پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان شامل چه مواردی می شود + سقف تعهدات


پوشش های بیمه مسئولیت  پزشکان، به عنوان یکی از انواع بیمه‌های حرفه‌ای، برای حفظ منافع پزشکان و تامین جبران خسارت‌های مالی و جسمی ناشی از اشتباهات پزشکی درمانی، ارائه می‌شود. پوشش ها به شرایط و محدودیت‌های هر بیمه‌نامه، مختلف هستند. در ادامه بیشتر در مورد پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان اشنا خواهید شد.

پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان

پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

همانند سایر افراد پزشکان نیز می توانند در شغل و حرفه ی خود اشتباهاتی داشته باشند. این اشتباهات بر اثر تجویز، تشخیص و یا حین عمل اتفاق می افتاد و باعث فوت و یا نقص عضو می شود. پزشکان برای جبران این اشتباهات و استرس ناشی از اشتباه می توانند با بیمه مسئولیت پزشکان خیال خود را راحت کنند. این بیمه پوشش های مختلفی را شامل می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

خسارت های تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، برخی اتفاقات را پوشش می دهد و درصدی از خسارات ناشی از آن را پرداخت می کنند. پوشش های بیمه پزشکی عبارت اند از:

 1. غرامت نقص عضو: اگر پزشک یا پیراپزشک در اثر غفلت یا قصور بیمار را دچار نقص عضو کند، بیمه دیه را پرداخت خواهد کرد.
 2. غرامت فوت: در صورتی که بیمار در اثر غفلت یا قصور پیراپزشک یا پزشک فوت کند، بیمه، غرامت فوت را که معادل مبلغ دیه مصوب است ، به وراث فرد فوت شده پرداخت خواهد کرد.

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان دارای چند استثنا است. در این شرایط، خطای پزشک یا پیراپزشک باعث بروز مشکلاتی برای بیمار می‌شود، اما بیمه مسئولیت پرداخت خسارت آن را نمی‌پذیرد و مسئولیت آن به عهده بیمه‌گزار است. در ادامه ان شرایط و موارد را بررسی می کنیم.

پوشش های بیمه پزشکان

 1. اقدامات خارج از تخصص:
  • توجه داشته باشید که هرگونه درمان، عمل و و تجویزی که خارج از حدود وظایف شغلی و صنفی پزشک باشد، تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار نمی‌گیرد. برای مثال، اگر پزشک متخصص داخلی، اقدام به عمل زیبایی کند، بیمه خسارات آن را پرداخت نخواهد کرد.
 2. استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان:
  • در صورتی که بیمار مشروبات الکلی، داروهای روان گردان یا خواب آور مصرف کرده باشد و پزشک هنگام معالجه دچار خطایی شود، بیمه خسارت های آن را جبران نمی‌کند.
 3. اقدامات غیرقانونی:
  • در صورتی که پزشک معالجه، مداوا و یا عمل جراحی انجام دهد که خارج از ضوابط پزشکی و یا برخلاف قوانین و مقررات قانونی باشد، بیمه خسارات ناشی از این معالجه را تقبل نمی کند.
 4. تشعشعات هسته ای:
  • آسیب‌های واردشده در اثر تشعشعات یونیزه کننده یا پرتوهای انرژی هسته‌ای به بیمار، تخت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.
 5. بیوشی خارج از مراکز درمانی:
  • اگر بیهوشی عمومی خارج از مراکز درمانی انجام شود، هر گونه ضرر و زیانی که به شخص وارد شود، تحت پوشش بیمه پزشکان و پیراپزشکان نیست.
 6. اقوام درجه یک:
  • در مورد اقوام درجه یک، هرگونه ضرر و زیانی ناشی از انجام معالجه، مداوا و یا عمل جراحی در مورد این افراد تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.
 7. جراحی‌های زیبایی:
  • در صورتی که یک جراحی زیبایی انجام شود، هرگونه خسارت ناشی از این جراحی به صورت کامل به شخص تعلق می‌گیرد و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

در نتیجه، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تنها در صورتی مسئولیت پرداخت خسارت را بر عهده می‌گیرد که پزشک یا پیراپزشک با رعایت ضوابط پزشکی و قوانین مربوطه، در حین انجام اقدامات پزشکی خطا نکرده باشند و خسارت‌های ناشی از آن تحت پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار گیرد.

پوشش افزایش مبلغ دیه جاری مندرج در بیمه‌نامه

برخی از شرکت ها علاوه بر پوشش اصلی و فرعی، پوششی به نام افزایش مبلغ دیه جاری را نیز ارائه می دهند. با استفاده از این پوشش، پزشکان و پیراپزشکان می توانند سقف پوشش دیه را افزایش دهند.

