بیمه سرقت منزل چیست؟ شرایط، پوشش ها و نحوه خرید


خانه نقطه امن ساکنین است و تجربه سرقت از منزل یکی از هولناک‌ترین صحنه‌هایی است که هر فرد می‌تواند در زندگی‌اش تجربه کند. ورود سارقان به حریم خانه جدای از ضررهای مالی، با اضطراب و حتی گاهی خطرات جانی برای صاحبخانه همراه است. در این میان داشتن یک پشتوانه مطمئن برای بازیابی از حادثه می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. بیمه سرقت منزل (که در واقع یکی از پوشش های بیمه آتش سوزی خانه به شمار می رود) یکی از راهکارهایی است که به شما در جبران هزینه‌های مادی سرقت کمک کرده و از این طریق تجربه تلخ این حادثه را تا حدی برایتان تحمل‌پذیر می‌کند. اما مراحل صدور و استفاده از این بیمه‌نامه به چه صورت است؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با ما همراه باشد.

بیمه سرقت منزل

بیمه سرقت منازل چیست و چه اهمیتی دارد؟

در حال حاضر هیچ بیمه‌ای به صورت مستقل برای سرقت منازل ارائه نمی‌شود. اما شما می‌توانید در هنگام خریداری بیمه آتش‌سوزی، پوشش سرقت را نیز انتخاب کنید. با اضافه کردن پوشش سرقت اثاثیه منزل بیمه آتش سوزی، اگر اموال منزل به سرقت بروند می‌توانید طبق شرایط بیمه‌نامه از شرکت بیمه خسارت دریافت کنید. با توجه به اجباری بودن بیمه آتش‌سوزی، اضافه کردن کلوز سرقت در هنگام خریداری بیمه راهکاری بسیار ساده است که می‌تواند شما را از تنگنای مالی در صورت مواجهه به سرقت اثاثیه خانه نجات دهد.

چه نوع سرقت‌هایی تحت پوشش بیمه سرقت هستند؟

وقتی صحبت از بیمه سرقت منزل می‌شود، منظور سرقت با شکست حرز است. شکست حرز به این معنی است که تمامی اصول حفاظت از لوازم منزل توسط صاحبخانه رعایت شود و سارقان با از بین بردن موانعی به داخل خانه نفوذ کنند. به عنوان مثال اگر درب خانه خود را باز بگذارید یا کلید خانه را در اختیار فرد ناامنی قرار دهید، سرقت‌های ناشی از چنین رفتارهایی مصادیق شکست حرز نخواهند بود. برخی از مثال‌های سرقت با شکست حرز شامل موارد زیر است:

 • سارق با طناب از دیوار خانه بالا بیاید
 • برای وارد شدن به خانه در، پنجره یا دیوار منزل را تخریب کند
 • از کلیدهای تقلبی برای ورود به منزل استفاده شود یا کلیدهای اصلی با تهدید از صاحبخانه دریافت شود

خرید بیمه آتش سوزی

صدور بیمه سرقت برای خانه چه شرایطی دارد؟

با توجه به شرط شکست حرز بسیاری از شرکت‌های بیمه برای اضافه کردن کلوز سرقت به بیمه‌نامه آتش‌سوزی شرایط خاصی دارند و بدون برآورده شدن این شرایط بیمه‌نامه شما صادر نخواهد شد. برخی از شروط برای صدور بیمه‌نامه سرقت شامل موارد زیر است:

 • مجهز بودن ساختمان به دوربین‌های مداربسته
 • مجهز بودن واحد به درب ضدسرقت
 • حضور نگهبان در محل استقرار ساختمان

این شروط نسبت به هر شرکت بیمه و شرایط ساختمان و ارزش آن تا حدی متغیر هستند و بهترین راه برای اطمینان از تمهیدات مورد نیاز، مشاوره با کارشناس بیمه است. علت تعیین چنین الزاماتی تأمین حداقل ایمنی ساختمان در برابر سرقت و کاهش ریسک است. بنابراین فراهم کردن این امکانات در نهایت به نفع شخص شما هم خواهد بود.

