الحاقیه بیمه چیست و چه زمانی به آن نیاز داریم؟


شاید با شنیدن کلمه بیمه تصور کنید که این واژه پر تکرار مختص دنیای پیشرفته امروز است، اما واقعیت چیزی دیگری است. بیمه هم مثل بسیاری دستاوردهای مهم بشری، حاصل دوراندیشی و تلاش گذشتگان است. بیمه در واقع یک روش اصولی است که به وسیله آن بیمه‌گر با تعهد به قوانین مخصوصی، موظف می‌شود تا خسارات احتمالی به بیمه‌گذار را جبران نماید. 

الحاقیه بیمه

تاریخچه ابداع این صنعت حیاتی به دریانوردان و تاجران چینی برمی‌گردد. این افراد با توجه به حوادث پیش‌بینی نشده‌ای که در دریا رخ می‌داد به فکر حفاظت از اموال خود به وسیله بیمه افتادند. بیمه اکنون جزئی از زندگی مردم در همه کشورها شده‌است که انواع مختلفی از آن وجود دارد. گستره بیمه ایجاب می‌کند که در برخی موارد برای آن از سند مکمل استفاده شود که نام آن الحاقیه است که نقش مهمی در اصلاح قوانین مربوط آن دارد.

الحاقیه بیمه چیست؟

مبحث الحاقیه نیازمند توضیح ابعاد مختلف آن است که در این مقاله بررسی می‌شود:

 • صنعت بیمه به دلیل حساسیت بالایی که دارد، گاهی نیازمند تغییر و تحول می‌شود، اصلاحات و تغییرات انجام شده در بیمه ‌نامه را الحاقیه می‌نامند.
 • هرگونه تغییر در اطلاعات مربوط به بیمه‌گذار و نیز تغيير محل صدور بیمه، در الحاقیه گنجانده می‌شود.

دلایل صدور الحاقیه چیست؟

صدور انواع الحاقیه در بیمه دلیل منطقی و موجهی دارد که به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • اصلاح نمودن‌ مشخصات فرد.
 • افزایش میزان حق بیمه.
 • باطل کردن یا فسخ قرارداد بیمه بدنه.
 • اشتباه انسانی که در آن شرکت بیمه اطلاعات شخص را به اشتباه وارد می‌کند.
 • تغییرات در مشخصات مربوط به خودرو از قبیل تغییر پلاک‌ آن.

در برخی موارد صدور الحاقیه ممکن است با صرف مقداری هزینه همراه باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته‌ باشید این است که تغییراتی که از جانب شما به عنوان بیمه شده صورت می‌گیرد، حتما به بیمه‌گر اطلاع دهید چون ممکن است برای شما با صرف هزینه همراه باشد.

انواع الحاقیه

انواع الحاقیه در بیمه کدامند؟

الحاقیه با توجه به نوع مورد بیمه ‌شده متنوع است و به همین دلیل انواع الحاقیه در بیمه نیز مختلف خواهد ‌بود. برای آشنایی با موارد مختلف آن مطالبی را بیان می‌کنیم:

 • الحاقیه بیمه اصلاحی؛ در این نوع بیمه، اطلاعاتی بیمه‌گذار از قبیل تغییر نشانی محل سکونت و... تحت عنوان الحاقیه اصلاحی درج می‌شود.
 • الحاقیه بیمه اضافی؛ شرکت بیمه، باتوجه به موضوع مربوط به نوع بیمه اقدام به پوشش آن می‌کند که در صورت وقوع مسائل زیر الحاقیه بیمه اضافی صادر می‌شود:
  1. طولانی شدن زمان اعتبار بیمه.
  2. بسط پوشش‌های بیمه از قبیل،افزایش یافتن مقدار پوشش مالی بیمه شخص ثالث.
 • الحاقیه بروز رسانی میزان سرمایه؛ درصورتی که ارزش موضوع مرتبط با بیمه و یا ریسک‌ موضوع آن دچار کاهش شود، به وسیله الحاقیه برگشتی می توان از بروز خسارات بیشتر جلوگیری کرد.
 • الحاقیه بیمه خودرو؛ به طور طبیعی یکی از بخش‌های اصلی الحاقیه مربوط به وسایل نقلیه است. بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث در این بخش قرار می‌گیرد و برخی از شرکت‌های معتبر بیمه برای مسائل مختلف در این زمینه ورود کرده و با صدور الحاقیه بیمه به بیمه‌گذار کمک می‌کنند.
 • الحاقیه بیمه شخص ثالث؛  این نوع الحاقیه شامل زمان فروش خودرو می‌شود که مالک خودرو بعد از فروش، به بیمه مراجعه کرده و تخفیفات مربوط به بیمه شخص ثالث را به ماشین جدید منتقل می‌کند.
 • الحاقیه مربوط به تغییر پلاک و انتقال تخفيف؛ بر اساس قانون جدید بیمه مرکزی ایران، تخفیفات بیمه شخص ثالث مربوط به شخص ثالث نیست، بلکه به نام خود فرد است و شخص می‌تواند پس از تغییر پلاک نیز از تخفیفات قبلی بهره‌مند شود.

