فرم محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث : (آنلاین، رایگان و سریع)

1

وارد کردن اطلاعات

2

مقایسه و انتخاب

3

تکمیل مشخصات

4

تایید و پرداخت نهایی

قیمت بیمه شخص ثالث 1402 چقدر است؟ محاسبه نرخ حق بیمه خودرو


با جهش ۵۰ درصدی نرخ دیه انسان در سال ۱۴۰۲ نسبت به 1401، مهمترین سوال صاحبان خودرو و لوازم نقلیه موتوری این است که حق بیمه شخص ثالث چگونه تغییر خواهد کرد. همان طور که انتظار می‌رفت، نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1402 حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دیه کامل در ماه‌های حرام مهمترین عامل در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث محسوب می‌شود، اما عوامل دیگری همچون نوع وسیله نقلیه و سوابق راننده نیز می‌توانند تأثیر چشمگیری در مبلغ نهایی حق بیمه داشته باشند. در این مقاله به صورت جامع و کامل به بررسی نرخ بیمه شخص ثالث برای انواع وسایل نقلیه در سال ۱۴۰۲، عوامل موثر در افزایش نرخ حق بیمه و تخفیف‌های رایج خواهیم پرداخت.

بیمه شخص ثالث چیست و قیمت آن چگونه محاسبه میشود؟

«بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در قبال شخص ثالث» به طور خلاصه بیمه شخص ثالث نامیده می‌شود. اما شخص ثالث چه کسی است؟ در یک صحنه تصادف با وسایل نقلیه، هر فرد آسیب دیده‌ای به غیر از راننده شخص ثالث نامیده می‌شود. شخص ثالث می‌تواند یک شخصیت حقیقی یا حقوقی باشد. بنابراین یک قرارداد بیمه شخص ثالث، متشکل از سه شخص است:

 1. شخص اول : راننده که وسیله نقلیه خود را بیمه کرده است.
 2. شخص ثانی : شرکت بیمه کننده که در ازای دریافت حق بیمه، تعهداتی در قبال خسارات وارده به شخص ثالث بر عهده می‌گیرد.
 3. شخص ثالث : هر کسی به غیر از راننده که در یک سانحه رانندگی آسیب می‌بیند و می‌تواند خسارت دریافت کند. طبق این تعریف، سایر سرنشینان خودرو به جز راننده نیز شخص ثالث محسوب می‌شوند.

بیمه شخص ثالث چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

شرکت بیمه، به ازای دریافت حق بیمه متعهد می‌شود در صورت بروز حادثه در جبران خسارت به صاحب بیمه کمک کند. تعهدات شرکت بیمه مهمترین عامل در محاسبه بیمه شخص ثالث خودرو محسوب می‌شوند. خسارت‌های تحت پوشش بیمه شخص ثالث که تعهدات بیمه نامیده می‌شوند به سه دسته تقسیم می‌شوند: تعهد بدنی، تعهد مالی، تعهد حوادث راننده.

1- تعهد بدنی یا جانی

خسارت‌های جانی وارد شده به هر فردی غیر از راننده در دسته تعهد بدنی قرار می‌گیرند. تاثیر دیه در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث به دلیل وجود تعهد بدنی در بیمه است. در سال ۱۴۰۲ نرخ اعلام شده برای دیه در ماه‌های حرام یک میلیارد و دویست میلیون تومان است که سقف تعهد بدنی بوده و خریدار یا بیمه کننده نمی‌توانند آن را تغییر دهند.

اگر تصادف در ماه‌های عادی رخ دهد، نرخ دیه در ماه‌های عادی مبنای پرداخت خسارت خواهد بود که در سال ۱۴۰۲، برابر با ۹۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. ماه‌های حرام شامل ۴ ماه محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه است و بر خلاف تصور عموم، ماه صفر در بین ماه‌های حرام قرار نمی‌گیرد.

2- تعهد مالی

خسارت‌های وارد شده به هر چیزی غیر از انسان، در دسته تعهدات مالی بیمه قرار می‌گیرند. حداقل تعهد مالی معادل ۲.۵ درصد نرخ دیه ماه حرام و حداکثر آن ۵۰ درصد نرخ دیه ماه حرام است که در سال ۱۴۰۲، بین ۳۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان تعیین می‌شود.

میزان پوشش مالی بیمه توسط خریدار بیمه انتخاب می‌شود و  در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تأثیر می‌گذارد. با توجه به افزایش قیمت خودروها، توصیه می‌شود رانندگان میزان تعهدات مالی را به شکلی انتخاب کنند که در صورت بروز تصادف، پوشش بیمه برای جبران خسارات وارده کافی باشد.

