تغییر شرکت بیمه شخص ثالث خودرو چه مراحل و شرایطی دارد؟


ممکن است بارها واژه بیمه شخص ثالث را از اطرافیانتان شنیده باشید و یا اطلاعاتی جزئی درباره آن در دسترس شما باشد. این موضوع درست است که خرید بیمه شخص ثالث، برای تمامی خودرو ها مسئله ای مهم و اجباری است، اما مهم تر از این مسئله، انتخاب درست شرکت بیمه و پوشش مالی آن است. ممکن است شرایطی برای شما پیش بیاید که شما قصد به تعویض شرکت بیمه شخص ثالث خود را داشته باشید. حال سوال اصلی که برای شما پیش می آید این است که برای تغییر شرکت بیمه چه نکاتی را باید رعایت کرد.

در این مطلب از سایت مرکز بیمه، در کنار شما هستیم تا به طور کلی، به این سوال پاسخ دهیم و درباره این نوع از بیمه و نحوه انتقال دادن شرکت بیمه تان، اطلاعاتی مفید و جامع را در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین، اگر دغدغه تغییر شرکت بیمه شخص ثالث خود را دارید، مطالعه این نوشته می تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

تعویض شرکت بیمه خودرو

آیا امکان تغییر شرکت بیمه برای افراد وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال، می توان گفت بله. افراد معمولاً این امکان را دارند، می‌ توانید بیمه ‌نامه خود را به شرکت بیمه دیگری منتقل کنید. اما برای انتقال بیمه‌ نامه، باید شرایط و مقررات مربوط به تغییر شرکت بیمه را به دقت مطالعه کنید. همچنین، قبل از تصمیم گیری برای تغییر شرکت بیمه، بهتر است هزینه ‌ها و شرایط پوشش های بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را مقایسه کرده و سپس تصمیم بگیرید که آیا تعویض بیمه گر برای شما مقرون به صرفه خواهد بود و یا خیر.

چرا باید اقدام به عوض کردن شرکت بیمه خود کرد؟

در حالت کلی، ممکن است شرایطی برای شما پیش بیاید که در نهایت مجبور به عوض کردن بیمه شخص ثالث خود باشید. در ادامه به معرفی چند مورد از این دلایل خواهیم پرداخت:

 • کیفیت خدمات و پاسخگویی شرکت بیمه شما را ناراضی کرده است.
 • تعداد مراکز دریافت خسارت از سوی شرکت بیمه کم است.
 • از چگونگی پرداخت خسارت و قیمت آن ناراضی هستید.
 • شرکت بیمه دارای قوانین سختگیرانه برای پرداخت خسارت است.
 • عدم پاسخگویی به موقع و یا نداشتن یک تلفن ثابت برای رسیدگی به مشکلات در خصوص وضعیت بیمه که امری مشکل ساز است.
 • قیمت بیمه برای شما بالاست.
 • و ...

خرید بیمه ثالث

برای تغییر شرکت بیمه چه مدارکی لازم است؟

اگر شما نیز قصد انتقال سوابق بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه دیگر را دارید، برای تعویض آن لازم است تا یک سری از مدارک خاص در دسترس شما قرار داشته باشد. برای تغییر شرکت بیمه، اغلب مدارکی که لازم است، عبارتند از:

 1. بیمه ‌نامه فعلی شما
 2. فرم درخواست تغییر شرکت بیمه که معمولاً توسط شرکت بیمه جدید برای شما فراهم می‌شود
 3. مدارک شناسایی، مانند کارت ملی یا شناسنامه
 4. مدارک مربوط به خودرو، مانند گواهینامه رانندگی، پلاک، و سند خودرو

همچنین، در نطر داشته باشید که شما باید شرایط و مقررات مربوط به تغییر شرکت بیمه را نیز به دقت مطالعه کنید. زیرا هر شرکت بیمه ممکن است الزامات خاص خود را برای تغییر شرکت بیمه تعیین کرده باشد.

آیا امکان تمدید بیمه شخص ثالث خودرو در شرکت دیگر وجود دارد؟

بله، شما می‌ توانید بیمه شخص ثالث خودرو خود را در شرکت بیمه دیگری تمدید نمایید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که باید مطمئن شوید شرایط و مزایای خدماتی که این شرکت بیمه به شما ارائه می ‌دهد، با شرکت قبلی برای بیمه شخص ثالث خودرو فعلی شما متفاوت نیستند. همچنین باید مطمئن شوید که این شرکت دارای مجوز و صلاحیت لازم برای فعالیت در حوزه بیمه خودرو می باشد.

عوض کردن بیمه ثالث

در هر صورت، پیش از تمدید بیمه شخص ثالث خودرو در شرکت جدید، بهتر است با مشاوران بیمه از طریق شماره تماس 91003113-013 مشورت کرده و شرایط و قیمت ‌های آن را با شرایط شرکت قبلی مقایسه کنید تا بتوانید در نهایت تصمیم بهتری در این زمینه بگیرید.

آیا در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث، تخفیف های بیمه از بین خواهد رفت؟

بسیاری از افراد بدون هیچ گونه آگاهی و شناختی دقیق از یک شرکت، تنها به مدتی مشخص از آن شرکت بیمه خریداری می‌ کنند. در واقع، تا زمانی که شما قرارداد بیمه را امضا نکنید و وارد فرایند های پرداخت و حمایت آن نشوید، از مزایا و معایب شرکت بیمه مطلع نخواهید بود.

همان طور که در ابتدای نوشته برای شما بیان کردیم، حتی اگر خرید بیمه برای شما امری اجباری باشد، انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه ‌ای کاملا تحت اختیار شما بوده و باید بر اساس خواسته و سلیقه شما باشد. بنابراین، با توجه به قوانین و ضوابط مربوط به این موضوع، انتقال بیمه شخص ثالث بدون کسر تخفیف و به میزان درست به شرکت دیگری که می‌خواهید تنظیم کنید، امکان‌ پذیر است.

بهترین و معتبر ترین شرکت برای تغییر بیمه شخص ثالث، کدام است؟

یکی از خطا های رایجی که افراد در هنگام خرید بیمه خودرو انجام می ‌دهند، عدم آگاهی از جزئیات بیمه ‌نامه است. برای خرید بیمه بدنه و شخص ثالث، بهترین شرکت بیمه، شرکتی است که شرایطی کاملا منصفانه و کاربردی دارد. این شرایط شامل توان مالی شرکت، سقف پوشش خسارات، نحوه پرداخت خسارت، تعداد شعب، سرعت پاسخ گویی، میزان مشتری‌ مداری، قرارداد بیمه ‌ای شفاف، قیمت منصفانه و میزان تخفیف قابل قبول است. (پیشنهاد می شود مقاله بهترین بیمه شخص ثالث را برای آشنایی و شناخت بیشتر بخوانید)

برای جلوگیری از این خطا، بهتر است به نظرات و تجربیات مشتریان چند شرکت بیمه مراجعه کرده و با مزایا و معایب هر کدام از شرکت ها آشنا شوید. در این صورت، پس از خرید، نیازی به انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر نخواهید داشت.

انتقال بیمه ماشین به شرکت دیگر

سخن پایانی

در این صفحه به طور کلی در مورد تعویض مرکز بیمه شخص ثالث، صحبت شد. در پایان به طور خلاصه می توان گفت، بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌ های خودرو است که به صورت اجباری برای تمامی خودرو ها از طرف قانون مقرر شده است. این نوع بیمه، در صورت وقوع حادثه و اتفاق برای خودرو شما، جبران خسارت وارده به اتومبیل و شخص ثالث را پوشش می‌ دهد.

اما انتخاب شرکت بیمه‌ که بیمه شخص ثالث خودرو شما را ارائه می‌دهد، نکته ای بسیار مهم است. برای اینکه بیمه شما به درستی پوشش داده شود و شما از مزایای بیمه‌ نامه خود استفاده کنید، باید شرایط و قوانین شرکت بیمه را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. بهتر است قبل از نهایی کردن خرید، با مشاوران مرکز بیمه صحبت کرده و سوالات خود را مطرح کنید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما کاربردی واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا ابهامی در این زمینه می توانید آن را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

 

مطالب مرتبط