مقالات پیشنهادی:

الحاقیه چیست

الحاقیه در بیمه شخص ثالث

علیرغم رعایت روزافزون موارد ایمنی، تصادف و خسارات جانی و مالی ناشی از آن اجتناب‌ ناپذیر است.  الحاقیه بیمه در شخص ثالث مربوط به فرد زیان ‌دیده از تصادف به جز راننده مقصر است. بیمه مرکزی میزان خسارت را بر مبنای دیه کامل یک انسان در نظر می‌گیرد.

 • سقف بیمه جانی شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ و در ماه‌های حرام( محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب) معادل يک میلیارد و دویست میلیون تومان است که در ماه‌های غیر ‌حرام این مبلغ نهصد میلیون خواهد‌بود.
 • در الحاقیه بیمه شخص ثالث، در ابتدای هر سال بیمه‌ گذار مبلغ اندکی را به شرکت بیمه پرداخت می‌کند تا در صورت بروز حادثه امکان استفاده بهینه از همه ظرفیت‌های مالی بیمه را داشته ‌باشد.

حذف الحاقیه بیمه شخص ثالث

قوانین مربوط به الحاقیه بیمه شخص ثالث طی چند سال گذشته دچار تغییراتی شده تا روند انجام آن برای بیمه‌گر و بیمه‌گذار تسهیل شود. در قوانین قبلی چنانچه شروع سال بیمه‌ای از ابتدای سال و هم‌زمان با تغییر دیه نباشد، باید برای مدت بیمه ‌شده همانند سال قبل الحاقیه صادر می‌گردید. براساس قوانین جدید دیگر نیازی به صدور الحاقیه شخص ثالث و نیز پرداخت مبلغ اضافه نخواهد بود و پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت به عهده صندوق تأمین خسارت جانی شخص ثالث است.

الحاقیه بیمه بدنه و و نحوه محاسبه قیمت آن

اگر قیمت خودرو خریداری شده از زمان خرید تا وقتی که دچار خسارت شده، تغییر زیادی کرده‌ باشد، مثلا دوبرابر شده باشد، بیمه‌گر خسارتی پرداخت نمی‌کند. درصورتی که الحاقیه بیمه بدنه وجود داشته باشد، برخی از شرکت‌ها با در نظر گرفتن این افزایش قیمت باز هم مبلغی را به عنوان خسارت به شخص پرداخت می‌کنند. مبلغ پرداخت الحاقیه در شرکت‌های مختلف متفاوت است.

بر اساس قوانین بیمه‌ای، قیمت الحاقیه در بیمه بدنه خودرو، شرکت بیمه باتوجه به قیمت حقیقی خودرو و نیز مبلغ بیمه‌شده اقدام به پرداخت خسارات گوناگون می‌کند. مبلغ خسارات دریافتی توسط بیمه‌گذار بر اساس زمان انعقاد قرارداد بیمه است، بنابراین خسارت خودرو با توجه به قیمت روز پرداخت نمی‌شود. تهیه الحاقیه بیمه این مشکل را تا حدود زیادی حل کرده و سبب‌ جبران بخش زیادی از خسارت خواهد‌شد.

الحاقیه یعنی چه

سخن پایانی

وجود حوادث گوناگون، استفاده از صنعت بیمه را اجتناب‌ناپذیر کرده‌است. بهره‌مندی از انواع الحاقیه در بیمه بخش قابل توجهی از خسارات مالی و جانی را جبران می‌کند. قبل از اینکه از اقدام به استفاده از مزایای بیمه نمایید، حتما در مورد بیمه‌های مختلف و الحاقیه‌های آن به طور مفصل تحقیق و بررسی کنید تا انتخاب مطمئنی را تجربه نمایید.


مقالات پیشنهادی:

مطالب مرتبط

سوال و جواب