1

وارد کردن اطلاعات

2

مقایسه و انتخاب

3

تکمیل مشخصات

4

تایید و پرداخت نهایی

بیمه شخص ثالث تاکسی و سایر خودرو های مسافرکش + جدول حق بیمه 1402


اگر راننده تاکسی باشید بهتر از هر کسی می‌دانید که ریسک تصادفات رانندگی برای شما بیشتر از سایر شهروندان است و آشنایی کامل با شرایط خرید بیمه شخص ثالث برایتان از نان شب هم واجب‌تر است. شاید هم به تازگی تصمیم گرفته باشید از ماشین شخصی خود برای مسافرکشی در داخل شهر استفاده کنید یا بخواهید به صورت آژانس و تاکسی اینترنتی کار کنید. در این شرایط هم لازم است اطلاعات کافی در مورد قوانین بیمه برای خودروهای مسافربر در اختیار داشته باشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی مهمترین نکات در خصوص بیمه شخص ثالث تاکسی و سایر خودروهای مسافرکش درون شهری و برون شهری پرداخته و رایج‌ترین سوالات در این زمینه پاسخ دهیم.

بیمه تاکسی

بیمه شخص ثالث برای تاکسی چه فرقی با بیمه شخص ثالث معمولی دارد؟

به صورت کلی مراحل خرید بیمه نامه و خسارت‌های تحت پوشش بیمه برای تاکسی دقیقا مشابه سایر خودروهای سواری است. تنها تفاوتی که در این میان وجود دارد این است که رانندگان تاکسی های برون شهری، آژانس و خودروهای مسافربر حق بیمه بیشتری می‌پردازند. همچنین توصیه می‌شود رانندگان این لوازم نقلیه شرایط بیمه‌نامه و پوشش‌های بیمه را با دقت بیشتری مطالعه کنند تا در صورت بروز سوانح رانندگی بتوانند خدمات بهتری از شرکت بیمه دریافت کنند. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید به دلیل ریسک بالاتر تصادفات، پوشش مالی بالاتری برای بیمه خود انتخاب کنید. در بخش‌های بعدی با جزئیات بیشتری به شرح این موارد خواهیم پرداخت.

نرخ بیمه شخص ثالث برای تاکسی و ماشین‌های مسافربر چگونه محاسبه می‌شود؟

تاکسی‌ها و سایر خودروهای مسافربری مدت بیشتری در سطح شهر در حال تردد هستند که ریسک بروز تصادفات را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر جابه‌جایی مسافر به معنی افزایش تعداد سرنشینان خودرو است که تعداد افراد صدمه دیده در هر تصادف را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کسانی که از ماشین خود برای جابه‌جایی مسافر استفاده می‌کنند باید حق بیمه بیشتری بپردازند. میزان افزایش حق بیمه برای حمل مسافر در داخل شهر و بیرون شهر متفاوت است.

افزایش نرخ بیمه ثالث برای تاکسی‌های درون‌شهری و برون‌شهری

پیش از این رانندگان تاکسی درون شهری باید ۱۰ درصد حق بیمه بیشتر نسبت به سایر خودروها پرداخت می‌کردند. در سال ۱۳۹۸ این قانون لغو شد و در حال حاضر حق بیمه شخص ثالث رانندگان تاکسی درون شهری هیچ فرقی با حق بیمه خودروی معمولی ندارد. اما تاکسی‌های برون شهری همچنان باید به میزان ۲۰ درصد حق بیمه بیشتری بپردازند. افزایش ۲۰ درصدی حق بیمه در مورد سایر خودروهای مسافرکش برون‌شهری نیز صدق می‌کند.

