خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

1

وارد کردن اطلاعات

2

مقایسه و انتخاب

3

تکمیل مشخصات

4

تایید و پرداخت نهایی

همه چیز در مورد مقایسه، استعلام و خرید بیمه موتور سیکلت


با وجود اینکه موتور بیشتر از هر وسیله نقلیه دیگری در معرض حادثه است اما بسیاری از افراد خرید بیمه برای موتورسیکلت را چندان جدی نمی‌گیرند. بر اساس گزارش‌های موجود، حدود ۹۰ درصد موتورسیکلت‌ها در کشور فاقد بیمه شخص ثالث هستند. این در حالیست که بیمه شخص ثالث مانند هر وسیله موتوری برای موتور سیلکت نیز اجباری است. با توجه به افزایش قیمت قطعات و لوازم موتور حتی خرید بیمه بدنه نیز به بسیاری از صاحبان موتور سیکلت توصیه می‌شود. اما چرا بیمه کردن موتور مهم است و در هنگام خرید بیمه موتور سیکلت به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ در این مطلب قصد داریم به مرور تعاریف، قوانین و شرایط بیمه‌نامه موتورسیکلت صحبت کنیم.

بیمه موتور

چه نوع بیمه‌هایی می‌توان برای موتور سیکلت خریداری کرد؟

همچون تمامی وسیله نقلیه موتوری، امکان خرید دو نوع بیمه برای موتور سیکلت وجود دارد. انواع بیمه موتور سیکلت عبارتند از:

 1. بیمه بدنه موتورسیکلت : که خسارت‌هایی نظیر آتش‌سوزی، برخورد صاعقه، انفجار و تصادف با اجسام ثابت یا متحرک را پوشش می‌دهد.
 2. بیمه شخص ثالث موتورسیکلت : که در جبران خسارت‌های جانی و مالی ناشی از تصادفات به صاحب بیمه کمک می‌کند.

بیمه بدنه برای موتورسیکلت اختیاری است و می‌توانید بر اساس شرایط و قیمت موتور سیکلت خود در این زمینه تصمیم‌گیری کنید. اما داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان موتور سیکلت اجباری است.

بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت چه اهمیتی دارد؟

به عنوان صاحب یک موتورسیکلت شما همیشه در معرض تصادف و آسیب زدن به دیگران یا خودتان هستید. انتخاب و دریافت بهترین بیمه شخص ثالث بهترین راه حل شما برای پیشگیری از زیان مالی در این تصادفات است. پوشش های بیمه ثالث موتور سیکلت شامل موارد زیر است:

 • پوشش جانی: اگر تصادف با اشخاص موجب صدمات جانی به آنها شود، پوشش جانی بیمه در پرداخت دیه و هزینه‌های معالجه و درمان به شما کمک خواهد کرد. سقف پوشش بیمه شخص ثالث معادل دیه کامل انسان در ماه‌های حرام است و در صورت بروز حادثه، داشتن بیمه‌نامه معتبر می‌تواند شما را از گرفتاری بزرگی حفظ کند.
 • پوشش مالی: اگر در تصادفی اموال دیگران آسیب ببیند و شما مقصر باشید، پرداخت خسارت مالی از محل پوشش مالی بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خواهد بود. حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث معادل ۲.۵ درصد دیه در ماه‌های حرام است که در سال ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ میلیون تومان تعیین شده است. اما شما می‌توانید با انتخاب پوشش‌های مالی بالاتر، حمایت بیشتری از شرکت بیمه دریافت کنید.
 • پوشش حوادث راننده: اگر خودتان در حین تصادف آسیب دیده باشید، با پوشش حوادث راننده خیال‌تان از بابت خسارت‌های وارده راحت خواهد بود. پوشش حوادث راننده تا سقف دیه کامل انسان در ماه‌های عادی را در بر می‌گیرد که در صورت بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌تواند کمک بزرگی برای صاحب موتور باشد.

قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت پایه بیمه شخص ثالث برای اساس نوع موتورسیکلت به صورت سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی اعلام می‌شود. محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام و همچنین مدل وسیله نقلیه صورت می‌گیرد. در جدول زیر می‌توانید حق بیمه شخص ثالث موتور در سال 1402 برای مدل‌های مختلف موتورسیکلت را مشاهده کنید : 

نوع موتور سیکلتنرخ بیمه پایه شخص ثالث موتور ۱۴۰۲
گازی۷۵۶ هزار تومان
دنده ای تک سیلندر۹۲۴ هزار تومان
۲ سیلندر و به بالا 1 میلیون و ۱۵ هزار تومان
دنده‌ای دارای سه چرخ یا سایدکار 1 میلیون و ۹۲ هزار تومان

تأثیرگذاری‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث موتورسیکلت تأثیر گذار باشند. از میان این عوامل، می‌توان به افزایش پوشش‌های بیمه، شرکت در مسابقات موتورسواری، سوابق جریمه‌ها و تخفیف‌ها اشاره کرد.

 1. افزایش پوشش‌های بیمه، یکی از عوامل اساسی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت نهایی بیمه داشته باشد. با افزایش پوشش‌های ارائه شده توسط شرکت‌های بیمه، حداقل مبلغ بیمه افزایش می‌یابد که این موضوع می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت نهایی داشته باشد.
 2. استفاده از موتورسیکلت‌ها در مسابقات موتورسواری نیز به یکی دیگر از عوامل مؤثر در تعیین قیمت بیمه تبدیل شده است. افرادی که موتورسواری را به عنوان یک ورزش یا سرگرمی انجام می‌دهند، ممکن است به دلیل مخاطرات بیشتری که با این فعالیت همراه است، نیاز به پوشش‌های بیمه گسترده‌تر داشته باشند. این موضوع نیز می‌تواند تاثیری در تعیین هزینه نهایی بیمه برای این افراد داشته باشد.
 3. وجود جریمه‌ها و تخفیف‌ها نیز می‌تواند به طور مستقیم تأثیری بر روی قیمت نهایی بیمه داشته باشد. افرادی که به دلیل تخلفات رانندگی یا سوابق خطرناک در گذشته، جریمه‌هایی را پرداخت کرده‌اند، ممکن است با قیمت‌های بیمه بالاتری مواجه شوند. به عبارت دیگر، سابقه رانندگی و تاریخچه تخلفات می‌تواند عاملی باشد که شرکت‌های بیمه برای تعیین قیمت، در نظر می‌گیرند.

خرید بیمه ثالث موتور

مقالات پیشنهادی برای مطالعه:

برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت چه کنیم؟

بهترین راه برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت، پر کردن فرم‌های خرید بیمه شخص ثالث موتور در سایت مرکز بیمه است. شما برای پر کردن این فرم‌ها هیچ نیازی به عضویت در سایت ندارید و می‌توانید تنها با وارد کردن مشخصات موتور و بیمه مد نظر خود، از قیمت شرکت‌های مختلف بیمه مطلع شوید و در نهایت با عضویت در سایت سفارش خود را ثبت کنید. اما شاید کنجکاو باشید که بدانید چه عواملی روی قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تأثیر می‌گذارند. در بخش‌های بعدی به شرح موارد موثر روی نرخ بیمه ثالث برای موتور سیکلت خواهیم پرداخت.

1- افزایش سقف پوشش مالی

همان طور که پیش از این اشاره شد، بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی را به اندازه ۳۰ میلیون پوشش می‌دهد. با افزایش قیمت وسایل نقلیه و خودروها، اگر تصادف زیان‌باری رخ دهد و میزان خسارت به خودروی مقابل بیشتر از این عدد باشد، شما باید باقی خسارت را شخصا پرداخت کنید. افزایش پوشش مالی در هنگام خرید بیمه موتور سیکلت از این مشکل جلوگیری خواهد کرد.

2- افزایش سقف پوشش حوادث راننده

بیمه شخص ثالث حوادث راننده را تنها تا سقف دیه کامل در ماه‌های عادی پوشش می‌دهد و حتی اگر در ماه‌های حرام دچار حادثه شوید، خسارت دریافتی از بیمه بر اساس دیه ماه‌های عادی محاسبه خواهد شد. با افزایش سقف پوشش حوادث راننده به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان (در سال ۱۴۰۲) می‌توانید از پوشش بیمه در ماه‌های حرام نیز بهره‌مند شوید. 

3- سال ساخت موتور سیکلت

هر چه موتور سیکلت قدیمی‌تر باشد، ریسک تصادفات و حوادث آن افزایش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل سال ساخت موتور تأثیر مهمی روی قیمت بیمه نامه موتور سیکلت دارد. در قانون بیمه موتور سیکلت‌هایی که بیشتر از ۱۵ سال از ساخت آنها گذشته باشد، به ازای هر سال ۲ درصد حق بیمه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

4- جریمه دیرکرد

تمدید نکردن به موقع بیمه موتور سیکلت باعث خواهد شد شما جریمه شوید و مبلغ بیشتری در هنگام خرید بیمه پرداخت کنید. جریمه دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و مقدار جریمه برای هر روز، معادل نرخ پایه بیمه سالانه تقسیم بر تعداد روزهای سال (۳۶۵ روز) است. در جدول زیر می‌توانید میزان جریمه دیرکرد روزانه بر اساس نرخ بیمه موتور 1402 را مشاهده کنید.

نوع موتور سیکلتمبلغ جریمه دیرکرد (روزانه)
موتور گازی2073 تومان
دنده ای 1 سیلندر2533 تومان
۲ سیلندر و به بالا 2782 تومان
دنده‌ای دارای 3 چرخ یا سایدکار 2992 تومان

حداکثر میزان جریمه دیرکرد یک سال یا ۳۶۵ روز است. بنابراین اگر بیشتر از یک سال در تهیه بیمه موتور تأخیر داشته باشید، تنها به اندازه یک سال جریمه پرداخت خواهید کرد.

5- جریمه‌های رانندگی

تخلفات رانندگی موضوع دیگری هستند که ممکن است در محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت یک ساله حق بیمه شما را افزایش دهند. هر نمره منفی در سوابق رانندگی به اندازه ۱ درصد (تا سقف ۳۰ درصد) و هر تخلف حادثه‌ساز به اندازه ۰.۵ درصد (تا سقف ۳ درصد) حق بیمه شما را افزایش خواهند داد.

6- تخفیف عدم خسارت

بر خلاف راننده بدسابقه که در هنگام خرید بیمه موتور سیکلت جریمه می‌شوند، برای موتورسواران قانون‌مدار طرح‌های تشویقی در نظر گرفته شده است. هر سال عدم استفاده از بیمه برای خسارت با تخفیف ۵ درصدی همراه است. سقف تخفیف عدم خسارت ۷۰ درصد است که معادل ۱۴ سال عدم استفاده از خسارت بیمه است. اگر پس از چند سال تخفیف عدم خسارت دچار حادثه شوید و از بیمه خسارت دریافت کنید، تخفیف‌های شما به کلی صفر نخواهند شد. کاهش تخفیف‌های عدم خسارت به صورت پلکانی صورت می‌گیرد و با هر حادثه فقط بخشی از تخفیف از بین خواهد رفت.

قیمت بیمه موتور

بیمه‌نامه شخص ثالث برای موتور سیکلت تا چه مدت اعتبار دارد؟

قرارداد بیمه شخص ثالث معمولا یک ساله است و به مدت ۳۶۵ روز اعتبار دارد. با این حال بعضی شرکت‌ها امکان خریداری بیمه با اعتبار سه ماهه، شش ماهه، ۹ ماهه  و حتی قراردادهای کوتاه‌مدت را نیز فراهم می‌کنند. نکته مهم این است که بدانید قیمت بیمه موتور سیکلت سه ماهه، معادل ۳۰ درصد قرارداد یک ساله است. این به آن معنی است که با خرید ۴ بیمه‌نامه سه ماهه در سال، ۲۰ درصد مبلغ بیشتری بابت حق بیمه پرداخت خواهید کرد. به طور کلی هر چه اعتبار قرارداد طولانی‌تر باشد، نرخ بیمه به ازای هر روز کاهش پیدا می‌کند.

پوشش بیمه شخص ثالث برای رانندگان بدون گواهینامه به چه شکل است؟

شاید برای شما سوال باشد که اگر راننده موتورسیکلت در هنگام تصادف گواهینامه نداشته باشد، آیا همچنان بیمه خسارت‌های تصادفات را پوشش خواهد داد یا خیر. تعهدات بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه متناسب با شرایط تصادف متفاوت است. در ادامه به حالت‌های مختلف اشاره می‌کنیم.

شرایط پوشش خسارت‌های مالی وقتی راننده مقصر گواهینامه نداشته باشد

اگر در حادثه تصادف یک موتورسوار بدون گواهینامه به اموال دیگران آسیب بزند، بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خسارت‌های وارده را به اشخاص ثالث را پوشش خواهد داد. اما راننده موظف است مبلغ معادل خسارت را به صورت اقساطی مجددا به شرکت بیمه پرداخت کند.

شرایط پوشش خسارت‌های جانی وقتی رانند مقصر گواهینامه نداشته باشد

اگر یک موتورسوار بدون گواهینامه تصادف کرده و موجب بروز صدمات جانی به اشخاص شود، بیمه موتور سیکلت او خسارت جانی شخص ثالث را پوشش نخواهد داد. بر اساس ماده ۳ قانون بیمه، داشتن گواهینامه برای پرداخت دیه توسط شرکت بیمه لازم و ضروری است.

شرایط پوشش خسارت‌های وارده به راننده موتور بدون گواهینامه

ممکن است شخصی بدون گواهینامه رانندگی کرده و در یک تصادف آسیب جانی یا مالی ببیند اما طرف مقابل تصادف مقصر شناخته شود. در این شرایط، راننده موتور شخص ثالث محسوب خواهد شد و بیمه راننده مقصر موظف است تمامی خسارت‌های مالی و جانی وارده به راننده موتور را جبران کند.

چگونه ارزان‌ترین بیمه موتور سیکلت را خریداری کنیم؟

با توجه به توضیحات ذکر شده در خصوص قیمت بیمه نامه موتور سیکلت با رعایت چند نکته می‌توانید ارزان‌ترین بیمه موتور سیکلت را خریداری کنید.

 • بیمه خود را به موقع تمدید کنید تا از جریمه‌های تمدید بیمه محفوظ باشید
 • تا جای ممکن بیمه‌نامه با اعتبار طولانی‌مدت تهیه کنید
 • با رانندگی محتاطانه و اجتناب از تخلفات رانندگی از افزایش حق بیمه خود جلوگیری کنید.
 • سوابق عدم خسارت خود را افزایش دهید تا در طولانی‌مدت از تخفیف بیشتری برخوردار شوید.

همچنین سایت مرکز بیمه امکان استعلام بیمه موتورسیکلت و مقایسه نرخ بیمه‌نامه از شرکت‌های مختلف را فراهم می‌سازد که به شما اجازه می‌دهد به راحتی بهترین شرکت بیمه با بیشترین تسهیلات و قیمت مناسب را انتخاب کنید.

انتقال بیمه موتورسیکلت چگونه صورت می‌گیرد؟

یکی از مسائل مهم در هنگام فروش موتورسیکلت، موضوع انتقال بیمه شخص ثالث آن است. به طور کلی، برای انتقال بیمه موتورسیکلت لازم است به سه نکته توجه کنید. به طور معمول با انتقال مالکیت موتورسیکلت بیمه شخص ثالث نیز مانند تمامی الحاقات و متعلقات موتور به مالک جدید منتقل می‌شود.

اگر بخواهید سوابق تخفیف موتور سیکلت را برای خودتان حفظ کنید، می‌توانید با مراجعه به شعب بیمه گواهی تخفیف‌های بیمه را برای استفاده آتی دریافت کنید. مدت اعتبار تخفیف‌های موتورسیکلت بین ۶ الی ۱۲ ماه خواهد بود. برای استفاده از تخفیف‌ها در هنگام خرید بیمه موتور سیکلت جدید، باید اعتبار بیمه‌نامه قبلی منقضی شود. توجه داشته باشید انتقال بیمه به مالک جدید از طریق مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها نیز امکان‌پذیر است.

استعلام بیمه موتورسیکلت

خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت از مرکز بیمه به چه شکل است؟

مراحل خرید بیمه شخص ثالث موتور از سایت مرکز بیمه بسیار ساده و سریع است:

 1. مشخصات موتور سیکلت، پوشش‌های مورد نظر و مدت قرارداد بیمه را در فرم خرید بالای همین صفحه وارد کرده و در پایان گزینه استعلام را انتخاب کنید.
 2. در صفحه استعلام، قیمت بیمه‌نامه شرکت‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می‌دهد به راحتی مقایسه کرده و شرکت بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 3. پس از انتخاب بهترین شرکت برای خرید بیمه موتور سیکلت می‌توانید برای تکمیل سفارش در سایت عضو شده و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

با عضویت در سایت و تکمیل مشخصات گیرنده، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد. با پرداخت حق بیمه، مراحل ثبت سفارش آنلاین کامل می‌شود و بیمه‌نامه شما حداکثر ظرف یک روز کاری صادر خواهد شد.


بیمه نامه های پیشنهادی:

سوال و جواب