بهترین بیمه آتش سوزی از نظر مردم در پرداخت خسارت و پوشش ها کدام است؟


در حال حاضر بیمه آتش سوزی از جمله بیمه‌های اجباری است که شما به هر حال به آن نیاز دارید. وقتی قرار باشد هزینه‌ای برای بیمه پرداخت کنید حتما می‌خواهید بهترین شرکت با بالاترین سطح خدمات و پوشش‌ها را انتخاب کنید. اما کدام شرکت بهترین بیمه آتش سوزی را ارائه می‌کند؟ برای انتخاب بهترین شرکت ارائه کننده بیمه‌نامه آتش‌سوزی لازم است به نکات متعددی توجه کنید، از پوشش‌های بیمه‌ای گرفته تا سرعت اجرای خسارت‌ها. در این مقاله از مرکز بیمه قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که می‌تواند در خرید یک بیمه‌نامه خوب به شما کمک کند.

بهترین بیمه آتش سوزی

بیمه آتش‌سوزی چیست و در هنگام دریافت آن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

قبل از پرداختن به موضوع بهترین شرکت بیمه برای بیمه آتش سوزی، بهتر است برخی از مسائل مهم در خرید این بیمه‌نامه را به طور مختصر مرور کنیم. این بیمه به طور کلی دو دسته از خسارت‌ها را پوشش می‌دهد. گروه اول شامل خطرات اصلی یعنی حریق، صاعقه و انفجار است. همچنین با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید از خدمات بیمه برای جبران طیف وسیعی از خطرات دیگر مانند زلزله، سرقت، ترکیدگی لوله‌های آب نیز کمک بگیرید که پوشش‌های فرعی نامیده می‌شوند. همچنین این بیمه نامه برای چندین گروه از اماکن قابل صدور می باشد :

 1. بیمه آتش سوزی خانه 
 2. بیمه آتش سوزی مغازه 
 3. بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی 
 4. بیمه آتش سوزی کارگاه و تولیدی
 5. بیمه آتش سوزی صنعتی 
 6. بیمه آتش سوزی طرح اصناف 
 7. بیمه آتش سوزی اداری و خدماتی 
 8. بیمه آتش سوزی انبار 
 9. و...

پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی بسیار متنوع هستند و برای انتخاب آنها بهتر است با یک کارشناس حرفه‌ای مشاوره کنید. موضوع مهم دیگر در خصوص بیمه آتش‌سوزی، شرایط پوشش بیمه است. در واقع شرکت بیمه تحت شرایط خاصی خسات‌های وارده را پرداخت خواهد کرد که به نوع ساختمان و قرارداد بیمه‌ای بستگی دارد. با این توضیحات می‌توان گفت در خرید بیمه آتش‌سوزی به سه مسئله باید توجه کنید:

 1. پوشش‌های اصلی بیمه
 2. پوشش‌های فرعی
 3. شرایط عمومی و خصوصی بیمه‌نامه

چه عواملی در انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی نقش دارند؟

پوشش‌ها و شرایط بیمه آتش سوزی در شرکت‌های مختلف نسبتا مشابه است. اما عملکرد هر شرکت از نظر سرعت کارشناسی، رسیدگی به شکایت‌ها، پرداخت سریع و دسترسی به مراکز پرداخت اندکی با هم فرق دارد. همچنین بعضی شرکت‌ها محدودیت‌های خاصی برای پوشش‌های اضافه دارند. مجموعه این عوامل در کنار هم باعث می‌شوند بعضی شرکت‌ها محبوبیت بیشتری داشته باشند و به ارائه بهترین بیمه‌نامه آتش سوزی مشهور شوند. محبوبیت عمومی، سرعت پرداخت و میزان جبران خسارت سه مورد از عوامل مهمی هستند که می‌توانند در انتخاب بهترین شرکت بیمه به شما کمک کنند. در ادامه به معرفی شرکت‌های بیمه‌ای مختلف و مقایسه عملکردهایشان در هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

از کجا بیمه آتش سوزی بخریم

محبوب‌ترین شرکت ارائه دهنده بیمه آتش سوزی کدام است؟

تعداد کسانی که پیش از شما به یک شرکت بیمه اعتماد کرده‌اند یکی از شاخص‌هایی است که می‌تواند در انتخاب بهترین بیمه آتش‌سوزی کمک کننده باشد. بررسی سهم هر یک از شرکت‌ها در فروش بیمه آتش‌سوزی به شما کمک می‌کند محبوب ترین بیمه آتش سوزی ساختمان را برای خریداری بیمه‌نامه مناسب انتخاب کنید. البته این معیار به تنهایی تعیین کننده نیست؛ ممکن است بعضی از شرکت‌های نوپا خدمات بسیار خوبی ارائه کنند اما به دلیل عدم شهرت، فعلا فروش بالایی نداشته باشند. بنابراین بهتر است میزان رشد فروش هر یک از شرکت‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از سهم فروش بازار و نرخ رشد شرکت‌های مختلف در فروش بیمه آتش‌سوزی را مشاهده کنید.