بیمه شخص ثالث تاکسی

افزایش نرخ بیمه ثالث برای آژانس و سرویس مدارس

استفاده از سایر خودروهای شخصی (به جز تاکسی) برای جابه‌جایی مسافر در داخل شهر با افزایش ۱۰ درصدی در حق بیمه همراه است. کار در آژانس، مسافرکشی در سطح شهر و سرویس مدارس رایج‌ترین روش‌های حمل مسافر در سطح شهر هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

  • کار در آژانس: رانندگانی که در آژانس و تاکسی‌های تلفنی فعالیت می‌کنند باید در هنگام خریداری بیمه ثالث کاربری آژانس را انتخاب کنند.
  • مسافرکشی در سطح شهر: برای جابه‌جایی مسافر در سطح شهر لازم است بیمه با کاربری مسافرکشی درون شهری را انتخاب کنید.
  • سرویس مدرسه: رانندگان سرویس‌های مدرسه نیز نیز باید کاربری «سرویس دانش‌آموزان» را انتخاب کنند که نرخ افزایش بیمه آن مشابه مسافرکشی درون‌شهری و ۱۰ درصد است.

قیمت بیمه شخص ثالث برای تاکسی‌های اینترنتی

هزینه بیمه شخص ثالث تاکسی‌ اینترنتی مشابه سایر روش‌های مسافربری است. اگر از ماشین خود برای کار در اسنپ، تپسی، ماکسیم یا سایر سرویس‌های اینترنتی استفاده می‌کنید باید کاربری مسافرکشی درون شهری را انتخاب کنید که با افزایش ۱۰ درصدی حق بیمه همراه است. اگر قصد جابه‌جایی مسافر برای مقاصد برون‌شهری را دارید، بهتر است بیمه با کاربری مسافرکشی برون شهری را انتخاب کنید که نرخ آن ۲۰ درصد بیشتر از حالت پایه خواهد بود.

اگر بیمه مناسب برای حمل مسافر نخریم چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید برایتان سوال باشد که چه اتفاقی می‌افتد اگر در هنگام خرید بیمه شخص ثالث به جای کاربری مسافرکشی در سطح شهر یا مسافرکشی برون‌شهری، کاربری شخصی را انتخاب کنید و حق بیمه کمتری پرداخت کنید؟ باید بدانید که چنین کاری با ریسک بزرگی همراه است. در صورتی که صدمه‌ای به مسافران خودروی شما وارد شود یا یکی از آنها فوت شود، حداقل ۱۰ درصد از مبلغ دیه را باید شخصا پرداخت کنید. در سال ۱۴۰۲، نرخ دیه در ماه‌های حرام یک میلیارد و دویست میلیون تومان است که ۱۰ درصد از آن معادل ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود. اگر تصادف در حین جابه‌جایی خارج از شهر اتفاق افتاده باشد، این نرخ تا ۲۰ درصد دیه یعنی ۲۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

همان طور که ملاحظه می‌کنید، دقت در انتخاب کاربری و پرداخت اندکی حق بیمه بیشتر در هنگام خریداری بیمه شخص ثالث تاکسی می‌تواند شما را از خسارت مالی سنگینی نجات دهد. البته لازم است بگوییم که بر اساس قانون، شرکت بیمه خسارت‌های وارد شده به شخص آسیب دیده را به طور کامل پرداخت خواهد کرد. اما شما بابت سهم خودتان از خسارت پرداختی بدهکار خواهید بود و موظف به بازپرداخت این مبلغ هستید.

چگونه از قیمت بیمه شخص ثالث برای تاکسی مطلع شویم؟

ساده‌ترین راه برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی استفاده از فرم‌های خرید بیمه سایت مرکز بیمه است. با کمک این فرم‌ها می‌توانید در کمتر از چند دقیقه مشخصات خودروی خود را وارد کرد و نرخ بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را مشاهده کنید و در صورت نیاز اقدام به خرید نمایید. اما آشنایی با عواملی که روی قیمت بیمه تاکسی تأثیر می‌گذارند به شما در خریداری بیمه مناسب کمک خواهد کرد. با کلیک روی تصویر زیر به صفحه فرم استعلام منتقل خواهید شد:

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث

جدول قیمت بیمه ثالث تاکسی سواری در سال ۱۴۰۲

سازمان بیمه هر سال جدول‌هایی برای تعیین نرخ پایه بیمه شخص ثالث منتشر می‌کند که مبنای محاسبه حق بیمه برای کاربری‌های مختلف از جمله تاکسی قرار می‌گیرد. حق بیمه پایه اعلام شده برای خودروهای سواری بر اساس تعداد سیلندر تعیین می‌شود. در مورد تاکسی‌ها و خودروهای مسافرکش، می‌توان گفت اکثر خودروها پراید یا چهار سیلندر تولید داخل هستند. برای مشاهده قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402 می توانید از مقاله مربوطه استفاده کنید.

