مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک ؛ کدام یک بهتر است؟


 

با وجود تورم و شرایط کنونی اقتصادی، بحث سرمایه گذاری و چگونگی آن ذهن بسیاری از افراد جامعه را به خود مشغول کرده است. شاید اولین و آسان ترین راهی که به ذهن اکثر افراد برسد سپرده گذاری در بانک باشد اما در این مقاله می خواهیم ضمن معرفی بیمه عمر و سرمایه گذاری به مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک و  مقایسه سود سپرده بانکی با بیمه عمر نیز بپردازیم تا در آخر مقاله بتوانیم بهترین و مناسب ترین روش سرمایه گذاری را انتخاب نماییم.

 

سود سپرده بانک یا بیمه عمر

 

تعیین هدف برای انجام سرمایه گذاری:

قبل از هر تصمیمی، لازم است هدف از سرمایه گذاری مشخص باشد. آیا می خواهید پولتان را پس انداز کنید یا می خواهید پولتان را چند برابر کنید؟ مشخص بودن هدف، در گام اول به شما کمک می کند که نحوه ی سرمایه گذاری را متناسب با شرایط و اهداف خود انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با مفهوم بیمه عمر مقاله ی «بیمه عمر چیست؟» را در مرکز بیمه مطالعه کنید.

 

مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک:

برای مقایسه ی بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک، معیار های بسیاری وجود دارد که باید مدنظر داشته باشید. برخی از مهمترین معیارها در ادامه شرح داده شده است:

 

  1. معافیت مالیات
  2. شرایط سرمایه گذاری در زمان حادثه و از کار افتادگی
  3. امکانات وام
  4. تفاوت سود سرمایه گذاری در بانک و بیمه عمر
  5. تفاوت میزان نرخ سود دهی بیمه عمر و سپرده بانکی
  6. امکان از بین رفتن سرمایه
  7. امکان مصادره اموال توسط طلبکاران

 

مزیت های بیمه عمر نسبت به سپرده گذاری در بانک ها

 

1- معافیت مالیات

همانطور که می دانید اگر شخصی دارای سپرده بانکی باشد و فوت کند، حساب وی تا زمان انحصار وراثت مسدود می گردد. پس از تعیین انحصار وراثت نیز مبلغی تحت عنوان مالیات بر ارث از حساب متوفی کسر می گردد اما معافیت مالیاتی از مزایای بیمه عمر نسبت به سرمایه گذاری بانکها می باشد. بدین شکل که در صورت فوت شخص بیمه شده ذینفعان می توانند بدون پرداخت مالیات بر ارث از سرمایه فوت و اندوخته بیمه نامه استفاده کنند.

 

2- شرایط سرمایه گذاری در زمان حادثه و از کارافتادگی:

اگر طی حادثه ای شخصی که در بانک سرمایه گذاری کرده و یا وامی دریافت کرده است دچار از کار افتادگی شود و نتواند اقساط وام را پرداخت کند، امکان به اجرا گذاشتن وثیقه و ضمانت از طرف بانک وجود دارد در حالی که بیمه عمر در این شرایط، طبق بیمه نامه، علاوه بر تمامی حق بیمه، غرامت از کار افتادگی را هم به بیمه گزار پرداخت می کند.

 

همچنین بخوانید :

  1. همه چیز درباره خرید و استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی
  2. تفاوت انفساخ، فسخ و ابطال بیمه نامه در چیست؟
  3. صفر تا 100 انواع بیمه تامین اجتماعی + پوشش ها

 

3- امکانات وام:

بانک ها برای سپرده های مختلف، شرایط وام های گوناگونی دارند اما چیزی که در شرایط همه وام ها مشابه است داشتن ضامن معتبر و یا وثیقه های سنگین است. اصلی ترین تفاوت وام بانکی و وام بیمه عمر همین است. به طوریکه پس از گذشت زمان مشخص از بیمه عمر می توان تا 90 درصد مبلغ اندوخته را به صورت وام از شرکت بیمه بدون هیچ گونه ضامن و وثیقه ای دریافت کرد.

 

رشد سرمایه در بیمه عمر و سرمایه گذاری در بانک ها

 

تفاوت دیگر وام بانکی و وام بیمه عمر قابل برداشت بودن اندوخته در صورت دریافت وام است که در وام بانکی اندوخته تا زمان تسویه وام در بانک مسدود می گردد اما در وام بیمه ی عمر، پس از دریافت وام، اندوخته بیمه نامه نیز قابل دریافت است.

 

4- تفاوت سود سرمایه گذاری در بانک و بیمه عمر:

در نظام بانکی طبق سیاست های بانک مرکزی، سود سپرده ای که به حساب سپرده گذاران واریز می شود متفاوت است. بدین معنا که اگر سود بانکی کاهش یابد میزان سود سپرده گذاران نیز کاهش خواهد یافت. اما برخلاف سرمایه گذاری در بانک، بیمه عمر دارای سود تضمینی ثابتی می باشد که از مزایای بیمه عمر نسبت به سرمایه گذاری در بانکها به حساب می آید.

 

5-  مقایسه سود سپرده بانکی با بیمه عمر:

واضح است که در سیستم بانکی هر چه مبلغ سپرده بیشتر باشد میزان سود­­­­ سپرده گذار نیز بیشتر می شود. دریافت سود بیشتر، از مزیت های سپرده گذاری در بانک نسبت به بیمه عمر است اما اگر فردی قصد سرمایه گذاری با سرمایه اندک داشته باشد دیگر سود بانکی برایش عایدی نخواهد داشت. در این صورت می توان با خرید بیمه عمر بدون سرمایه اولیه و با پرداخت ماهیانه، اقدام به سرمایه گذاری کرد.

 

6- امکان از بین رفتن سرمایه:

مقایسه امکان ورشکستگی در سرمایه گذاری در بانک و بیمه عمر از مهمترین مواردی است که هر فردی باید از آن اطلاع داشته باشد. همه شرکت های بیمه دارای مجوز فعالیت از بیمه مرکزی می باشند و در صورت ورشکستگی مطالبات بیمه گزاران در اولویت قرار می گیرد. از طرفی بیمه مرکزی هر ساله عملکرد شرکت های بیمه را بررسی و برترین شرکت های بیمه با سطح توانگری بالاتر را که احتمال ورشکستی کمتری دارند را اعلام می کند.

 

7- امکان مصادره اموال توسط طلبکاران:

سرمایه جمع شده در بیمه نامه عمر فقط متعلق به ذینفعان بیمه نامه می باشد  و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگری حتی دولت دسترسی به سرمایه بیمه عمر ندارد.

 

بیمه عمر بهتره یا سود بانکی

 

کلام آخر:

در حقیقت مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک و همچنین مقایسه سود سپرده بانکی با بیمه عمر، کار دشواری است زیرا اولا هر کدام سازمانی جدا هستند و هر دو از لحاظ امنیت و اعتماد در یک رده قرار می گیرند. ثانیا هر کدام دارای شرایط و سود مخصوص به خود هستند. اما تفاوت اصلی این است که سرمایه گذاری در بیمه عمر به زمان بیشتری نیاز دارد ولی در کنار سرمایه گذاری، دارای پوشش های خدماتی نیز هست ولی سرمایه گذاری در بانک دارای زمان کوتاه تری است اما شامل پوشش های خدماتی نمی شود. برای آشنایی بیشتر با بیمه عمر و مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک، می توانید نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت های سایت مرکز بیمه ارسال نموده و سوالات خود را در این بخش مطرح نمایید.

 

 

 

مطالب مرتبط

سوال و جواب