بهترین شرکت های بیمه آتش سوزی
شرکت های بیمه ارائه دهنده سهم از فروشرشد فروش نسبت به سال قبل
شرکت بیمه ایران29%- 3%
شرکت بیمه البرز14%0.5%
شرکت بیمه دانا9%- 13%
شرکت بیمه آسیا9%30%
شرکت بیمه پاسارگاد4%72%
شرکت بیمه ملت4%40%
شرکت بیمه پارسیان2%4%
شرکت بیمه رازی1.7%82%
شرکت بیمه سامان1.6%138%

کدام شرکت بیمه بالاترین سرعت پرداخت خسارت آتش سوزی را دارد؟

اینکه چرا سرعت پرداخت خسارت در انتخاب بهترین شرکت بیمه تأثیرگذار است نیاز به توضیح ندارد. همه افراد دوست دارند پس از مواجهه با سانحه، در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را از شرکت بیمه دریافت کنند. اما کدام شرکت‌ها عملکرد بهتری در این زمینه دارند و بهترین بیمه آتش سوزی از نظر پرداخت خسارت کدام است؟ در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از میزان رضایت مردم از نرخ پرداختی بیمه و همچنین سهولت مراحل دریافت خسارت را مشاهده کنید.

مقایسه شرکت های بیمه آتش سوزی از نظر سرعت پرداخت خسارت
شرکت های بیمه ارائه دهنده رضایت از میزان خسارت دریافتیپرداخت سریع و آسان
شرکت بیمه البرز1915
شرکت بیمه سامان1814
شرکت بیمه کارآفرین1513
شرکت بیمه ملت139
شرکت بیمه پارسیان85
شرکت بیمه معلم64
شرکت بیمه دانا43
شرکت بیمه آسیا31
شرکت بیمه ایران22

 

برای انتخاب بهترین بیمه‌نامه آتش‌سوزی به چه موارد دیگری دقت کنیم؟

مسائلی مانند محبوبیت شرکت بیمه و سرعت پرداخت عوامل مهمی برای انتخاب بهترین بیمه ‌آتش سوزی هستند. اما لزوما شرکتی که همه مردم از آن بیمه خریداری می‌کنند بهترین شرکت برای شما نیست. عوامل دیگری مانند پوشش‌های فرعی، شرایط پوشش بیمه‌ای و فرانشیز می‌توانند باعث شوند که یک بیمه برای شما بهتر از بیمه دیگر باشد. بررسی این عوامل نمی‌تواند با کمک یک جدول صورت بگیرد و لازم است در هنگام خریداری بیمه شرایط بیمه‌نامه و پوشش‌های بیمه را با دقت بیشتری مطالعه کنید. در ادامه به برخی نکات مهم که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند می‌پردازیم.

بیمه آتش سوزی کدام شرکت بهتر است

1- نحوه محاسبه بیمه آتش سوزی را مد نظر قرار دهید

بیمه آتش‌سوزی به جز پوشش‌های اصلی، پوشش‌های بسیار متنوع دیگری نیز دارد که کلوزها یا پوشش‌های فرعی نامیده می‌شوند. با اضافه کردن هر یک از پوشش‌های فرعی به قراداد بیمه‌نامه، حق بیمه شما افزایش پیدا می‌کند. اما میزان افزایش حق بیمه در شرکت‌های مختلف یکسان نیست. به عنوان مثال، اگر شما قصد انتخاب و خرید پوشش سرقت را داشته باشید، مهم است که بدانید کدام شرکت‌ها این پوشش را با ضریب بهتری ارائه می‌کنند.

با این تفاصیل، برای انتخاب بهترین بیمه‌نامه قبل از هر چیزی لازم است به خوبی در خصوص انواع پوشش‌های اصلی و فرعی این بیمه تحقیق کرده و پوشش‌های اضافه دلخواه خود را پیشاپیش تعیین کرده باشید. در نهایت با بررسی میزان افزایش حق بیمه به ازای هر پوشش بیمه‌ای در شرکت‌های مختلف، شرکتی را انتخاب کنید که پوشش‌های دلخواه شما را با نرخ معقول‌تری ارائه می‌کنند. برای این مقایسه و انتخاب برترین بیمه آتش سوزی از لحاظ پوشش ها و طرح ها می‌توانید از سیستم استعلام سایت مرکز بیمه کمک بگیرید.

2- شرایط پوشش‌های فرعی را مطالعه کنید

علاوه بر نرخ پوشش‌های بیمه‌ای، شرایط شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت نیز موضوع بسیار مهم دیگری است که لازم است در هنگام خرید بیمه‌نامه به آن دقت کنید. بعضی از مثال‌های شرایط پوشش‌های فرعی عبارتند از:

 • بعضی از شرکت‌ها تنها به شرطی به شما اجازه می‌دهند پوشش زلزله را به بیمه‌نامه خود اضافه کنید که ساختمان مجوز آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله را اخذ کرده باشد.
 • پوشش سرقت در بعضی شرکت‌ها مستلزم داشتن نگهبان و دوربین‌های مداربسته است.
 • پوشش‌هایی مانند ترکیدگی لوله آب تنها برای ساختمان‌هایی ارائه می‌شود که کمتر از ۱۰ سال از احداث آنها گذشته باشد.

