صفر تا 100 انواع بیمه تامین اجتماعی | معرفی بیمه نامه های مختلف + پوشش ها


 

هنگامی که در شرکت یا اداره ای استخدام می شویم اولین موضوعی که ممکن است ذهن هر فرد را به خود مشغول کند، امکان برخورداری از بیمه می باشد. به طور کلی تمام شرکت ها موظف هستند کارمندان خود را در قبال امور درمانی و امور مستمری و بازنشستگی بیمه کنند. بیمه سازمان تامین اجتماعی، خدمات مذکور را تا زمان پرداخت حق بیمه به بیمه گزار ارائه می دهد. اما بیمه تامین اجتماعی تنها شامل کارمندان و کارگران نمی شود و دارای پوشش ها و انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

پیشینه بیمه سازمان تامین اجتماعی؛ از تاسیس تا امروز

سازمان بیمه تامین اجتماعی در سال 1331 در ایران تاسیس گردید و تاکنون به عنوان یکی از بهترین شرکت های بیمه در حال فعالیت و حمایت از حقوق کارگران و کارمندان در برابر بیکاری، از کار افتادگی، بازنشستگی و ... می باشد. بدین صورت که برخورداری از این بیمه برای تمامی کارگران و کارمندان اجباری می باشد.

بیمه تامین اجتماعی چیست

 

بیمه ی تامین اجتماعی چیست؟

اگر بخواهیم بیمه تامین اجتماعی را تعریف کنیم، به طور کلی می توان گفت بیمه ای که هر شخص چه کارگر یا کارمند و چه فرد دارای شغل آزاد برای دریافت خدمات رفاهی و درمانی و مستمری زمان بازنشستگی ممکن است به آن نیاز داشته باشد.

انواع بیمه تامین اجتماعی در یک نگاه

به طور کلی این نوع بیمه سازمان تامین اجتماعی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

 1. بیمه خویش فرما
 2. اجباری
 3. بیمه بیکاری
 4. بیمه دانشجویی
 5. بیمه زنان خانه دار
 6. بیمه هنرمندان و نویسندگان کتب
 7. مددجویان کمیته امداد امام خمینی
 8. مشاغل آزاد
 9. مددجویان مشمول یارانه
 10. کارآفرینان بنیاد شهید
 11. زنان سرپرست خانوار مشمول یارانه
 12. مربی مهدکودک مالک
 13. کسب و کارهای خانگی
 14. نخبگان و استعدادهای درخشان
 15. کارگران باربر
 16. خادمین مساجد
 17. صیادان مشمول یارانه
 18. ایرانیان خارج از کشور
 19. قالیبافان و شاغلان صنایع دستی
 20. طلاب و روحانیون
 21. رزمندگان و بسیجیان
 22. مداحان و شاعران اهل بیت
 23. پزشکان و پیراپزشکان
 24. اعضای سازمان نظام پزشکی
 25. جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی
 26. وکلا و کارشناسان قوه قضاییه
 27. راکبین پیک موتوری
 28. فعالان حوزه رسانه
 29. شاغلین کسب و کارهای مجازی

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟

در بیمه خویش فرما، بیمه گزار به صورت مستقل، خودش را بیمه می کند. این بیمه نامه بیشتر مناسب افراد دارای شغل آزاد و شاغلان دورکار می باشد. بیمه خویش فرما دارای دو نوع می باشد:

 1. بیمه اختیاری خویش فرما
 2. بیمه کارفرمایان

انواع بیمه تامین اجتماعی

1. تعریف کلی بیمه اختیاری خویش فرما:

به صورت کلی هر شخصی که بیمه نداشته باشد می تواند با ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی و پرداخت حق بیمه، این نوع بیمه نامه را خریداری کند و تا زمانی که حق بیمه ی معین شده را پرداخت نماید تحت پوشش این بیمه خواهد بود. بیمه اختیاری دارای شرایط خاصی نیز می باشد که عبارتند از:

 1. برای استفاده از بیمه می بایست حداقل 30 روز از پرداخت حق بیمه گذشته باشد.
 2. بیمه اختیاری تا 55 سال را تحت پوشش قرار می دهد و برای افراد بالای 55 سال می بایست حق بیمه ی بیشتری به عنوان حق بیمه مازاد سن، پرداخت کرد.

لازم به ذکر است، بیمه اختیاری شامل پوشش بیمه بیکاری نمی شود و بیمه بیکاری به بیمه گزار تعلق نمی گیرد.

2- تعریف کلی بیمه کارفرمایان:

بیمه کارفرمایان تامین اجتماعی، برای آن دسته از کارفرمایانی است که می خواهند در زمان بازنشستگی حقوق دریافت کنند. بیمه کارفرمایان دارای شرایطی است که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم:

 1. بازنشستگی با 12 درصد: ارائه خدمات مربوط به بازشستگی
 2. بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با 14 درصد: در این حالت خدمات بازنشستگی هم در زمان زنده بوده بیمه گذار و هم در صورت فوت به زینفعان بیمه نامه پرداخت می شود.
 3. بازنشستگی و فوت و از کار افتادگی با 18 درصد: در این مورد نیز خدمات بیمه به صورت کامل در زمان حیات بیمه گزار یا زمان فوت وی، ارائه می شود.

بیمه اجباری تامین اجتماعی چیست؟

هنگامی که فردی در اداره یا شرکتی مشغول به کار می شود، کارفرمایان موظف می شوند نیروی استخدام شده را بیمه کنند. این نوع بیمه به صورت اجباری می باشد و نداشتن آن ممکن است عواقب سنگین و جریمه هایی برای کارفرما و صاحبان مشاغل داشته باشد. حال ممکن است سوال پیش بیاید که پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما یا کارمند به چه صورت است؟ در بیمه اجباری، 23 درصد حق بیمه، توسط کارفرما پرداخت می شود و 3 درصد آن از حقوق نیرو کسر می گردد.

بیمه بیکاری تامین اجتماعی چیست؟

گاهی ممکن است بر اثر اتفاقات و حوادثی ناخواسته مانند تعدیل نیرو، افراد شغل خود را از دست بدهند و بیکار شوند در این حالت می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد. و تا زمان پیدا کردن شغل جدید، تحت پوشش این بیمه، مزایا و حقوق را دریافت نمود. همانطور که گفتیم بیمه بیکاری زیر مجموعه ی بیمه اجباری می باشد و شامل بیمه خویش فرما نمی شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام بیمه بیکاری:

 • اصل و کپی مدارک مربوط به یک سال آخر کار
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • 4 قطعه عکس
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • نامه عدم نیاز کارفرما

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟

این نوع بیمه از زیر مجموعه های بیمه مشاغل آزاد می باشد. با این بیمه نامه زنان خانه دار می توانند از مزایای بیمه تامین اجتماعی در زمینه های درمانی، از کارافتادگی و بازنشستگی استفاده کنند.

تعریف بیمه دانشجویی تامین اجتماعی، از انواع خاص بیمه نامه های این سازمان

بیمه دانشجویی نیز زیر مجموعه بیمه مشاغل آزاد قرار می گیرد که دانشجویان در حین تحصیل می توانند نسبت به خرید این بیمه اقدام و برای خود سابقه ایجاد کنند.