بیمه سرقت خانه چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

پوشش سرقت در بیمه آتش‌سوزی هزینه‌های ناشی از دزدیده شدن یا آسیب دیدن اموال داخل منزل را پوشش می‌دهد. خسارت‌های مالی در بیمه سرقت به دو دسته سرقت و آسیب دیدگی لوازم تقسیم می‌شوند. به عبارتی اگر لوازم به کلی دزدیده شوند، یا سارق در حین سرقت به آنها آسیب بزند شرکت بیمه زیان‌های وارده را پوشش خواهد داد. مهمترین تعهدات و پوشش های بیمه سرقت خانه شامل موارد زیر است.

 1. تعهد وسایل سرقت شده: پس از تشکیل پرونده و بازدیدهای کارشناسی، هزینه لوازم دزدیده شده تا سقف تعیین شده در بیمه‌نامه توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. البته شرط استفاده از این تعهد این است که وسیله مسروقه در قرارداد بیمه ثبت شده باشد.
 2. تعهد آسیب دیدن منزل: اگر سارقان در هنگام ورود به ساختمان، در حین سرقت یا در زمان خروج، بخش‌هایی از منزل را تخریب کنند یا به اشیاء ثبت شده در بیمه‌نامه آسیب بزنند، شرکت بیمه خسارت وارده را تا سقف مشخص در قرارداد بیمه پوشش خواهد داد.
 3. تعهد تعمیر وسایل: اگر لوازم تحت پوشش بیمه دچار آسیب شوند و قابل تعمیر باشند، شرکت بیمه هزینه تعمیر آنها را پرداخت خواهد کرد.

بیمه برای دزدی خانه

همچنین بخوانید:

قیمت بیمه سرقت منازل چگونه تعیین می‌شود؟

نرخ بیمه آتش‌سوزی بر اساس ارزش منزل و لوازم داخل آن تعیین می‌شود. همچنین پوشش‌های اضافه مانند سرقت نیز در قیمت بیمه تأثیرگذار هستند. بیمه آتش‌سوزی و پوشش سرقت استثناهای زیادی دارد و بخش قابل توجهی از شرایط بیمه‌نامه به توافق خصوصی میان بیمه‌گذار و بیمه‌گر بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال شما می‌توانید تنها اموال خاصی را که در قرارداد بیمه سرقت منزل ذکر می‌شوند بیمه کنید.

همچنین ممکن است بخواهید اموالی مانند سکه و جواهرات را که در حالت عادی مشول بیمه نیستند، به بیمه‌نامه خود اضافه کنید. تمامی این جزئیات حق بیمه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نهایت، شرکت بیمه تا سقف تعیین شده در بیمه‌نامه برای جبران خسارت تعهد خواهد داشت. آسان‌ترین راه برای اطلاع از حق بیمه، پر کردن فرم استعلام بیمه آتش‌سوزی در سایت مرکز بیمه و مشاهده آنی قیمت شرکت‌های مختلف در صفحه استعلام است.

برای دریافت خسارت از بیمه سرقت چه مدارکی لازم است؟

برای استفاده از پوشش‌های بیمه سرقت، ارائه گزارش پلیس به شرکت بیمه ضروری است. بنابراین اولین کار پس از وقوع سرقت منزل تماس با پلیس است. اگر پلیس در محل حادثه حاضر نشد، لازم است شخصا به کلانتری منطقه مراجعه کرده و شکایت خود را پیگیری کنید. پس از گرفتن گزارش از پلیس، با تحویل مدارک زیر به شرکت بیمه کننده می‌توانید نسبت به دریافت خسارت از بیمه سرقت منازل اقدام کنید:

 1. گزارش نیروی انتظامی از سرقت صورت گرفته
 2. گزارش کتبی سرقت، اقلام به سرقت رفته و نحوه انجام آن
 3. اصل بیمه‌نامه آتش‌سوزی با پوشش سرقت

پوشش سرقت بیمه آتش سوزی خانه

شما تا مدت دو روز برای تهیه لیست کامل اقلام به سرقت رفته و تحویل کتبی آن به شرکت بیمه فرصت دارید. همچنین توصیه می‌شود در همان ساعات اولیه به صورت تلفنی یا شفاهی با شرکت بیمه تماس گرفته و حدود تقریبی خسارت را اعلام کنید. پس از تشکیل پرونده، کارشناسان بیمه برای بررسی میزان خسارت‌های وارد شده به محل اعزام خواهند شد. در نهایت میزان خسارت توسط کارشناسان بیمه محاسبه شده و به بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.

بیمه سرقت منازل چه اقلامی را پوشش نمی‌دهد؟

بیمه آتش‌سوزی تنها اموال و اثاثیه خاصی در منزل را پوشش می‌دهد و برخی از اقلامی که ممکن است در خانه نگهداری شوند از پوشش این بیمه خارج هستند. پول و اشیاء قیمتی یکی از موارد عدم پوشش بیمه آتش‌سوزی هستند. برخی از مثال‌های دیگر استثنائات بیمه نامه سرقت منزل شامل موارد زیر است.

 • مسکوکات شامل سکه طلا، سکه‌های کلسیونی و عتیقه
 • پول یا اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و مشتقات آن
 • آثار هنری نفیس و نسخه‌های تاریخی
 • فلزات قیمتی
 • جواهرات، مروارید و سنگ‌های قیمتی

به صورت کلی توصیه می‌شود برای نگهداری از اقلام قیمتی مانند ارز و طلاهای خود از خدمات بانک‌ها بهره بیگرید. با این حال، در شرایط خاص و با توافق طرفین، امکان اضافه کردن این اقلام به بیمه‌نامه وجود دارد.

افزایش امنیت خانه برای جلوگیری از سرقت

در چه شرایطی بیمه هیچ خسارتی به شما پرداخت نخواهد کرد؟

بیمه آتش‌سوزی و سرقت منازل خسارت‌های جانی و بدنی را پوشش نمی‌هد. پوشش خسارت‌های وارده به اموال نیز تابع شرایط بیمه‌نامه است و دریافت خسارت سرقت منزل مستلزم رعایت شدن شرایط خاصی است. برخی از مواردی که باعث می‌شوند بیمه هیچ خسارتی پرداخت نکند شامل موارد زیر است:

 • تبانی و همدستی در زمینه سرقت صورت گرفته باشد و این موضوع برای شرکت بیمه ثابت شود
 • اموال به سرقت رفته خارج از پوشش بیمه‌نامه باشند
 • کارشناس بیمه تشخیص دهد که خسارت وارد شده ناشی از استهلاک لوازم است
 • خسارت ناشی از جنگ، مواد رادیو اکتیو، امواج صوتی، شورش و جنگ داخلی باشد
 • خسارت ناشی از نفوذ حشرات موذی مانند سوسک و موریانه باشد

لازم به ذکر است که اگر ارزش اقلام و اثاثیه موجود در داخل خانه به درستی اعلام نشده باشند، شرکت بیمه تنها به میزان ارزش واقعی لوازم خسارت‌ها را پوشش خواهد داد. در صورتی که اشتباه در اعلام ارزش لوازم عمدی باشد، ممکن است شرکت بیمه فرد را تحت پیگرد قانونی نیز قرار دهد.

کلام آخر

بیمه سرقت منزل یکی از پوشش‌های فرعی و بسیار کاربردی بیمه آتش‌سوزی است که می‌تواند در شرایط بحرانی به کاهش تنش و فشارهای مالی کمک کند. از آنجایی که خرید بیمه آتش‌سوزی اجباری است، شما برای بیمه سرقت دردسر خاصی ندارید و کافی است با افزایش اندک حق بیمه این پوشش را به قرارداد بیمه خود اضافه کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه خرید بیمه سرقت منزل از طریق بیمه آتش‌سوزی، شما را به صفحه استعلام و خرید بیمه آتش‌سوزی و مطالعه توضیحات مرتبط دعوت می‌کنیم.


بیمه نامه های پیشنهادی برای شما:

مطالب مرتبط

سوال و جواب