بیمه ی مستمری عمر چیست و چه شرایط و مزایایی به همراه دارد؟


بیمه مستمری عمر یکی از روش‌های سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی است. بازنشستگی بخشی از زندگی است که دیر یا زود همه افراد آن را تجربه خواهند کرد. زمانی که افراد قوای جسمانی دوره جوانی را ندارند و برای کسب درآمد و گذراندن زندگی دچار مشکل خواهند شد.

انواع بیمه ی ‌مستمری عمر راه حل‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک منبع درآمد در دوران بازنشستگی استفاده کرد. بیمه مستمری زندگی در واقع همانند دیگر بیمه‌ها نوعی قرارداد مابین موسسه بیمه و فرد است. مطابق این قرارداد افراد متعهد می‌شوند به صورت دوره‌ای مبلغی را به موسسه بیمه پرداخت کنند. در مقابل نیز موسسه بیمه خدماتی همچون پرداخت وجه مستمری به آن‌ها ارائه خواهد داد.

تعریف بیمه مستمری عمر

بیمه مستمری عمر چیست؟

اگر بخواهیم در دوران بازنشستگی آرامش را در زندگی تجربه کنیم نیاز است از الان به فکر آن زمان باشیم و چاره‌ای بیابیم. یکی از بهترین راه حل‌ها استفاده از طرح بیمه های عمر است که مؤسسات مختلف بیمه آن را ارائه می‌دهند.

بیمه عمر از جمله بیمه اشخاص است و به عنوان یکی از انواع بیمه‌های اختیاری شناخته می‌شود. هر فرد می‌تواند با پرداخت مبلغ مشخصی به شرکت بیمه گر که به آن حق بیمه گفته می‌شود، از مزایای این بیمه استفاده کند. می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت بیمه مستمری‌عمر، دریافت حقوق مستمری است. از دیگر پوشش های بیمه ی مستمری عمر می‌توان به استفاده ارزان‌تر از خدمات پزشکی و درمانی، دریافت خسارت ناشی از کارافتادگی یا فوت اشاره کرد. به جرئت می‌توان گفت بیمه عمر یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری برای تمام دوران زندگی است.

حقوق مستمری بیمه ی عمر چقدر است؟

این که پس از دوران بازنشستگی چه میزان حقوق دریافت می‌کنیم، سوالی است که ذهن تمامی متقاضیان بیمه مستمری عمر را از همان ابتدا به خود مشغول می کند. در پاسخ به این سوال باید گفت حقوق مستمری بیمه عمر میزان مشخصی برای تمامی افراد ندارد و به عوامل متعددی بستگی دارد.

حقوق بیمه مستمری

شرایط بیمه عمر و مستمری و عوامل تعیین کننده میزان حقوقی که دریافت خواهید کرد عبارت‌اند از:

 1. مدت زمان پرداخت بیمه : مدت زمانی که شما بیمه شده‌اید و قراردادی مابین شما و موسسه بیمه کننده ایجاد شده است یکی از عوامل مهم تعیین کننده حقوق مستمری شما است. هر چه مدت زمان بیشتری بیمه باشید، حقوق مستمری بیشتری نیز دریافت خواهیم کرد.
 2. میزان پرداختی بیمه : انواع بیمه ی مستمری عمر، طرح‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. افراد می‌توانند با توجه به درآمد و بودجه خود از آن‌ها استفاده کنند. طبیعتا هر چه شما هزینه بیشتری را به عنوان حق بیمه به موسسه بیمه پرداخت کنید، در زمان بازنشستگی حقوق مستمری بیشتری را نیز دریافت خواهید کرد.
 3. عوامل دیگری همچون سن افراد بیمه شده، نوع شرکت بیمه، درصد افزایش سالانه و ... نیز در میزان حقوق مستمری شما نقش دارند.

شرایط دریافت بیمه مستمری زندگی چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت همه افراد می‌توانند از طرح‌های بیمه عمر استفاده کنند اما استثناهایی نیز وجود دارد که به طرح و موسسه بیمه مدنظر شما بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از انتخاب از بین انواع بیمه مستمری زندگی، به موارد زیر توجه کنید : همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله ی «بیمه عمر چیست» را برای آشنایی بیشتر مطالعه کنید

 • تمامی شرایط قرارداد بیمه در ابتدا به خوبی مطالعه شود. چرا که ممکن است در ادامه امکان تغییر آن را نداشته باشید.
 • سن افراد بیمه شده در مدت زمان پایان دوره پرداخت حق بیمه اهمیت دارد. بهتر است بدانید که در بسیاری از موسسه‌های ارائه دهنده خدمات بیمه امکان خرید بیمه برای افراد مسن تر از 65 سال وجود ندارد.
 • برای پرداخت حق بیمه به منظور دریافت وجه مستمری شما نیاز دارید با توجه به شرایط خود بین 5 سال تا 30 سال حق بیمه پرداخت کنید. ( مطالعه بیشتر : سوابق بیمه تامین اجتماعی )
 • میزان حق بیمه به نوع بیمه مستمری عمر شما بستگی دارد اما به طور معمول شرکت‌ها هزینه‌ای را به عنوان حداقل حق بیمه تعیین می‌کنند. امکان پرداخت هزینه‌ای کمتر از حداقل حق بیمه وجود ندارد.
 • دوره پرداخت حق بیمه می‌تواند با توجه به قراردادی که تایید کرده‌اید به صورت ماهیانه، هر از دو ماه، هر از سه ماه، هر از شش ماه، به صورت سالانه یا به صورت یکجا باشد.
 • ضریب افزایش حق بیمه به صورت سالیانه ممکن است تا 20 درصد رشد داشته باشد.

