پوشش های بیمه موبایل شامل چه خطراتی می شوند؟


در این مدت به دلیل وجود تورم در بازار ایران قیمت گوشی های هوشمند افزایش چشمگیری داشته و از این رو میزان خرید بیمه موبایل و بیمه لپتاپ نیز بیش از پیش رو به افزایش است. اما این بیمه نامه چه خطراتی را پوشش می دهد؟ اگر موبایل خراب شود یا دزدیده شود، بسیار ضرر خواهیم کرد. برای جبران این خسارات، می توان از پوشش های بیمه موبایل استفاده کرد. به همین دلیل استفاده از این بیمه نامه برای بسیاری از افراد جالب است. پس با ما همراه باشید تا در مورد آن مطلع شوید.

پوشش های بیمه موبایل

بیمه موبایل چیست؟

همانند خانه، ماشین یا سایر لوازم که بیمه می کنید، امکان بیمه کردن گوشی نیز وجود دارد. شرکت بیمه گذار، هزینه مشخصی را از شما دریافت می کند و در مقابل خسارت های ناشی از بروز برخی حوادث احتمالی را جبران می کند. توجه داشته باشید که شرکت های مختلف، شرایط مختلفی را برای بیمه گوشی در نظر گرفته اند. اما معمولا بیشتر آن ها مواردی را تحت پوشش قرار می دهند که در گارانتی ذکر نشده است. این بیمه معمولاً برای تلفن های همراه و دستگاه های الکترونیکی همانند تبلت ها و لپ‌تاپ ها نیز در دسترس است.

خسارت های تحت پوشش بیمه گوشی

پوشش بیمه موبایل به معنای تامین مالی خسارت های نا خواسته‌ ای است که می تواند به موبایل شما وارد شود. وقتی شما برای موبایل خود بیمه می گیرید، در صورت بروز خسارت از جمله سرقت، ضربه، سیل و خرابی تصادفی، بیمه ‌گر مسئول تعمیر موبایل شما یا جبران خسارت مالی می شود. پوشش بیمه موبایل خساراتی که در گارانتی و ضمانت نامه ذکر نشده است تحت پوشش قرار می دهد‌. خسارات های تحت پوشش بیمه موبایل شامل موارد زیر می شوند:

خسارت ناشی از سرقت با شکست حرز: منظور از شکست با حرز، شکستن مانع و استفاده از زور برای سرقت است. مثلا دزدی با شکستن در، قفل یا پنجره. این بیمه خسارت هایی که به دستگاه شما در نتیجه سرقت با شکست حرز وارد می شود را جبران می کند. پس اگر سرقت معمولی انجام شود، بیمه برای شما کارساز نخواهد بود. البته توجه داشته باشید که در صورتی که سرقت از ماشین، محل کار و منزل با تایید مقامات انتظامی و قضایی انجام شده باشد، این بیمه قابل استفاده است.

 1. خسارت ناشی از آسیب های مادی: این شامل تعمیر یا تعویض تلفن همراه شما در صورت خرابی ناگهانی، انفجار، سیل، طوفان، آتش‌سوزی و سایر حوادث مادی است.
 2. خسارت ناشی از ضربه و سقوط: این بیمه خسارت هایی مثل شکستن تاچ و ال سی دی که به دستگاه شما در نتیجه ضربه های ناگهانی، سقوط یا خراشیدگی وارد می شود، را پوشش می دهد.
 3. خسارت ناشی از بیماری های الکترونیکی: این بیمه برای تعمیر یا تعویض تلفن همراه شما در صورت آسیب دیدن از بیماری های الکترونیکی مانند ویروس ها و برنامه های مخرب و نوسانات برق (القا الکتریکی) در دستگاه شما، تامین خسارت می کند.
 4. آب دیدگی و نم‌ زدگی: از پوشش های بیمه موبایل می توان به خسارات ناشی از آب دیدگی و نم‌ زدگی اشاره نمود.
 5. خسارت ناشی از استفاده غیر مجاز: این بیمه شامل تعمیر یا تعویض تلفن همراه شما در صورت خسارت های ناشی از استفاده غیر مجاز توسط افراد دیگر است.

خطرات بیمه گوشی

در هر صورت، پوشش بیمه موبایل ممکن است بسته به قرار داد و شرایط هر بیمه‌ گر متفاوت باشد. بنابراین، قبل از خرید بیمه موبایل، بهتر است شرایط و جزئیات پوشش را با بیمه‌ گر خود مطالعه کنید تا بدانید چه نوع خساراتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و چه محدودیت هایی وجود دارد. همچنین، پرداختی که باید به عنوان حق بیمه پرداخت کنید و مبلغ کمک های مالیی که در صورت خسارت می توانید دریافت کنید نیز باید در نظر گرفته شود.

مقالات مرتبط:

شرایط استفاده پوشش های بیمه تبلت و موبایل

شرایط استفاده از پوشش بیمه موبایل ممکن است بین شرکت های بیمه مختلف و نوع بیمه متفاوت باشد. اما در کل، در زیر شرایط معمولی برای استفاده از پوشش بیمه موبایل ذکر شده است:

 • اصل بیمه نامه: شما باید بیمه نامه معتبری را برای موبایل خود داشته باشید. بیمه نامه باید از یک شرکت بیمه معتبر تهیه شده و در تاریخ انقضای آن فعال باشد.
 • پوشش های خریداری شده: بررسی کنید که بیمه نامه شما پوشش مورد نیاز را برای موبایل شما فراهم می کند. معمولاً پوشش هایی مانند خسارت ناشی از سرقت، آسیب آب، خرابی های سخت ‌افزاری و نرم‌ افزاری، ضرر ناشی از سقوط و خرابی صفحه نمایش را شامل می شود.
 • شرایط استثناء: مطالعه کنید که آیا هر گونه شرایط استثناءی وجود دارد که ممکن است منجر به رد درخواست شما برای تعویض یا تعمیر موبایل شود. مثلاً برخی بیمه ها ممکن است خسارت ناشی از استفاده غیر مجاز یا تعمدی را پوشش ندهند.
 • اعلام خسارت: در صورتی که موبایل شما خسارت ببیند، باید به شرکت بیمه خود اعلام خسارت کنید. شرکت بیمه ممکن است از شما اطلاعاتی مانند شرح حادثه، تاریخ و زمان رخداد، عکس های خسارت و مدارک دیگر بخواهد.
 • تعمیر و جایگزینی: از دستورالعمل های شرکت بیمه در خصوص تعمیر و جایگزینی موبایل پیروی کنید. ممکن است شرکت بیمه از شما بخواهد تا موبایل خراب را به یک مرکز تعمیرات معتبر ببرید و هزینه های تعمیر را پوشش دهد یا در صورت لزوم موبایل را تعویض کند.

در هر صورت، بهتر است قبل از خرید بیمه موبایل، شرایط و مقررات دقیق شرکت بیمه را مطالعه کنید و در صورت داشتن سوالات، با شرکت بیمه تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق تری دریافت کنید.

بیمه موبایل چه خسارت هایی را پوشش نمی دهد؟ (استثنائات)

بیمه موبایل همانند دیگر بیمه ها نوعی قرار داد محسوب می شود که ممکن است برخی از خسارت ها را تحت پوشش قرار ندهد. در ادامه با استثنائات پوشش های بیمه موبایل آشنا می شوید:

 • هزینه های تعمیر و باز شدگی در مراکزی غیر از مرکز تخصصی صدور و پشتیبانی طرف قرار داد با شرکت بیمه
 • موارد تحت گارانتی
 • عیب و نقص های ظاهری مثل خراشیدگی
 • خسارت های ناشی از تعمیر نامناسب
 • استهلاک عادی مثل زنگ زدگی یا فساد تدریجی در اثر شرایط آب و هوایی
 • کلیه خسارت های عمدی توسط خود بیمه‌ گزار یا وابستگان او
 • سرقت تجهيزات بيمه شده در اثر كف زنی، قاپ زنی و زور گیری
 • کلیه خسارت ها در صورت مخدوش شدن شماره سریال دستگاه

جبران خسارت های وارد شده به گوشی های هوشمند

فرانشیز بیمه موبایل

قبل از اینکه میزان فرانشیز را بدانید، باید بدانید که فرانشیز چیست؟ فرنشیز میزان درصدی از خسارات است که هزینه آن ها توسط شرکت بیمه پرداخت نمی شود و فرد بیمه شده باید آن را پرداخت کند. در ادامه با فرنشیز تلفن همراه آشنا می شوید.

 1. فرانشيز خسارت جزئی (تعويض قطعه و تعميرات): 20 درصد و حداقل 100 هزار تومان
 2. فرانشيز خسارت كلي (غير قابل تعمير): 30 درصد قيمت روز دستگاه (در زمان وقوع حادثه) يا قيمت مندرج در بيمه نامه (هر كدام كمتر باشد)
 3. فرانشيز خسارت جزئی تاچ و ال سي دی (تعويض قطعه و تعميرات) : 40 درصد و حداقل 200 هزار تومان
 4. فرانشيز خسارت سرقت (با شكست حرز): 40 درصد قيمت روز دستگاه (در زمان وقوع حادثه) يا قيمت مندرج در بيمه نامه (هر كدام كمتر باشد)

سخن پایانی

امروزه موبایل به نیاز های اصلی یک جامعه تبدیل شده است. یه گونه‌ای که اکثر افراد از طریق گوشی درآمد کسب می کنند. این نشان می دهد که گوشی از اهمیت بالایی در زندگی افراد برخوردار است. یکی از راه هایی که می توان خسارات وارد شده به گوشی را با آن جبران کرد، بهره گیری از پوشش های بیمه موبایل است.

بیمه موبایل را می توان از مجموعه های معتبر خریداری کنید. سایت مرکز بیمه از بهترین مجموعه های ارائه بیمه و خدمات بیمه به افراد است. برای خرید از این مجموعه معتبر ابتدا مشخصات تلفن همراه مانند مدل دستگاه، برند و قیمت روز آن را با توجه بالا وارد کنید، سپس به استعلام و مقایسه قیمت خرید بیمه با سایر مجموعه ها بپردازید. پس از انتخاب بهترین مجموعه و تکمیل مشخصات می تواند بیمه را خریداری و خسارات وارد شده به گوشی همراه خود را جبران کنید.

مطالب مرتبط

سوال و جواب