آگاهی از چنین مواردی در بیمه‌نامه به شما اجازه می‌دهد بیمه‌ای را خریداری کنید که بیشترین سازگاری را با وضعیت خاص ساختمان شما داشته باشد و بهترین خدمات را از شرکت بیمه دریافت کنید.

3- میزان فرانشیز بیمه آتش سوزی را مد نظر قرار دهید

فرانشیز به معنی بخشی از خسارت است که پرداخت آن به عهده صاحب بیمه است. در بیمه آتش‌سوزی خطرات اصلی مانند آتش‌سوزی معمولا هیچ فرانشیزی ندارند. اما پوشش‌های اضافی مانند سرقت می‌توانند با فرانشیز همراه باشند. فرانشیز ۲۰ درصدی به این معناست که پرداخت ۲۰ درصد از خسارت بر عهده خود شماست. بنابراین هر چه فرانشیز کمتر باشد، قرارداد بیمه بهتر است. در جدول زیر، حدود متعارف فرانشیز برای هر یک از پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی ارائه شده است. برترین بیمه آتش سوزی از لحاظ کسر فرانشیز بیمه‌ای است که میزان فرانشیز آن از مقادیر معرفی شده در این جدول کمتر باشد.

فرانشیز های بیمه آتش سوزی
پوشش‌های اضافه با فرانشیز ۱۰%پوشش‌های اضافه با فرانشیز ۱۵%پوشش‌های اضافه با فرانشیز ۲۰%
 سیلسقوط هواپیماسرقت با شکست حرز
زلزله-رانش زمین
طوفان-ریزش چاه
ترکیدگی لوله آب-شکست شیشه
آتش سوزی همسایه-عدم النفع
خودسوزی--

بهترین بیمه آتش‌سوزی برای مغازه کدام است؟

انواع بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی بر حسب نوع کاربری ساختمان به سه گروه صنعتی، غیرصنعتی و مسکونی دسته‌بندی می‌شوند. برای بیمه کردن مغازه و فروشگاه لازم است بیمه آتش‌سوزی مخصوص واحدهای غیرصنعتی را انتخاب کنید. با خرید این بیمه‌نامه، شما می‌توانید علاوه بر بنای مغازه لوازم موجود در داخل آن را نیز بیمه کنید. تأسیسات، اجناس داخل مغازه، اثاثیه، دکوراسیون و شیشه‌ها از جمله اقلامی هستند که طبق شرایط بیمه‌نامه تخت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. با توجه به این نکته، موضوع فعالیت مغازه در تعیین نرخ بیمه و شرایط بیمه‌نامه دخیل است. به عنوان مثال حق بیمه یک مغازه خوار و بار فروشی با فروشگاه لوازم خانگی یکسان نیست و این تفاوت در حق بیمه، به تفاوت میزان ریسک و قیمت اجناس داخل مغازه مربوط می‌شود.

همچنین بخوانید:

با توجه به حجم زیاد اجناس گران قیمتی که ممکن است در داخل یک مغازه موجود باشند، برای خرید یک بیمه آتش‌سوزی خوب باید به دنبال شرکت‌هایی باشید که شرایط مناسب و پوشش‌های قوی داشته باشند و در صورت بروز خسارت بتوانند به خوبی از شما حمایت کنند. معمولا افزایش پوشش‌های بیمه‌ای با افزایش حق بیمه همراه است. اما افزایش ناچیز حق بیمه، در مقایسه با سرمایه هنگفتی که در معرض خطر است قابل چشم‌پوشی است. بنابراین توصیه ما به شما این است که شرکت‌هایی را انتخاب کنید که معتبر ترین بیمه آتش سوزی مغازه با بیشترین میزان پوشش‌های بیمه‌ای را ارائه کنند.

شرکت های برتر ارائه دهنده بیمه اتش سوزی

کلام آخر

انتخاب و خرید بهترین بیمه آتش سوزی مستلزم آشنایی کامل با شرایط بیمه‌ای و پوشش‌های متنوع بیمه‌نامه است. ما به شما توصیه می‌کنیم توضیحات مربوط به شرایط متنوع بیمه‌نامه را در راهنمای استعلام و خرید بیمه‌نامه آتش‌سوزی سایت «مرکز بیمه» مطالعه کرده و تحقیقات خود در این زمینه را کامل نمایید. همچنین بعضی شرکت‌های بیمه طرح‌های ویژه‌ای برای انواع خاصی از کاربری‌ها یا ساختمان‌هایی با شرایط خاص ارائه می‌کنند. شما می‌توانید با وارد کردن مشخصات ساختمان مورد نظر خود در فرم استعلام سایت، از انواع طرح‌های بیمه‌ای موجود برای بیمه آتش‌سوزی سامان، رازی، معلم، دانا و ایران برای املاک خود مطلع شده و بهترین طرح را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط