همه چیز درباره بیمه سرقت خودرو | با ترس دزدیده شدن ماشین چه کنیم؟!


اگر همیشه می‌ترسید در یک روز کاملا معمولی قطعات خودرو یا حتی ماشین‌تان به طور کامل به سرقت برود، شما تنها نیستید. استرس به سرقت رفتن وسایل خودرو به خصوص در میان رانندگانی که مجبور هستند به طور مکرر ماشین‌شان در کوچه و خیابان پارک کنند بسیار رایج است. اگر بیمه بدنه خودرو تهیه کرده باشید، خوشبختانه این بیمه موارد سرقت وسیله نقلیه شما را نیز پوشش خواهد داد. اما شاید کمتر به این فکر افتاده باشید که قطعات ماشین را هم جداگانه در برابر دزدیده شدن بیمه کنید. در این مطلب قصد داریم به نکات کاربردی و کلیدی در خصوص خرید بیمه سرقت خودرو اشاره کنیم.

بیمه سرقت خودرو

چگونه خودروی خود را در برابر سرقت بیمه کنیم؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که انواع بیمه برای دزدیده شدن ماشین بر حسب نحوه سرقت به دو دسته تقسیم می‌شوند و شرایط بیمه کردن خودرو برای این دو حالت با هم متفاوت است: (پیشنهاد می کنیم مقاله ی « بیمه بدنه چیست » را برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم مطالعه بفرمایید)

 1. سرقت کلی خودرو : به این معنا که خودرو به طور کامل از محل پارک به محل نامعلومی منتقل شده باشد.
 2. سرقت جزئی یا درجا : که در آن بعضی از لوازم خودرو مانند رینگ، لاستیک یا سیستم صوتی بدون جابه‌جایی کل ماشین دزدیده می‌شوند.

1. بیمه خودرو در برابر سرقت کلی

سرقت کلی خودرو، یکی از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو است. با پوشش سرقت خودرو بیمه بدنه اگر ماشین شما دزدیده شود، شرکت بیمه در جبران خسارت وارده به شما کمک خواهد کرد. حتی اگر خودروی مفقود شده یافت شود و فقط قطعات و لوازم آن دزدیده شده باشند، همچنان این سرقت از نوع سرقت کلی خواهد بود. 

2. بیمه خودرو در برابر سرقت قطعات

بیمه کردن بدنه خودرو به تنهایی برای پوشش سرقت جزئی خودرو و دریافت خسارت بابت قطعات مسروقه کافی نیست. بلکه لازم است در پوشش‌های بیمه «سرقت قطعات خودرو» را نیز انتخاب و خریداری کنید. اجزای موردنظر شما برای پوشش سرقت قطعات به طور مشخص در بیمه‌نامه قید می‌شوند و هر چه تعداد این اقلام بیشتر باشد، حق بیمه افزایش پیدا می‌کند. در انتخاب پوشش سرقت قطعات خودرو توجه به چند نکته مهم است:

 1. نکته اول : این پوشش تمامی اقلام فابریک و غیرفابریک را در برمی‌گیرد. تنها نکته مهم این است که کارشناسان بیمه تصاویر دقیق از قطعات ذکر شده را تهیه کرده و در اسناد بیمه‌ای درج خواهند کرد.
 2. نکته دوم : نکته مهم دیگر انتخاب سقف پوشش بیمه برای قطعات است که در شرکت‌های مختلف اندکی با هم متفاوت است. به عنوان مثال می‌توانید ۱۰ یا ۱۵ درصد ارزش خودرو را به عنوان سقف پوشش سرقت قطعات انتخاب کنید.
 3. نکته سوم : در جبران خسارت قطعات مسروقه، درصدی از قیمت قطعه بابت استهلاک کسر خواهد شد. چرا که در هنگام سرقت قطعه مورد نظر نو نیست و بیمه در پرداخت خسارت این موضوع را لحاظ می‌کند.

در بیمه‌نامه سرقت خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟

بسیاری از افرادی که پوشش سرقت خودرو بیمه بدنه را خریداری کرده‌اند، زمانی که برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه می‌کنند متوجه می‌شوند که خسارت‌های وارده آنگونه که انتظار داشتند جبران نمی‌شود. علت بروز این مشکلات دقت نکردن به برخی نکات مهم در هنگام بیمه کردن بدنه خودرو است.

نکات مورد توجه در خرید بیمه سرقت اتومبیل

1. در تعیین ارزش خودرو دقت کنید

ارزش خودروی بیمه شده یکی از مهمترین عوامل در سقف تعهدات بیمه سرقت خودرو است. عدم توجه به این نکته می‌تواند شما را از دریافت خسارت کامل محروم کند. به عنوان مثال، اگر خودروی یک میلیاردی خود را با ارزش ۵۰۰ میلیون تومان بیمه کرده باشید، مبنای جبران خسارت یک خودروی ۵۰۰ میلیونی خواهد بود. بنابراین، اگر یک قطعه ۱۰ میلیونی سرقت شده باشد، بیمه فقط ۵ میلیون تومان را پوشش خواهد داد. بسیار مهم است که در هنگام بیمه کردن خودرو، ارزیابی درست و دقیقی از ارزش ماشین خود داشته باشید تا بتوانید سقف بیمه را به درستی تعیین کنید.

2. از نوسان قیمت غافل نشوید!

اگر قیمت ماشین شما نسبت به زمان خرید بیمه بدنه تغییر قابل توجهی کرده باشد، طبق ماده ۱۰ خسارات وارد شده بر اساس ارزش درج شده در بیمه‌نامه در هنگام عقد قرارداد محاسبه خواهند شد. با توجه به نوسان قیمت وسایل نقلیه در بازار این موضوع می‌تواند شما را در دریافت خسارت وارد شده دچار مشکل کند. برای حل این مشکل دو راه حل خواهید داشت:

 1. روش اول این است که در کنار پوشش سرقت خودرو بیمه بدنه، «پوشش نوسان قیمت» را نیز انتخاب کنید. شما می‌توانید یکی از گزینه‌های ۲۵ درصد یا ۵۰ درصد را انتخاب کنید. با این کار، در صورت تغییر قیمت خودرو تا سقف نوسان تعیین شده آخرین قیمت خودرو مبنای جبران خسارت قرار می‌گیرد.
 2. روش دوم این است که پس از مشاهده تغییر قیمت خودرو با مشاور بیمه خود تماس گرفته و با اضافه کردن یک الحاقیه سقف بیمه را تغییر دهید. در این شرایط، در صورت بروز حادثه قیمت جدید خودرو مبنای جبران خسارت قرار خواهد گرفت.

3. درصد فرانشیز و روش‌های تعدیل آن را در نظر بگیرید

در اکثر پوشش های بیمه سرقت خودرو، خسارت ناشی از سرقت به طور کامل پرداخت نمی‌شود و بین ۵ تا ۲۰ درصد به عنوان فرانشیز از خسارت برآورد شده کسر خواهد شد. علت این امر کاهش انگیزه برای گزارش‌های غیرصادقانه است. میزان فرانشیز بر حسب نوع خسارت و سیاست‌های شرکت بیمه متفاوت است. به طور معمول فرانشیز سرقت خودرو و قطعات آن ۲۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. 

بعضی از شرکت‌ها پوشش‌هایی برای تعدیل و حذف فرانشیز در بیمه سرقت ماشین عرضه می‌کنند که معمولا شرایط خاصی دارد. به عنوان مثال، در بیمه پاسارگاد برای نصف کردن میزان فرانشیز، لازم است یک سال سابقه بیمه بدنه از این شرکت داشته باشید. بررسی چنین قوانینی می‌تواند در انتخاب بهترین شرکت برای بیمه کردن بدنه ماشین به شما کمک کند.

مطالعه بیشتر:

پس از سرقت خودرو چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین گام در هنگام مشاهده سرقت خودرو چه به صورت جزئی و چه به صورت کلی، تماس با پلیس ۱۱۰ است. این مرحله بسیار مهم است. زیرا برای دریافت خسارت از بیمه باید گزارش مستند پلیس از حادثه را در اختیار داشته باشید. بسیاری از متخصصان باتجربه توصیه می‌کنند در لحظه بروز سرقت با کارشناس بیمه خود مشاوره کنید تا بتوانید با در نظر گرفتن شرایط بیمه سرقت اتومبیل مفیدترین نکات را در گزارش سرقت قید کنید.

در صورتی که سرقت از نوع کلی باشد، گزارش سریع به پلیس اهمیت بیشتری خواهد داشت. زیرا هر تخلفی با خودروی سرقتی ثبت شود، مسئول آن صاحب خودرو و پلاک خواهد بود. پس از حضور پلیس و ثبت گزارش، یک برگ از گزارش تهیه شده در اختیار شما قرار می‌گیرد. با در اختیار داشتن این گزارش می‌توانید به کلانتری محل مراجعه کرده و سرقت صورت گرفته را ثبت کنید. پس از تشکیل پرونده برای خودرو مسروقه در اداره آگاهی، می‌توانید با تهیه مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه سرقت خودرو اقدام کنید.

شرایط جبران خسارت در سرقت کلی

با پیدا نشدن ماشین تا ۶۰ روز می‌توانید نسبت به دریافت خسارت از طریق بیمه بدنه اقدام کنید. بیمه ۲۰ درصد بابت فرانشیز از قیمت خودرو کسر کرده و ۸۰ درصد مبلغ خودروی سرقت شده را به شما پرداخت خواهد کرد. در هنگام پرداخت خسارت سرقت خودرو، سند خودرو به نام شرکت بیمه منتقل خواهد شد. بنابراین اگر خودروی به سرقت رفته پیدا شود، خودروی مکشوف متعلق به شرکت بیمه خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت سرقت خودرو از بیمه

برای دریافت خسارت بیمه سرقت خودرو چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی، همراه داشتن برخی مدارک و طی مراحل قانونی ضروری است:

 • مدارک شناسایی صاحب بیمه شامل کارت ملی، شناسنامه و گواهینامه
 • اصل و کپی سند مالکیت و کارت خودرو
 • اصل و کپی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو
 • گزارش پلیس از سرقت کلی یا لوازم خودرو
 • گزارش پلیس برای پیدا نشدن وسیله نقلیه

در صورت سرقت کلی مراحل زیر نیز علاوه بر ارائه مدارک فوق الزامی خواهد بود:

 • انتقال سند مالکیت خودرو به شرکت بیمه
 • تعیین ارزش خودرو با کارشناس بیمه
 • ارائه سوئیچ‌های خودرو

اگر تنها قطعات خودرو به سرقت رفته باشند، علاوه بر گزارش پلیس و مدارک ضروری دیگر لازم است فاکتور اموال مسروقه نیز تهیه شود.

بیمه سرقت برای خودرو

بیمه بدنه برای پوشش سرقت خودرو چه مزایای دیگری دارد؟

سرقت خودرو در کنار آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار و تصادف یکی از پوشش های بیمه بدنه خودرو است. بنابراین با خریداری بیمه بدنه، در کنار پوشش های بیمه سرقت خودرو از سایر پوشش‌های بیمه بدنه نیز منتفع خواهید شد. بیمه بدنه مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

1. پوشش بهتر خسارت در تصادفات رانندگی

اگر در هنگام بروز حادثه تصادف شما شخص زیان‌دیده باشید، بیمه راننده مقابل تنها خسارت وارده در حد خودروهای متعارف را پوشش خواهد داد که در سال ۱۴۰۲  برابر با ۶۰۰ میلیون تومان است. اما بیمه بدنه خودرو خسارت‌های وارده را بر اساس ارزش ماشین شما پوشش خواهد داد که یک مزیت بزرگ برای خودروهای گران قیمت محسوب می‌شود.

2. پوشش کامل در تصادفات سنگین

اگر خودروی شما به حدی در تصادفات آسیب دیده باشد که به طور کلی غیرقابل تعمیر باشد، بیمه بدنه می‌تواند تا ۹۰ درصد ارزش واقعی خودرو را پوشش دهد.

3. بهره‌مندی از پوشش‌های فرعی بیمه بدنه

در هنگام خریداری بیمه بدنه با پوشش سرقت خودرو، امکان خرید پوشش‌های فرعی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند در جبران خسارت‌های مالی در شرایط خاص بسیار کاربردی باشند. بعضی از رایج‌ترین پوشش‌های فرعی بدنه بیمه عبارتند از:

 1. پوشش نوسان قیمت
 2. پوشش آسیب دیدگی در بلایای طبیعی همچون سیل، طوفان، تگرگ و زلزله
 3. پاشیدگی رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی
 4. شکست شیشه
 5. هزینه ایاب و ذهاب در مدت زمان تعمیر خودرو
 6. تعدیل فرانشیز خسارت‌های کلی

سخن پایانی

بیمه سرقت خودرو یکی از پوشش‌های کاربردی بیمه بدنه است که در شرایط کنونی می‌تواند شما را از عواقب مالی زیان‌بار سرقت خودرو در امان نگه دارد. عوامل متعددی همچون ارزش خودرو و تعداد پوشش‌های فرعی بر روی نرخ بیمه بدنه تأثیرگذار هستند. سیاست‌های قیمت‌گذاری و فرانشیز بیمه در شرکت‌های مختلف با هم متفاوت است. سایت مرکز بیمه یکی از بهترین مراجع برای استعلام بیمه خودرو از شرکت‌های بیمه معتبر برای مقایسه و خرید آنلاین بیمه بدنه است. شما می‌توانید به سادگی و با پر کردن فرم‌های آنلاین بیمه قیمت بیمه مورد نظر خود را با پوشش های دلخواه در شرکت‌های مختلف مشاهده کرده و خرید نهایی خود را انجام دهید.

 

مطالب مرتبط