3- تعهد حوادث راننده

پوشش حوادث راننده معادل مبلغ دیه در ماه‌های عادی است. به این معنی که حتی اگر تصادف در ماه حرام نیز رخ دهد، بیمه تنها دیه ماه عادی را پرداخت خواهد کرد. اما رانندگان می‌توانند به صورت انتخابی، پوشش دیه در ماه‌های حرام را نیز به قرارداد اضافه کنند.

هزینه بیمه شخص ثالث در سال 1402

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال جدید چگونه صورت می‌گیرد؟

تعهدات بیمه که در بخش پیشین مورد بحث قرار گرفت را می‌توان مهمترین عامل در محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث به حساب آورد. با این حال، شاخص‌های متعدد دیگری نیز روی محاسبه حق بیمه تأثیر دارند. شاخص‌های موثر در نرخ بیمه را می‌توان به صورت زیر جمع‌بندی کرد:

 1. شاخص وسیله نقلیه: نوع وسیله نقلیه، سال ساخت، کاربری، ظرفیت
 2. ماهیت قرارداد: تعهدات، مدت قرارداد، سوابق بیمه
 3. شیوه پرداخت: نقد، اقساط

در بخش‌های بعدی به سایر شاخص‌های تعیین حق بیمه شامل نوع خودرو، مصادیق افزایش حق بیمه و تخفیفات بیمه خواهیم پرداخت.

نوع وسیله نقلیه چه تأثیری بر روی نرخ بیمه شخص دارد؟

در صورتی که یک خودرو شش سیلندر به یک خودرو پراید آسیب بزند، میزان تخریب بسیار کمتر از زمانی خواهد بود که یک خودروی پراید به یک خودرو شش سیلندر آسیب بزند. به همین جهت، نوع وسیله نقلیه یکی از عوامل مهم در تعیین حق بیمه است. در بخش‌های بعدی، به صورت مجزا به مرور تعرفه حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ برای گروه‌های مختلف وسایل نقلیه می‌پردازیم.

جدول نرخ بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال ۱۴۰۲ :

حق بیمه برای خودروهای سواری بر اساس تعداد سیلندر محاسبه می‌شود. در جدول زیر قیمت امسال بیمه نامه شخص ثالث برای مدل‌های مختلف خودرو سواری گردآوری شده است. در صورت استفاده از خودروی شخصی برای کار در آژانس، اسنپ و مسافرکشی در سطح شهر، مبلغ ۱۰ درصد به مبلغ حق بیمه اضافه می‌شود. همچنین در صورت مسافرکشی برون شهری، ۲۰ درصد به حق بیمه پایه اضافه خواهد شد.

نوع خودرو سوارینرخ بیمه پایه شخص ثالث ۱۴۰۲ (تومان)
کمتر از ۴ سیلندر3,047,000
پیکان، پراید و سمند3,608,000
سایر ۴ سیلندرها4,241,000
بیش از ۴ سیلندر4,747,000

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت در سال جدید

قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در سال 1402 بر اساس نوع موتور سیکلت و تعداد سیلندر تعیین شده است. در صورتی که از موتور سیکلت برای شرکت در مسابقات رانندگی استفاده شود، نرخ حق بیمه ۳۰ درصد افزایش خواهد پیدا کرد :

نوع موتور سیکلتنرخ بیمه پایه شخص ثالث موتور ۱۴۰۲ (تومان)
گازی756,000
دنده ای تک سیلندر924,000
۲ سیلندر و به بالا1,015,000
دنده‌ای دارای سه چرخ یا سایدکار1,092,000

قیمت جدید بیمه شخص ثالث

حق بیمه خودروهای اتوکار در سال ۱۴۰۲

مجموعه وسایل حمل و نقل از جمله استیشن، ون، مینی بوس و اتوبوس در دسته خودروهای اتوکار قرار می‌گیرند. افزایش نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ خودروهای اتوکار مطابق جدول زیر است. در صورتی که وسیله نقلیه از جمله وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی شهری بوده و ظرفیت آن بیشتر از ۶ نفر باشد، حق بیمه با تخفیف ۵۰ درصدی محاسبه می‌شود:

نوع خودروی اتوکارنرخ بیمه پایه شخص ثالث ۱۴۰۲ (تومان)
۷ نفر با احتساب راننده8,738,000
۹ نفر با احتساب راننده8,990,000
ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده9,090,000
مینی بوس ۱۶ نفره با احتساب راننده11,177,000
اتوبوس ۲۱ نفره با احتساب راننده و کمک11,610,000
اتوبوس ۲۷ نفره با احتساب راننده و کمک17,119,000
اتوبوس ۴۰ نفره با احتساب راننده و کمک21,531,000
اتوبوس ۴۴ نفره با احتساب راننده و کمک22,859,000

نرخ بیمه شخص ثالث خودروهای بارکش

محاسبه قیمت بیمه خودروهای باری در سال 1402 بر اساس ظرفیت حمل بار بر حسب تن صورت می‌گیرد. اگر از وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره استفاده شود ۵۰ درصد به حق بیمه اضافه می‌شود. در صورت حمل مواد سوختنی مایع و گازی نیز حق بیمه افزایش ۲۵ درصدی خواهد داشت :

نوع خودروی بارکشنرخ بیمه پایه شخص ثالث ۱۴۰۲ (تومان)
تا ۱ تن2,295,000
بیش از ۱ تن تا ۳ تن3,733,000
بیش از ۳ تن تا ۵ تن5,690,000
بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن7,390,000
بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن8,283,000
بیش از ۲۰ تن8,990,000

همچنین مطالعه کنید:

 1. استعلام و خرید بیمه بدنه خودرو
 2. بیمه باربری چیست؟
 3. بیمه بدنه خودرو چیست؟ معرفی مزیت ها، پوشش های این بیمه نامه

جدول نرخ بیمه شاخص ثالث برای سایر وسایل نقلیه

ماشین‌‌آلات کشاورزی و راهسازی عموما حق بیمه پایین‌تری نسبت به سایر وسایل نقلیه دارند. اضافه کردن یدک برای حمل بار مانند علوفه، حق بیمه را حدود ۱۵ درصد به ازای هر یدک افزایش می‌دهد.

نوع وسیله نقلیهنرخ بیمه پایه شخص ثالث ۱۴۰۲ (تومان)
کشاورزی1,263,000
راه سازی و ساختمانی2,234,000
حمل زباله و خیابان پاک کن ها3,632,000

چه عواملی حق بیمه شخص ثالث را افزایش می‌دهند؟

اعداد ثبت شده در جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1402 نشان دهنده نرخ پایه بیمه شخص ثالث هستند. نوع کاربری، سال ساخت و نحوه استفاده از وسیله نقلیه می‌تواند نرخ بیمه را تغییر داده و موجب افزایش حق بیمه شود. به عنوان مثال اگر از خودروی خود برای شرکت در مسابقات رانندگی استفاده کنید یا خودرو قدیمی باشد، به دلیل افزایش ریسک تصادفات حق بیمه افزایش پیدا خواهد کرد.

لیست کامل مصادیق افزایش نرخ بیمه شخص ثالث در جدول زیر ارائه شده است. اگر چند عامل از عوامل زیر در مورد خودروی شما صدق کند، مبنای محاسبه حق بیمه، موردی خواهد بود که بالاترین میزان درصد افزایش را دارد.

مصادیق افزایش حق بیمهدرصد افزایش حق بیمه
سواری با کاربری آژانس، تاکسی، مسافرکش شخصی درون‌شهری10%
تاکسی و مسافرکش برون‌شهری20%
حمل مواد سوختی مایع و گازی شکل25%
حمل مواد منفجره و خطرناک50%
تعلیم و آزمون رانندگی15%
مسابقات رانندگی50%
موتورسیلکت مسابقات رانندگی30%
نداشتن برگه معاینه فنی ضروری5%
هر یدک اضافی15%
سال ساخت، بیش از ۱۵ سال۲% به ازای هر سال (حداکثر ۲۰ درصد)
نمره منفی۱% به ازای هر نمره منفی (حداکثر ۳۰ درصد)
تخلفات حادثه ساز0.5% به ازای هر تخلف (حداکثر ۳ درصد)

شرایط قراردادهای کوتاه مدت

قرارداد بیمه شخص ثالث به صورت نرمال ۳۶۵ روزه یا به عبارتی یک ساله است. امکان خرید بیمه کوتاه‌مدت برای چند روز تا چند ماه نیز وجود دارد. اما باید توجه کنید که هر چه زمان بیمه کوتاه‌تر باشد هزینه بیمه به ازای هر روز بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال، چهار بیمه سه ماهه، ۲۰ درصد گران‌تر از حق بیمه یک ساله خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود تا جای ممکن از بیمه کوتاه مدت اجتناب کنید.

قیمت امثال بیمه ثالث

تأخیر در تمدید بیمه شخص ثالث

عدم تمدید به موقع بیمه شخص ثالث با جریمه همراه است. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به ازای هر روز، با تقسیم نرخ بیمه سالانه به عدد ۳۶۵  به دست می‌آید. به عنوان مثال، اگر نرخ مصوب بیمه شخص ثالث خودروی شما ۵ میلیون تومان باشد، نرخ جریمه به ازای هر روز دیرکرد ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان خواهد بود.

چه تخفیف‌هایی در بیمه‌نامه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود؟

یکی دیگر از مسائل مهم در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه شخص ثالث هستند. به عنوان مثال، در سال اول خرید خودرو (خودروهای صفر کیلومتر) تخفیف ۵ درصدی در پرداخت حق بیمه لحاظ می‌شود. یا افرادی که گواهینامه ایمن و کم‌خطر دارند می‌توانند از تخفیف ۱۰ درصدی استفاده کنند. اما مهمترین عامل در محاسبه تخفیف بیمه، عدم خسارت است که می‌تواند حق بیمه شخص را تا ۷۰ درصد نیز کاهش دهد.

مصادیق تخفیف حق بیمهدرصد تخفیف
اولین شماره گذاری (صفر کیلومتر)  5 درصد
عمومی شهری، حمل مسافر  50 درصد
گواهینامه ایمن و کم‌خطر10 درصد
عدم خسارت5 درصد به ازای هر سال (حداکثر %۷۰)

تأثیر سوابق بیمه در نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1402

به عنوان یک راننده، هر چه سابقه درخشان‌تری در رانندگی داشته باشید می‌توانید تخفیف بیشتری برای حق بیمه ثالث دریافت کنید. میزان تخفیف حق بیمه شخص ثالث، به ازای هر سال بدون خسارت رانندگی ۵ درصد تا سقف حداکثر ۷۰ درصد است. بنابراین اگر به مدت ۱۴ سال متوالی خودرو هیچ خسارتی نداشته باشد، راننده از تخفیف ۷۰ درصدی برخوردار خواهد شد.

شرایط انتقال تخفیف به خودروی جدید

در سال‌های گذشته با فروش خودرو تخفیف خودرو از بین می‌رفت. در حال حاضر پس از فروش خودروی قدیمی امکان انتقال تخفیف به خودروی جدید وجود دارد. با انتقال پلاک خودروی قدیمی به خودروی جدید، تخفیف‌های پلاک به صورت خودکار اعمال خواهد شد. در صورت فک پلاک خودروی قدیمی، با اسناد و مدارک می‌توان تخفیفات را به پلاک جدید منتقل کرد.

انتقال تخفیف به سایر اعضای خانواده

امکان انتقال تخفیف از شخص به اعضای درجه یک خانواده نیز وجود دارد. ملاک تشخیص اعضای درجه یک در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث، ثبت شدن نام افراد در شناسنامه یکدیگر است. بنابراین اعضای درجه یک خانواده شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان می‌شود.

شرایط انتقال تخفیف در صورت تعویض شرکت بیمه

تخفیفات حق بیمه شخص ثالث نه تنها از یک شرکت بیمه به شرکت دیگر قابل انتقال است بلکه حتی در صورت خروج از کشور، امکان ترجمه سوابق و استفاده به صورت بین‌المللی را نیز وجود دارد.

کلام آخر و جمع بندی

در این مقاله عوامل مهم در تعیین حق بیمه شخص ثالث مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1402 برای هر نوع وسیله نقلیه توسط شورای عالی بیمه اعلام می‌شود. اما عواملی همچون افزایش پوشش‌های مالی بیمه، نوع کاربری، سوابق راننده و مدت بیمه‌نامه می‌توانند قیمت بیمه را تغییر دهند. برای محاسبه دقیق حق بیمه شخص ثالث و خرید، کافیست خرید خود را از سایت مرکز بیمه به صورت آنلاین ثبت کرده و بیمه‌نامه شخص ثالث را حداکثر ظرف یک روز کاری دریافت کنید.


مقالات مرتبط با این موضوع:

 1. مقاله بهترین بیمه شخص ثالث
 2. مقاله بهترین بیمه بدنه
 3. مراحل تغییر شرکت بیمه شخص ثالث
 4. آموزش استعلام بیمه موتورسیکلت
 5. پوشش های بیمه بدنه خودرو

سوال و جواب