پوشش های بیمه مسئولیت پیراپزشکان

کلوزهای بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان، علاوه بر پوشش های اصلی، شامل پوشش های اضافی یا همان کلوز نیز می شوند. این پوشش ها عبارت اند از:

 1. کلوز افزایش مرور زمان (ادعای خسارت) از چهار سال به شش سال: در بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان، امکان ادعای خسارت تا بعد از اتفاق رخ داده وجود دارد. با خرید کلوز افزایش مرور زمان، مدت زمان اعلام خسارت از چهار سال به شش سال افزایش می‌یابد. با این حال، پس از گذشت مدت زمان مربوط به این کلوز، امکان طرح ادعای خسارت وجود ندارد.
 2. کلوز مربوط به پوشش بیمه‌ای برای انجام عمل زیبایی: در بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان، انجام معالجه، درمان، مداوا و همچنین انجام عمل جراحی‌هایی که در تخصص پزشک و چارچوب امور پزشکی و درمانی باشد، تحت پوشش قرار می‌گیرد. با خرید کلوز مربوط به پوشش بیمه‌ای برای انجام عمل زیبایی، پزشکان می‌توانند عمل‌های زیبایی را نیز تحت پوشش قرار دهند. بدیهی است که پزشکانی که این کلوز را خریداری نکرده‌اند، بیمه‌نامه آنها در قبال پوشش عمل‌های زیبایی هیچ گونه تعهدی ندارد.

فرآیند پرداخت خسارت بیمه پزشکان و پیراپزشکان حداکثر مدت تشکیل پرونده

برای اینکه پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان را دریافت کنید، ابتدا باید از فرایند پرداخت آگاهی داشته باشید. ابتدا بیمه گذار باید نامه‌ای را به شرکت بیمه ارسال کند. شرکت بیمه حداکثر 5 روز پس از دریافت نامه باید خسارت را پرداخت کند.

همچنین بخوانید:

مدارک لازم برای دریافت خسارت از بیمه مسئولیت پیراپزشکی و پزشکی:

برای دریافت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان باید مدارک زیر را تکمیل کنید:

 1. مدارک شناسایی زیان‌دیده: این شامل هویت شناسنامه، کارت ملی یا پاسپورت زیان‌دیده است.
 2. اصل پرونده بیمارستانی: این شامل تمامی مدارک پزشکی مرتبط با صدمات و آسیب‌های ناشی از عمل پزشکی است که در بیمارستان درمان شده است.
 3. کپی برابر اصل برگه بازجویی: این شامل برگه بازجویی است که توسط بیمار برای اثبات صدمات و آسیب‌های ناشی از عمل پزشکی پر شده است.
 4. کپی برابر اصل شکایت‌نامه بیمار: این شامل شکایت‌نامه از سوی بیمار در مورد عملکرد پزشک است.
 5. کپی برابر اصل شکایت‌نامه وراث قانونی و برگه انحصار وراثت (در صورت فوت): این شامل شکایت‌نامه از سوی وراث قانونی بیمار در صورت فوت و همچنین برگه انحصار وراثت است.
 6. کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی: این شامل نظریه کمیسیون پزشکی در مورد عملکرد پزشک است.
 7. اصل رأی دادگاه: این شامل رأی دادگاه در مورد پرونده است.

با توجه به شرایط و موارد مختلف، شرکت بیمه ممکن است از شما مدارک دیگری برای پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان بخواهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به شرکت بیمه خود مراجعه کنید.

سقف تعهدات بیمه پزشکی

نتیجه گیری

برای آشنایی با تعهدات بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، شرکت‌های بیمه به عواملی مانند تخصص پزشک، محدوده فعالیت، سابقه کار، ظرفیت بیمارستان و فراهمی تجهیزات، تعداد بیماران درمان شده و سایر عوامل مرتبط، توجه می‌کنند. با این حال، برای پزشکان و پیراپزشکان، رعایت اصول حرفه‌ای و ارائه خدمات به مردم با کیفیت و امانت، همواره باید اولویت باشد.
سایت مرکز بیمه با هدف توسعه فرهنگ بیمه و تحول صنعت بیمه درتکنولوژی، همچنین برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه به شما کمک خواهد کرد. شما می توانید از طریق مقایسه بی‌طرفانه و دقیق شرکت‌های مختلف، بهترین، ارزان‌ترین و مناسب‌ترین بیمه را به صورت آنلاین (برخط) خریداری کنید.


مقالات مشابه:

مطالب مرتبط