 با در نظر گرفتن افزایش ۱۰ درصدی برای مسافرکشی درون شهری و افزایش ۲۰ درصدی برای تاکسی و مسافرکشی برون‌شهری، نرخ بیمه شخص ثالث برای تاکسی را می‌توان در جدول زیر خلاصه کرد:

حق بیمه تاکسی
نوع تاکسی سوارینرخ پایه بیمه ثالث ۱۴۰۲نرخ بیمه با افزایش ۱۰ درصدنرخ بیمه با افزایش ۲۰ درصد
تاکسی پراید3 میلیون و ۶۰۸ هزار تومان3 میلیون و ۹۶۸ هزار تومان4 میلیون و ۳۲۹ هزار تومان
تاکسی سمند4 میلیون و ۲۴۱ هزار تومان4 میلیون و ۶۶۵ هزار تومان5 میلیون و ۸۹ هزار تومان
تاکسی پژو آر دی4 میلیون و ۲۴۱ هزار تومان4 میلیون و ۶۶۵ هزار تومان5 میلیون و ۸۹ هزار تومان
تاکسی ۴۰۵4 میلیون و ۲۴۱ هزار تومان4 میلیون و ۶۶۵ هزار تومان5 میلیون و ۸۹ هزار تومان

جدول قیمت بیمه ثالث تاکسی اتوکار در سال ۱۴۰۲

صاحبان خودروهای اتوکار مانند مدل‌های مختلف استیشن و ون هم معمولا از خودروی خود برای جابه‌جایی مسافر به صورت درون‌شهری یا برون‌شهری استفاده می‌کنند. افزایش نرخ حق بیمه برای این خودروها نیز مشابه تاکسی و ماشین‌های مسافرکش محاسبه می‌شود:

جدول حق بیمه ون و اتوکار در سال 1402
نوع تاکسی اتوکارنرخ پایه بیمه ثالث ۱۴۰۲با افزایش ۱۰ درصدبا افزایش ۲۰ درصد
۷ نفر با احتساب راننده8 میلیون و ۷۳۸ هزار تومان۹ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان۱۰ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان
۹ نفر با احتساب راننده8 میلیون و ۹۹۰ هزار تومان۹ میلیون و ۸۹۹ هزار تومان۱۰ میلیون و ۷۸۸ هزار تومان
ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده۹ میلیون و ۹۰ هزار تومان۹ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان۱۰ میلیون و ۹۰۸ هزار تومان

همچنین بخوانید:

پوشش‌های بیمه شخص ثالث تاکسی

یکی از مهمترین مسائل در تعیین نرخ بیمه ثالث تاکسی، پوشش‌های بیمه است. در حالت پایه پوشش های بیمه شخص ثالث برای تاکسی نیز مشابه سایر خودروها و شامل موارد زیر است:

  1. پوشش خسارت‌های جانی شخص ثالث تا سقف دیه کامل فوت انسان در ماه‌های حرام، معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان در سال ۱۴۰۲
  2. پوشش خسارت‌های مالی به شخص ثالث تا سقف ۲.۵ درصد دیه فوت در ماه‌های حرام، معادل ۳۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۲
  3. پوشش حوادث راننده تا سقف دیه کامل فوت انسان در ماه‌های معمولی، معادل ۹۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۲

با توجه به اینکه رانندگان تاکسی در معرض تصادفات و حوادث بیشتری هستند، انتخاب سقف پوشش بالاتر برای خسارت‌های مالی می‌تواند تصمیم عاقلانه‌ای برای دریافت خدمات بهتر از شرکت بیمه باشد. همچنین رانندگان تاکسی می‌توانند سقف پوشش حوادث راننده را به مبلغ ۱ میلیادر و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش دهند. در این صورت، اگر در ماه‌های حرام دچار سانحه شوند، پرداخت خسارت دیه بر اساس نرخ ماه‌های حرام صورت خواهد گرفت.

