیمه لوازم الکترونیک شامل موارد زیر است:
 • کارتن دستگاه و در صورت خرابی لوازم جانبی، کارتن لوازم جانبی مربوطه
 • بیمه‌نامه تجهیزات الکترونیک که توسط بیمه‌گذار امضا شده است
 • فاکتور خرید وسیله
 • در صورتی که فاکتور خرید موجود نباشد، هزینه تعمیرات بر اساس تعرفه‌های اتحادیه محاسبه خواهد شد.

فرانشیز بیمه موبایل چیست؟

شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از آسیب‌های عمدی و حفظ بقای خود مبلغ خسارت‌های وارده به تجهیزات الکترونیک را به صورت کامل پرداخت نمی‌کنند و بخشی از هزینه‌ها را باید شخصا پرداخت کنید. هزینه‌ای که بر عهده شما قرار دارد فرانشیز نامیده می‌شود. به عنوان مثال اگر فرانشیز خسارت‌های جزئی در بیمه‌نامه ۲۰ درصد ذکر شده باشد، پرداخت ۲۰ درصد از هزینه‌ها به عهده شما خواهد بود. انواع فرانشیز بیمه کالای دیجیتال به شرح زیر است.

 • فرانشیز خسارت‌های جزئی که اغلب حدود ۲۰ درصد است
 • فرانشیز آسیب دیدن تاچ و ال‌سی‌دی که معمولا حدود ۴۰ درصد است
 • فرانشیز خسارت کلی گوشی تا حد غیر قابل تعمیر بودن معمولا ۳۰ درصد قیمت دستگاه در زمان بروز حادثه یا قیمت درج شده در بیمه‌نامه است
 • فرانشیز سرقت دستگاه که معمولا معادل ۴۰ درصد قیمت دستگاه در زمان بروز حادثه یا قیمت درج شده در بیمه‌نامه است

از بین قیمت روز دستگاه و قیمت مندرج شده در بیمه‌نامه، مبلغی که کمتر باشد مبنای محاسبه فرانشیز قرار می‌گیرد. بعضی شرکت‌ها ممکن است یک عدد حداقلی نیز برای فرانشیز تعیین کرده باشند. به عنوان مثال، حداقل فرانشیز خسارت‌های جزئی در بیمه سامان ۱۰۰ هزار تومان است. مقدار فرانشیز در طرح‌های مختلف بیمه می‌تواند متفاوت باشد و یکی از موارد مهم در مقایسه قیمت بیمه گوشی همراه محسوب می‌شود. برای اطلاع دقیق از میزان فرانشیز طرح‌های بیمه‌ای بهتر است در هنگام خرید شرایط بیمه‌نامه را به دقت مطالعه کنید.

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند؟

اگر علت آسیب دیدن دستگاه خارج از موارد تعیین شده در بیمه‌نامه باشد، شرکت بیمه تعهدی برای جبران خسارت‌های وارده نخواهد داشت. برخی از موارد رایج خارج از پوشش بیمه لوازم الکترونیک عبارتند از:

 1. آسیب دیدن دستگاه به دلیل استفاده در محیط‌های آلوده و پر گرد و غبار
 2. استفاده کردن از آداپتورهای متفرقه برای شارژ دستگاه
 3. خرابی دستگاه به دلیل استفاده از نرم‌افزارهای غیررسمی و آلوده به ویروس
 4. کاهش ضریب ایمنی دستگاه با عملیاتی نظیر قفل‌گشایی و هر گونه Brick
 5. اشکالات نرم‌افزاری نظیر ریکاوری، نصب درایور، ویروس‌یابی، بازیابی و کپی کردن اطلاعات
 6. اصل نبودن تجهیزات و قطعات دستگاه
 7. خسارت‌های عمدی
 8. موارد تحت پوشش گارانتی

بیمه تجهیزات الکترونیک

بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیک تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در اکثر طرح‌های بیمه، مدت اعتبار بیمه‌نامه یک سال بعد از کارشناسی و خرید بیمه موبایل است. برای پوشش طولانی مدت می‌توانید بیمه‌نامه خود را تمدید کنید. متناسب با طرح بیمه خریداری شده در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه یک یا دو بار امکان استفاده از پوشش‌های بیمه برای تعمیر یا جایگزینی کالای دیجیتال وجود دارد. در صورت عدم استفاده از بیمه در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه می‌توانید از شرکت بیمه تخفیف گرفته و قرارداد خود را با قیمت پایین‌تری تمدید کنید.

بیمه موبایل با گارانتی چه تفاوتی دارد؟

حوزه پوشش خسارت‌های گارانتی و بیمه تجهیزات الکترونیک کاملا متفاوت است و هر یک از این تسهیلات مزایای خاص خود را دارند. گارانتی شامل تعویض قطعات در صورت عدم کارایی گوشی و لوازم الکترونیک است. مواردی همچون شکستگی یا خرابی به دلیل استفاده نادرست کاربر از دستگاه که مشمول گارانتی نمی‌شود توسط بیمه تجهیزات الکترونیک پوشش داده می‌شود. از طرف دیگر، موارد شامل گارانتی از جمله عیب ذاتی دستگاه مشمول تعهدات بیمه نخواهد شد. بنابراین می‌توان گفت بیمه و گارانتی مکمل بوده و هر یک کاربرد مجزایی دارند.

نحوه خرید بیمه تبلت و گوشی از سایت مرکز بیمه به چه شکل است؟

بهترین روش خرید آنلاین بیمه گوشی هوشمند، استفاده از خدمات خرید اینترنتی بیمه در سایت مرکز بیمه است. مراحل خرید بیمه تجیهزات الکترونیک از سایت مرکز بیمه بسیار ساده و آسان است و در ۵ گام ساده خلاصه می‌شود.

 1. در فرم خرید بالای همین صفحه مدل دستگاه، برند و ارزش وسیله را وارد کنید. با انتخاب گزینه «محاسبه» نرخ حق بیمه شرکت‌های مختلف در صفحه استعلام نمایش داده خواهد شد.
 2. در این مرحله می‌توانید طرح‌های بیمه‌ای موجود برای گوشی خود را مشاهده کرده و بهترین گزینه را از نظر قیمت و پوشش‌های دلخواه انتخاب کنید.
 3. پس از انتخاب طرح بیمه مورد نظرتان، برای ثبت سفارش لازم است در سایت ثبت‌نام کرده و یا وارد حساب کاربری خود شوید.
 4. با وارد کردن مشخصات فردی، آدرس گیرنده و پرداخت حق بیمه، سفارش شما نهایی شده و بیمه‌نامه شما در اولین فرصت صادر خواهد شد.

بیمه نامه های پیشنهادی برای شما:

سوال و جواب