با بررسی برخی از مهمترین ترین و پرکاربردترین بیمه ها، دریافتیم که با تهیه انواع بیمه سازمان تامین اجتماعی می توانیم بسیاری از دغدغه های خود در زمان بازنشستگی و از کار افتادگی را کاهش دهیم. حال بیمه ی تامین اجتماعی دارای تعهدات گوناگونی می باشد که به دو دسته ی تعهدات کوتاه مدت و تعهدات بلند مدت تقسیم می شوند. جدول زیر نمایانگر انواع تعهدات بیمه ی تامین اجتماعی می باشد:

 • پوشش هزینه‌های درمانی
 • کمک هزینه ازدواج
 • پوشش هزینه‌های کفن و دفن
 • غرامت نقص عضو
 • کمک هزینه ایام بارداری
تعهدات کوتاه مدت
 • کمک هزینه ایام بازنشستگی
 • مستمری از کار افتادگی جزئی و کلی
 • پرداخت کمک هزینه به بازماندگان شخص متوفی

تعهدات بلند مدت

بیمه عمر تامین اجتماعی چیست؟

این بیمه نامه نیز یکی از انواع بیمه تامین اجتماعی به حساب می رود که به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تعلق دارد و از مزایای بیمه سازمان تامین اجتماعی محسوب می شود زیرا با داشتن بیمه عمر در زمان بازنشستگی می توان دو مستمری دریافت کرد.


مطالب مفید:


چه مواردی شامل جریمه بیمه می شود؟

هر فردی که از یک از پوشش های بیمه تامین اجتماعی استفاده می کند در صورت عدم رعایت موارد زیر متحمل پرداخت جریمه می شود:

 • اگر لیست کارکنان به موقع ارسال نشود شامل قانون پرداخت جریمه می شود.
 • اگر بیمه به صورت شخصی خریداری شده باشد و حق بیمه پرداخت نشود نیز شامل قانون جریمه می گردد.

درخواست بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی به چه صورت است؟

به طور معمول، بازنشستگی تامین اجتماعی دارای دو شرط سوابق کاری و رده ی سنی می باشد. شرط رده ی سنی برای آقایان 60 سالگی و برای بانوان 55 سالگی می باشد و مقدار سوابق کاری نیز باید به صورت دقیق بررسی گردد و حداقل میزان سوابق می بایست 20 سال باشد. ( مطالعه بیشتر : آموزش استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی )

مزایای بیمه تامین اجتماعی چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی مزایای این بیمه را جمع بندی کنیم بدین صورت است:

 • حقوق بازنشستگی
 • استفاده از پوشش های درمانی
 • استفاده از بیمه در زمان از کار افتادگی
 • استفاده از بیمه برای هزینه های کفن و دفن
 • حقوق دوران بارداری
 • کمک هزینه ازدواج
 • بهره مندی از حقوق بیکاری
 • بیمه عمر بازنشستگی

سازمان تامین اجتماعی

شرایط بیمه ی تامین اجتماعی برای اتباع خارجی چگونه است؟

تمامی اتباع خارجی می توانند تحت پوشش بیمه ی تامین اجتماعی به صورت اجباری یا خویش فرما قرار بگیرند اما لازمه ی این امر این است که اتباع فعال، دارای مجوز اشتغال از سازمان وزارت راه، کار و رفاه اجتماعی یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان محل کار خود باشند. همچنین زنان اتباع نیز می توانند با دریافت مجوز اقامت، از بیمه زنان خانه دار بهره مند شوند.

لازم به ذکر است تعهدات بیمه تامین اجتماع برای اتباع خارجی هیچ تفاوتی با یک فرد ایرانی ندارد و تنها تفاوت بیمه ها این است که اتباع امکان استفاده از بیمه بیکاری را ندارند.

آشنایی بیشتر با پوشش های مختلف بیمه تامین اجتماعی در سایت مرکز بیمه

برای تهیه بیمه ی تامین اجتماعی می بایست تنها از سایت سازمان تامین اجتماعی اقدام به ثبت نام و خرید بیمه نمود. ما در این مقاله سعی کردیم این بیمه پرکاربرد و مهم را به صورت کامل معرفی کنیم. در صورت وجود ابهام یا سوالات بیشتر، می توانید در بخش کامنت های سایت مرکز بیمه به تبادل نظر یا مطرح نمودن سوالات خود بپردازید.

مطالب مرتبط

سوال و جواب