سوابق بیمه و مدل خودرو

محاسبه تخفیف عدم خسارت، انتقال سوابق عدم تخفیف، جریمه دیرکرد در تمدید بیمه و مدت بیمه‌نامه در استعلام بیمه‌نامه شخص ثالث برای تمامی انواع خودروها از جمله تاکسی مشابه یکدیگر است. برای آشنایی بیشتر با نحوه تأثیر این موارد در نرخ بیمه شخص ثالث توصیه می‌کنیم توضیحات مربوطه به استعلام و خرید بیمه شخص ثالث خودرو را مطالعه کنید.

آیا امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث برای تاکسی وجود دارد؟

بعضی از شرکت‌های بیمه امکان خرید اقساطی این بیمه نامه را ارائه می‌کنند که می‌تواند برای برخی از رانندگان بسیار حائز اهمیت باشد. برای اطلاع از اینکه چه شرکت‌هایی چنین تسهیلاتی ارائه می‌کنند کافیست به فرم خرید در سایت مرکز بیمه مراجعه کنید. پس از پر کردن فرم‌ها، در صفحه استعلام و مقایسه قیمت، گزینه پرداخت اقساطی برای شرکت‌هایی که قابلیت پرداخت اقساطی بیمه را دارند فعال خواهد شد.

بیمه شخص ثالث برای رانندگان تاکسی چه قوانین خاصی دارد؟

علاوه بر عوامل موثر در قیمت بیمه شخص ثالث برای تاکسی، لازم است برخی ملاحظات قانونی در این زمینه را نیز مد نظر قرار داشته باشید. یکی از مهمترین قوانین در زمینه بیمه ثالث تاکسی ها داشتن گواهینامه مناسب است. اگر رانندگان گواهینامه متناسب با خودروی مسافربری و تاکسی را نداشته باشند، شرکت بیمه هیچ تعهدی در برابر خسارت‌های وارده به شخص ثالث نخواهد داشت.

شرایط بیمه ثالث تاکسی

داشتن پروانه یا کارنامه کار برای حمل مسافر با خودرو موضوع حیاتی دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. با این حال حساسیت کارنامه به اندازه گواهینامه بالا نیست. اگر راننده تاکسی گواهینامه داشته باشد اما کارنامه نداشته باشد و تصادف منجر به شکستگی یا جراحت شود، بیمه خسارت‌های وارده را پوشش خواهد داد. همچنین اگر فردی غیر از صاحب تاکسی و مالک کارنامه در حال رانندگی باشد،‌ به شرط داشتن گواهینامه مناسب برای ماشین مسافربری، خسارت‌های وارده همچنان تحت پوشش بیمه ثالث خواهد بود.

نکته مهم دیگر در خصوص قوانین بیمه ثالث این است که معمولا شرکت بیمه خسارت‌های وارده به شخص ثالث را پرداخت می‌کند. اما در صورتی که قوانین فوق رعایت نشده باشند، تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده را از صاحب بیمه دریافت خواهد کرد. همچنین در موارد فوق اگر راننده مقصر دچار حادثه شود، مشمول پوشش حوادث راننده نخواهد شد و شرکت بیمه هیچ خسارتی پرداخت نخواهد کرد.

بهترین راه خرید بیمه شخص ثالث برای تاکسی چیست؟

بهترین و ساده‌ترین راه خرید بیمه شخص ثالث تاکسی درون شهری و برون شهری استفاده از سرویس خرید آنلاین سایت مرکز بیمه است. شما به راحتی می‌توانید در کمتر از چند دقیقه مشخصات خودرو، سوابق تخفیف و پوشش‌های مد نظر خود را وارد کرده و از حق بیمه شرکت‌های مختلف مطلع شوید. در نهایت برای ثبت سفارش کافیست در سایت عضو شده و اطلاعات فردی خود را وارد کنید تا بیمه‌نامه شما در کمترین زمان ممکن به صورت دیجیتال صادر شود.

مطالب مرتبط

سوال و جواب