بهتر است قبل از انتخاب طرح بیمه مستمری عمر مدنظر خود حتما قوانین موسسه بیمه انتخابی را مطالعه کنید.

شرایط بیمه عمر مستمری

انواع بیمه ی مستمری عمر

انواع بیمه ی مستمری عمر را می‌توان به صورت کلی در سه دسته تقسیم کرد:

1. بیمه مستمری مادام‌العمر :

در این طرح بیمه ی مستمری عمر، فرد بیمه شده مدت زمان مشخصی که به طور معمول از 10 سال تا 30 می‌باشد حق بیمه به موسسه بیمه پرداخت می‌کند. مدت زمان پرداخت بیمه به سن فرد بیمه شده بستگی دارد. پس از اتمام این مدت زمان، موسسه بیمه به صورت ماهیانه وجه مستمری به فرد پرداخت خواهد کرد. پرداخت این وجه تا پایان عمر افراد ادامه خواهد یافت.

2. بیمه مستمری با زمان مشخص :

در این نوع بیمه عمر، فرد بیمه شده مطابق با قراردادی که با موسسه بیمه امضا می‌کند؛ تا مدت زمان مشخصی حق بیمه خود را پرداخت می‌کند. پس از اتمام دوره پرداخت حق بیمه، موسسه بیمه نیز تا مدت زمان مشخصی که در قرارداد مشخص شده است به او وجه مستمری پرداخت خواهد کرد.

3. بیمه مستمری  آنی :

یکی دیگر از انواع بیمه ی مستمری عمر، بیمه مستمری آنی است. در این نوع بیمه عمر، فرد بیمه گزار حق بیمه خود را به صورت یکجا به موسسه بیمه پرداخت می‌کند. مطابق با قرارداد، موسسه بیمه نیز از ماه یا سال بعد وجه مستمری و دیگر مزایای مستمری عمر را به آن فرد ارائه خواهد داد.

این طرح بیشتر مناسب کسانی است که علاقه‌ای به پرداخت هزینه حق بیمه به صورت ماهیانه و بلند مدت را ندارند. همچنین این طرح برای افراد مسنی که به دلیل محدودیت سنی نمی‌توانند از دیگر طرح‌های بیمه مستمری عمر استفاده کنند نیز گزینه فوق العاده‌ای است. پرداخت وجه مستمری و ارائه خدمات مستمری به فرد بیمه شده در این طرح به صورت مادام العمر است.

انواع بیمه مستمری زندگانی

مزایای بیمه مستمری عمر ؛ آیا این بیمه نامه ارزش سرمایه گذاری دارد؟

بیمه مستمری عمر یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که هر فرد می‌تواند در طول دوران زندگی خود انجام دهد. این بیمه می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد در دوران بازنشستگی به شمار آید. علاوه بر این مزیت می‌توانید از پوشش های بیمه ی مستمری عمر نیز استفاده کنید تا در صورتی که دچار مشکلی شوید، بیمه از شما حمایت کند.

علاوه بر مزایای بیمه مستمری عمر برای فرد بیمه شده، این بیمه می‌تواند برای خانواده افراد نیز خدمات بسیار خوبی ارائه دهد. به طور کلی می‌توان مزایای بیمه ی مستمری عمر را در موارد زیر خلاصه کرد.

 • سرمایه گذاری برای آینده :

هر بیمه عمر دارای دو مرحله است. مرحله ی انباشت که در آن فرد بیمه شده با توجه به طرح بیمه خود به صورت دوره‌ای به موسسه، حق بیمه پرداخت می‌کند. و مرحله دوم که می‌توان آن را مرحله برداشت نامید. زمانی که دوره پرداخت حق بیمه شما تمام شده است و موسسه بیمه موظف است مطابق با قرارداد به شما حق مستمری و دیگر خدمات ارائه دهد.

 • حمایت از خانواده در صورت فوت فرد بیمه شده :

اگر فرد بیمه شده دچار حادثه‌ای شود که منجر به فوت او شود، خانواده‌ او متحمل مشکلات فراوانی خواهند شد. افراد می‌توانند با استفاده از بیمه عمر شرایطی را ایجاد کنند که پس از فوت موسسه بیمه از خانواده آن‌ها حمایت کند و از مشکلات آن‌ها بکاهد.

 • پوشش از کار افتادگی :

در صورتی که فرد بیمه شده دچار حادثه‌ای شود که منجر شود فرد توانایی و قوای کار کردن را به صورت دوره‌ای یا برای تمامی عمر از دست بدهد، بیمه عمر به او کمک خواهد کرد.

 • امکان بازخرید کردن بیمه در هر زمان :

شما می‌توانید مطابق قرارداد در هر زمان که بخواهید خود را بازخرید کنید.

 • پوشش‌های درمانی بیمه عمر

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیمه عمر، پوشش‌های درمانی است که موسسات بیمه برای افراد بیمه شده ارائه می‌دهند. هزینه بالای خرید دارو و انجام مراحل درمانی سبب شده است افراد در هنگام رویارویی با بیماری دوران سختی را بگذرانند. موسسات بیمه به افراد کمک می‌کنند بتوانند هزینه درمان خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

پوشش ها و مزایای بیمه ی مستمری عمر

جمع بندی

خرید بیمه مستمری عمر یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که افراد بایستی برای تضمین آینده خود و خانواده تحت پوشش خود انجام دهند. چرا که این بیمه مزایای قابل توجهی دارد. از ارائه وجه مستمری به عنوان درآمد دوران بازنشستگی گرفته تا کاهش هزینه‌های درمان و غیره.

وب سایت مرکز بیمه انواع بیمه ی مستمری عمر را به شما معرفی می‌کند و شما می‌توانید با مطالعه و اطلاع از شرایط بیمه عمر موسسات بیمه مختلف، بهترین گزینه در دسترس را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط